Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas
Rīgā +1 °C
Sniega pārslas
Ceturtdiena, 30. marts
Nanija, Ilgmārs

Ilze Auzāne

Ļaušanās satricinājumam un satracinājumam. Sākas kinoteātra Splendid Palace 100.jubilejas svinību pavasara cēliena kulminācija

"Mēs gribētu, lai cilvēkiem paliktu spilgtā atmiņā kāds vakars vai pat vairāki vakari, ko viņi būtu piedzīvojuši kinoteātrī Splendid Palace: mēs bijām pilna zāle, mēs raudājām vai sirsnīgi smējāmies kopā, jo tieši šo iemeslu dēļ cilvēki nāk uz kinoteātriem – lai solidarizētos sajūtās, atklātu sevī kaut ko jaunu un ieraudzītu kino valodas daudzveidību," par kinoteātra Splendid Palace simtās dzimšanas dienas vēlamo pēcsajūtu saka tā mākslinieciskā vadītāja, kinokritiķe Daira Āboliņa.

Skats no malas uz tiesas prāvu. Teātra trupas Kvadrifrons izrāde par taisnīguma tēmu

Teātra trupas Kvadrifrons mājvietā Merķeļa ielā 4 otrdien, 21. martā, pirmizrādi piedzīvos iestudējums Nebiju. Nezinu. Neatceros, kura pamatā ir latviešu kolaboracionista, viena no holokausta īstenotājiem vācu okupācijas laikā Latvijā Viktora Arāja tiesas sēžu dokumentācija, ko veidojis trimdas žurnālists Kārlis Štamers un kas 2020. gadā publicēta vēstures doktora Ulda Neiburga zinātniskajā redakcijā.

Sportiski un traģikomiski. Igauņu kino kases grāvējs par basketbolu sasniedz Latviju

Uz spēles ir likts daudz vairāk par uzvaru – no piektdienas, 17. marta, Latvijas kinoteātros skatāma igauņu režisora Oves Mustinga filma Kalev, cilvēcisku un politisku dilemmu bagāts kinodarbs par Igaunijas basketbola komandas Kalev uzvaru pēdējā Padomju Savienības čempionātā, kas Igaunijā kļuva par vienu no atmodas simboliem, savukārt filma – par vietējo kases grāvēju ar vairāk nekā simt septiņpadsmit tūkstošiem skatītāju.

Par ko tu sapņo? Intervija ar aktieri Andri Keišu

"Tev šķiet, ka kaut ko varētu atrisināt vienkāršāk, bet Jurim Poškum nepatīk vienkārši risinājumi, un tikai pēc tam saproti šo nevienkāršo risinājumu skaistumu," par sadarbību ar režisoru Juri Pošku saka aktieris Andris Keišs, kurš atveido galveno lomu jaunajā filmā Saule spīd 24 stundas

Citi veidi, kā redzēt, saprast, iesaistīties. Ievads Vaclava Špakovska pasaulē

No 4. marta līdz 30. aprīlim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs būs skatāma izstāde Vaclavs Špakovskis. Rīgas piezīmju grāmatas, ko īstenojis Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar poļu partneriem, Ādama Mickēviča institūtu Varšavā un Lodzas Mākslas muzeju.

Janvāris, māsas un svārstības. Lielā Kristapa pasniegšanas ceremonija noslēgusies ar uzvarētājiem un drosmīgiem paziņojumiem

Svētdien Rīgas cirkā norisinājās Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps svinīgā pasniegšanas ceremonija, kurā triumfēja režisora Viestura Kairiša kinodarbs Janvāris par jauniem kinematogrāfistiem, kuru stāsts ļauj pārcelties vairāk nekā trīsdesmit gadu senā pagātnē un vienlaikus rosina domāt par brīvības un tās nosargāšanas tēmu mūsdienu situācijā.

Gaismas izcirtējs un daiļslidotājs. LNMM jaunatklātā izstāde rāda mūra nojaukšanu

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā ir atvērta ekspozīcija Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991, kas ir veltīta Latvijas laikmetīgās mākslas avangardiskajai lomai Latvijas valstiskās neatkarības atgūšanas periodā, kad Mihaila Gorbačova 1985. gadā iniciētās atklātības un pārbūves politikas iespaidā sabiedrībā, tajā skaitā rakstnieku, mūziķu un mākslinieku vidē, aizsākās ievērojami liberalizācijas procesi.

