Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +6 °C
Apmācies
Trešdiena, 24. aprīlis
Nameda, Visvaldis, Ritvaldis

Signe Bāliņa

MI risinājumu izmantošana biznesa praksē ir neizbēgama nākotne

Mākslīgais intelekts (MI) līdz šim ir bijusi plaši apspriesta tēma akadēmiskajā vidē, bet tagad par to aizvien vairāk runā biznesa sektorā. Tādēļ Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) gadskārtējā konferencē LIKTA(I)2023 pievērsāmies MI potenciālam transformēt ekonomiku un diskutējām par inovāciju ietekmi uz ilgtspēju. Konferencē aplūkojām gan MI kā inovācijas lomu nākotnē, gan ētiskos aspektus, kas jāņem vērā MI risinājumu plašākā izmantošanā. Visi konferences runātāji bija vienisprātis: mākslīgajam intelektam ir jābūt instrumentam, kas paplašina mūsu iespējas.

Jaunais DESI ziņojums – dzeltenā kartīte Latvijai

Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) nozare Latvijā attīstījusies strauji un dinamiski. Tās īpatsvars iekšzemes kopproduktā 2022. gada ceturtajā ceturksnī bija sasniedzis jau 6%. Tomēr jaunākais Eiropas Savienības Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss (DESI) liecina, ka digitālā attīstība Latvijā ir ievērojami lēnāka nekā mūsu kaimiņvalstīs un ES kopumā.

Jaunais DESI ziņojums – dzeltenā kartīte Latvijai

Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) nozare Latvijā attīstījusies strauji un dinamiski. Tās īpatsvars iekšzemes kopproduktā 2022. gada ceturtajā ceturksnī bija sasniedzis jau 6%. Tomēr jaunākais Eiropas Savienības Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss (DESI) liecina, ka digitālā attīstība Latvijā ir ievērojami lēnāka nekā mūsu kaimiņvalstīs un ES kopumā. Iespējams, ka mums tā jāuztver kā dzeltenā brīdinājuma kartīte: nevirzot digitālo transformāciju par valsts prioritāti, atpaliksim jomā, kurā kādreiz bijām vieni no līderiem.

Digitālās prasmes konkurētspējai

Šobrīd visā Eiropā aktuāla problēma ir kvalificētu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) speciālistu pieejamība, profesionalitāte un sagatavošana. Pēc Eiropas Savienības (ES) prognozēm, līdz 2020. gadam Eiropā dažādās nozarēs trūks vairāk nekā 825 000 IKT speciālistu. Kā zināms, viena no Latvijas prezidentūras ES Padomē prioritātēm ir digitālā prioritāte.

Valsts pāradresē atbildību nozarei

Laikā, kad informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) nozares uzņēmēji meklē iespējas palielināt pakalpojumu klāstu, vienlaikus samazinot to izmaksas patērētājiem, valdība nāk klajā ar iniciatīvu par papildu pienākumiem uzņēmējiem, kurus turklāt biznesam nāksies finansēt ar saviem līdzekļiem.

LIKTA atklātā vēstulē Straujumai iebilst pret ieguldījumu apjoma samazinājumu IT jomā(10)

Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai, finanšu ministram Andrim Vilkam un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Romānam Naudiņam adresēta vēstule par Eiropas Savienības (ES) fondu investīciju samazinājumu prioritārajam virzienam "IKT pieejamība, e-pārvalde un pakalpojumi".

Bāliņa: Papildu eksāmens ir viena no nepieciešamajām izmaiņām izglītībā(16)

LIKTA atzinīgi vērtē izglītības ministra Vjačeslava Dombrovska panākto atbalstu valdībā vēl viena centralizēta eksāmena ieviešanai vispārējās izglītības iestādes beidzējiem. Atbilstoši Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātajām un Ministra kabineta apstiprinātājām Izglītības attīstības pamatnostādnēm 2014.-2020.gadam, līdzšinējo absolventu zināšanu pārbaudi papildinās izvēles eksāmens ķīmijā vai fizikā.

Vajag vienlīdzīgu regulēšanu

Latvijā, līdzīgi kā citur Eiropā, telekomunikāciju nozare attīstās spraigas konkurences apstākļos. Latvijā ir reģistrēti un veiksmīgi darbojas vairāki simti elektronisko sakaru komersantu. Šāda situācija nodrošinājusi pieejamus pakalpojumus, zemākās to cenas Eiropā, ātrāko internetu Eiropā un citus ieguvumus sabiedrībai.

IKT speciālistus mums ļoti vajag

Domājot par profesijas perspektīvu, informācijas un komunikācijas tehnoloģijām (IKT) tuvākajā nākotnē būs arvien nozīmīgāka loma gan Latvijā, gan Eiropā un visā pasaulē. 2015. gadā 90% no visiem darba ņēmējiem ikvienā nozarē pieprasīs tehniskās iemaņas.

Bāliņa: Vēlreiz par e-zināšanām(19)

Eiropas Savienības mājā 13. jūnijā plašākai sabiedrībai tika prezentēta Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) izstrādātā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozares prioritāšu harta. Tā ir asociācijas apņemšanās palīdzēt sabiedrībai būt inovatīvai, tehnoloģiski izglītotai un attīstītai.

Neapstāties pie sasniegtā(9)

e-pārvaldes jomā, kopumā parādot atzīstamu izaugsmi elektroniskās pārvaldes attīstībā. Starp 27 ES valstīm, kā arī Horvātiju, Īslandi, Norvēģiju, Šveici un Turciju, Latvija sasniegusi 15. vietu.Tomēr, nesakārtojot tik būtisku jautājumu kā elektroniskā identitāte, Latvija savus sasniegumus var padarīt par nebijušiem.

Bāliņa: Valstij vajadzīgs galvenais IT vadītājs(35)

Jautājums par informāciju sistēmu un mūsu datu drošību pēkšņi  ir aktualizējies tikai pēc tam, kad kļuva zināms par datu noplūdi Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā. Mēs kārtējo reizi valsts mērogā apzināmies problēmu tikai tad, kad jau ir noticis nenovēršamais – datu noplūde ir bijusi un neviens no mums nevar justies drošs, ka informācija netiks kādā veidā ļaunprātīgi izmantota.