Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Raivis Vilūns

Vaino Rietumus revolūcijas gatavošanā(24)

Baltkrievu tautas uzticību zaudējušā prezidenta Aleksandra Lukašenko apgalvojumiem, ka aiz masu protestiem un opozīcijas politiķiem stāv ārvalstu organizācijas un valdības, šonedēļ augstākajā līmenī pievienojusies Krievija. Tās izlūkošanas dienests paziņojis, ka opozicionāri ir Vašingtonas protežē un protestu rīkošanā ieguldīti miljoniem dolāru.

Palestīnieši kritizē arābu valstu līgumus ar Izraēlu(7)

Cilvēktiesību aktīvisti norāda, ka otrdien Vašingtonā parakstītās vienošanās, kas paredz Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) un Bahreinas diplomātisko un ekonomisko sadarbību ar Izraēlu, leģitimē cilvēku pamattiesības nerespektējošus režīmus.

Eiropā strauji pieaug ar vīrusu inficēto skaits(7)

Sākoties aukstākam un drēgnākam laikam, Eiropā atgriezušās bažas par jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) plaša mēroga uzliesmojumu. Valstu līderi sāk apsvērt dažādu pulcēšanās un pārvietošanās ierobežojumu lietderību – briti aizliedz pulcēties grupās, kas lielākas par sešiem cilvēkiem, bet Francija cer uz reģionāla mēroga ierobežojumiem.

Tūkstošiem migrantu bez pajumtes(19)

Ugunsgrēki, kas šonedēļ nopostīja Grieķijas lielāko migrantu nometni Lesbas salā un atstāja vairāk nekā desmit tūkstošus bez pajumtes un pārtikas, pievērsuši pastiprinātu uzmanību Eiropas Savienības (ES) gadiem neatrisinātajai problēmai – pārapdzīvotajām, antisanitārajām un slikti pārvaldītajām nometnēm kontinenta dienvidos Cilvēktiesību aktīvisti aicinājuši dalībvalstis uzņemt migrantus un nekavēties ar Savienības politikas pārskatīšanu.

Īslaicīgi aptur koronavīrusa vakcīnas pārbaudes(1)

Šonedēļ uz laiku apturēta farmācijas uzņēmuma AstraZeneca un Oksfordas Universitātes izstrādātās jaunā koronavīrusa vakcīnas izmēģinājumu trešā fāze, jo viens no dalībniekiem ir sasirdzis.

Briti atsāk izskatīt Asanža izdošanu ASV(6)

Šonedēļ Londonā atsākusies tiesas prāva, kurā tiek skatīts jautājums par WikiLeaks dibinātāja Džūljena Asanža izdošanu tiesāšanai ASV. Amerikāņi vēlas Asanžu tiesāt par 2010. gadā ar militārajām darbībām Irākā un Afganistānā saistītu dokumentu publicēšanu. Tikmēr viņa aizstāvji apgalvo, ka ASV tiesa nebūs godīga un pats hakeris izmisumā varētu pastrādāt pašnāvību.

Migrācijas krīzes radītie jautājumi nav atrisināti(8)

Apritējuši tieši pieci gadi kopš pasaules medijus apceļoja fotogrāfija ar Vidusjūrā noslīkušo trīs gadus veco sīriešu zēnu Alanu Kurdi. Sirdi plosošais attēls samilzušajai migrantu krīzei piešķīra seju un lika Eiropas Savienības (ES) līderiem meklēt risinājums.

Skolas gaitas atsāk ar piesardzību(8)

Daudzviet pasaulē līdz ar septembri bērni un jaunieši klātienē atsāks jaunā koronavīrusa uzliesmojuma pārtrauktās skolas gaitas. Ņemot vērā, ka zinātniekiem vēl aizvien nav līdz galam skaidrs, cik strauji vīruss izplatās dažādās vecuma grupās un cik lielā mērā bērni to pārnēsā, valstu pieejas krasi atšķiras.

Nosoda centienus ielauzties Reihstāgā(3)

Aizvadītajā nedēļas nogalē Berlīnē kārtējo reizi pulcējās tūkstošiem iedzīvotāju, lai iebilstu pret valdību un ierobežojumiem, kas ir izsludināti, lai kavētu jaunā koranavīrusa izplatību.

Sper svarīgu soli Tuvo Austrumu mieram(1)

Turpinot pirms pāris nedēļām sākto attiecību uzlabošanas procesu, Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) prezidents Halīfa bin Zāids Āl Nahaijāns nedēļas nogalē atcēla teju pusgadsimtu ilgo ekonomisko boikotu pret Izraēlu.