Granāta krāsa kino un gleznās. Sergeja Paradžanova simtgadei veltītu pasākumu cikla ieskaņa

Sagaidot armēņu mākslinieka, kinorežisora un scenārista Sergeja Paradžanova jubileju, 28. janvārī kinoteātrī Auseklis Talsos iesāksies viņa simtgadei veltītu pasākumu cikls – ar 1969. gadā tapušās filmas Granāta krāsa seansu (plkst. 17.00) un viņa personības un daiļrades iedvesmotās mākslinieces Karinē Paronjancas tāda paša nosaukuma izstādes atklāšanu (plkst. 16.00).

Šoreiz jūtu, ka būs citādi. Ekrānos atgriežas Literatūre ar astoņām jaunām sērijām

Kur paliek tie rakstnieki, kuri vairs neraksta? Vietā, no kuras var ienākt prātā tiem, kuri raksta! – ar Gustava Terzena un Martas Seleckas dialoga pinpongu tiek pieteikta literārā tūrisma dokumentālā raidījumu cikla Literatūre jaunā sezona, kas tiks atklāta 7. janvārī un būs skatāma katru otro sestdienu plkst. 17.30 Latvijas Televīzijas 1. kanāla ēterā un portālā REplay.lv, kur var noskatīties arī aizvadīto sezonu ierakstus.

Visi bijām spiesti sākt domāt. Dejas balvas žūrija par valdošajām tendencēm un izaicinājumiem

Šie divi gadi ir paskrējuši milzīgā ātrumā ar ļoti spilgtiem iespaidiem par radošumu, – pagājušajā nedēļā Rīgas Baleta skolā norisinājās Latvijas Dejas informācijas centra pasākumu cikla Deja domā. Dejas balvu gaidot saruna ar Dejas balvas žūrijas pārstāvēm, kuras atskatījās uz vērtēšanas procesā gūto pieredzi un dalījās ar vērojumiem par valdošajām tendencēm, aktualitātēm un izaicinājumiem dejas jomā.

Spēles lieliem un maziem

Cik zināms par metamo kauliņu vēsturi vai par to acu izkārtojuma likumsakarībām? Kā darināja ķegļus un spēles bumbas? Kādus mūzikas instrumentus spēlēja rīdzinieki? Vai mūsdienu bērniem viduslaikos atrastos viņu uzmanību piesaistošas rotaļlietas? – Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā (RVKM) durvis vērusi izstāde Spēles lieliem un maziem. Spēļu un rotaļu piederumu arheoloģiskie atradumi senajā Rīgā. 13.– 18. gs., kas ļauj rast atbildes uz šiem un virkni citu jautājumu. Tā būs apskatāma līdz 2023. gada 1. oktobrim.

Panākumu daudzstūris. Par labāko Eiropas filmu ir kļuvusi Rūbena Estlunda satīra

Filma Mans laulību projekts neuzvarēja, bet mēs tik un tā priecāsimies! – pēc 35. Eiropas Kinoakadēmijas balvas pasniegšanas ceremonijas Reikjavikā (Islandē) savā Instagram kontā ierakstīja Ņujorkā dzīvojošā latviešu režisore Signe Baumane, kura šajā sociālajā tīklā publicētajā video ļaujas līganai dejai ritmiskas mūzikas pavadībā.

Sveiciens svētkos no Itālijas mākslas krājumiem

Mākslas muzejā Rīgas Birža līdz 16. janvārim ir apskatāma itāļu mākslinieka Antonio Frančesko Brinas (1540–1586) glezna Dievmāte ar bērnu, kas uz Latviju atceļojusi no viņa tautieša Džordžo Barati privātkolekcijas.

Kino nemierīgie prāti. Režisora Viestura Kairiša filmas Janvāris divpadsmit iespējas

Pēc iespaidīgās šī gada kino ražas izvērtēšanas vakar kinoteātrī Splendid Palace tika paziņoti Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps pretendenti. Visvairāk (12) nomināciju ieguva režisora Viestura Kairiša spēlfilma Janvāris par jauniem kinematogrāfistiem, kuri tiek ierauti 1991. gada barikāžu laika notikumos.