Meliem palīdz to atkārtošana(10)

Nule kā publicētā pētījumu apkopojumā The Psychology of Fake News: Accepting, Sharing, and Correcting Misinformation aprakstīti dažādi faktori, kas liek cilvēkiem ''uzķerties'' uz viltus ziņām.

Pandēmijas Panorāma(6)

Jaunas darba metodes, jauni raidījumi, specializētas sadaļas un vējš maciņos jeb Kā pandēmijā strādāja Latvijas mediji gan nacionālā, gan reģionālā mērogā.

Mēģina dzēst NATO valstu strīdu Vidusjūrā(1)

Strīds par dabasgāzes ieguvi Vidusjūrā ir uzkurinājis senu nesaskaņu liesmas starp Turciju un Grieķiju. Nu abas NATO dalībvalstis ir paziņojušas par militārajām mācībām netālu no apstrīdētajām jūras robežām.

Līderi aicina izmeklēt Navaļnija saindēšanu(8)

Berlīnes slimnīcas ārsti, pretēji krievu kolēģu apgalvojumiem, Alekseja Navaļnija organismā ir atraduši vielas, kas apstiprina politiķa komandas bažas par apzinātu nonāvēšanas mēģinājumu. Starptautiskā sabiedrība aicinājusi Krieviju izmeklēt notikušo, bet Kremļa opozicionāra līdzgaitnieki saindēšanā vaino prezidentu Vladimiru Putinu un viņam pakļauto slepeno dienestu aģentus.

Republikāņi konventā nominēs Trampu(3)

Šonedēļ ASV notiek Republikāņu partijas konvents, kurā ietekmīgākie republikāņi centīsies vēl neizlēmušos pārliecināt, ka arī šogad vēlēšanās savas balsis ir jāatdod par Donaldu Trampu.

Lukašenko biedē baltkrievus ar NATO(24)

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, kurš aizvadītās nedēļas laikā pastiprinājis centienus apspiest jebkādu opozīciju, aktīvi izmanto militāros draudus un biedē ar NATO spēkiem Polijā un Lietuvā. NATO noraida Lukašenko apgalvojumus, un eksperti brīdina, ka pārlieku liela aizraušanās ar kara piesaukšanu var radīt bīstamu saspīlējumu, kurā cietīs tieši Baltkrievija.

ASV demokrāti kritizē Trampa paveikto(14)

Ar skarbu ASV prezidentam Donaldam Trampam veltītu kritiku un aicinājumiem neļaut ''nozagt vēlēšanas'' noslēdzās pirmais virtuālais Demokrātu partijas konvents. Džo Baidens un viņa izraudzītā viceprezidente Kamala Herisa deva amerikāņiem solījumu ''sadziedēt nāciju''.

ES līderi pauž atbalstu baltkrievu opozīcijai(9)

Masu protestiem Baltkrievijā turpinoties, Eiropas Savienības līderi trešdien tikās videosamitā, lai paustu atbalstu opozīcijai un aicinātu izbeigt vardarbību pret iedzīvotājiem. Tuvākajā laikā tiks apstiprināts saraksts ar baltkrievu elites pārstāvjiem, ko iekļaus ES sankciju sarakstā. Vienlaikus ES līderi vairākkārt uzsvēra, ka valsts nākotne ir pašu baltkrievu rokās, tādējādi cenšoties neizaicināt Krieviju uz ģeopolitisku spēkošanos par ietekmes sfērām Baltkrievijā.

Irāna maksājusi par uzbrukumiem ASV spēkiem(4)

Amerikas Savienotajām Valstīm nedraudzīgais Irānas režīms, kā liecina amerikāņu izlūkošanas iestāžu iegūtā informācija, maksājis Taleban kaujinieku grupējumiem par uzbrukumiem ASV karavīriem. Kopumā ir ziņas par sešiem atsevišķiem uzbrukumiem.

Koronavīrusa izplatību veicina jaunieši(11)

Āzijas un Klusā okeāna reģionā jaunā koronavīrusa atkārtoti uzliesmojumi bieži vien saistāmi ar gados jaunāko cilvēku nevēlēšanos ievērot sociālo distancēšanos, secinājusi Pasaules Veselības organizācija. Savukārt bērnu tiesību aizstāvji pauž bažas par nehigiēniskiem apstākļiem skolās un risku, ko tas rada ģimenēm un skolotājiem.

Baltkrievijas virzienā devies Krievijas konvojs(33)

Baltkrievijā arī šonedēļ turpinās protesti pret prezidenta Aleksandra Lukašenko, kā norāda opozīcija, nelikumīgajiem centieniem saglabāt varu. Lai gan Kremļa atbalsts Baltkrievijas līderim līdz šim bijis ierobežots, mediji pirmdien ziņoja par Krievijas Nacionālās gvardes transportu, kas agrā rītā novērots tuvojamies Baltkrievijas robežai. Tas radījis bažas par Krievijas iejaukšanos protestos.

Jauno pienākumu nasta(3)

Ja nacionālā mēroga medijiem jaunā koronavīrusa izraisītā pandēmija galvenokārt iezīmējās ar strauju ienākumu sarukumu un attālinātu strādāšanu, tad reģionālajiem izdevumiem klāt nāca virkne negaidītu sociālo funkciju. Tukuma Neatkarīgo ziņu galvenā redaktore Ivonna Plaude teic, ka Covid-19 krīze kalpojusi kā palielināmais stikls – tā izcēla jau esošās problēmas.

Sprādziens saasinājis neatrisinātās problēmas(4)

Sprādziens, kas aizvadītajā nedēļā nogranda Libānas galvaspilsētā Beirūtā, ievainojot vismaz sešus tūkstošus cilvēku un nogalinot 158, pastiprinājis jau ilgstoši gruzdošās valsts iedzīvotāju dusmas par politiķu bezspēcību un neizdarību. Premjerministrs Hasans Diabs, piekāpjoties protestētāju dusmām un politiskajam spiedienam, nedēļas nogalē paziņoja, ka plāno tuvākajā laikā sarīkot ārkārtas vēlēšanas.

Krīze saasina problēmas(19)

Jaunā koronavīrusa izraisītā globālā pandēmija skāra arī žurnālistus un redakcijas. Covid-19 izgaismoja dažas no Latvijas mediju telpas problēmām - žanru vienveidīgums, specializācijas trūkums žurnālistu vidū un neskaidras prasības no valsts, ko tad tā īsti vēlas sagaidīt par piešķirto naudu. ''Krīze saasina vājās un stiprās puses,'' portālam Diena.lv sacīja Biznesa augstskolas Turība Komunikācijas zinātņu katedras profesors Ainārs Dimants.

Baltkrievijā pieaug neapmierinātība(7)

Lai gan svētdien paredzētajās vēlēšanās, visticamāk, uzvaru kārtējo reizi gūs par pēdējo Eiropas diktatoru dēvētais Aleksandrs Lukašenko, augošais atbalsts opozīcijai liecina par valsts galvas ietekmes vājināšanos un sabiedrības vēlmi pēc pārmaiņām.

Kosmosa izpētes nākotne privāto uzņēmēju rokās(1)

Veicot sekmīgu nolaišanos Meksikas līcī, privātā kompānija SpaceX pierādīja, ka ir pilnībā gatava droši transportēt kosmosa iekarotājus abos virzienos. Lai gan oficiāli SpaceX vēl nav saņēmusi sertifikātu cilvēku pārvadājumiem, paredzams, ka tas drīzumā tiks piešķirts un kompānija varēs palīdzēt kosmosā nokļūt ne tikai pētniekiem, bet arī tūristiem un uzņēmējiem.

Neuzmanība palīdz meliem(12)

Pēdējos gados gan pētnieki, gan žurnālisti, gan amatpersonas neskaitāmas reizes centušies saprast iemeslus, kas cilvēkiem liek sociālajos medijos dalīties ar viltus ziņām.

Bulgāru protesti pieņemas spēkā(2)

Triju nedēļu ilgie protesti pret premjerministru Boiko Borisovu, viņa valdību un ģenerālprokuroru Ivanu Geševu Bulgārijā pieņemas spēkā, un šonedēļ tika aizvadītas līdz šim plašākās demonstrācijas. Uz galvaspilsētu Sofiju devušies arī citu reģionu iedzīvotāji, līdzi ņemot teltis un guļammaisus.

Baidens sola miljardus nevienlīdzības mazināšanai(9)

Prezidenta amata kandidāts no Demokrātu partijas Džo Baidens nule publiskotajā plānā rasu ekonomiskās nevienlīdzības mazināšanai ASV solījis veltīt 30 miljardu aizdevumos un atbalsta programmās mazajiem uzņēmumiem. Šis ir viens no četriem pīlāriem Baidena stratēģijā koronavīrusa smagi skartās ASV ekonomikas ''restartēšanai''.