Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Kā pareizi plānot personīgās finanses, lai izvairītos no parādiem?

Personīgo finanšu plānošana ir process, kurā tiek organizētas finanses, lai sasniegtu finanšu mērķus, parūpētos par finansiālo stabilitāti un labklājību. Tāpat personīgo finanšu plānošana var būt veids, kā izvairīties no parādiem, jo, plānojot finanses, iespējams saglabāt ienākumu un izdevumu balansu – šī raksta turpinājumā stāstām vairāk par to, kā pareizi plānot personīgās finanses, lai izvairītos no parādiem.

 

Personīgo finanšu plānošanas nozīme

Finanšu plānošana ir svarīga, jo tādējādi iespējams izvairīties no pārmērīgiem parādiem, kas var negatīvi ietekmēt ne tikai esošo finanšu situāciju, bet arī finanšu situāciju, iespējas un dzīves labklājību nākotnē. Jāņem vērā, ka neatmaksāti parādi var negatīvi ietekmēt aizņēmēja kredītvēsturi un iespējams arī kredītreitingu, kas var būt par iemeslu pakalpojuma sniedzēju atteikumiem.

Galvenie finanšu plānošanas principi

Galvenie finanšu plānošanas principi ir sekojoši:

  • Budžeta izveide. Visa pamatā ir pārdomāts budžeta plāns, jo tas palīdz saprast visus savus ienākumus un izdevumus, kā arī saprast, kur tiek tērēta nauda un identificēt izdevumu kategorijas, kurās turpmāk varētu ietaupīt. Budžetā jāiekļauj visi regulārie ienākumi un pilnībā visi izdevumi.
  • Uzkrājuma veidošana. Uzkrājums palīdzēs saglabāt finanšu stabilitāti, saskaroties ar neparedzētiem izdevumiem. Svarīgāk par to, cik tiek veltīts uzkrājumam, ir, lai tas tiktu veidots regulāri.
  • Parādu pārvaldīšana. Ja Jums ir kāds parāds, piemēram, aizdevums, tad Jūsu budžeta galvenā prioritāte ir atmaksāt kredītu pēc iespējas ātrāk.
  • Investīciju veikšana. Investēšana var palīdzēt palielināt finanšu līdzekļus un parūpēties par finanšu labklājību ilgtermiņā.
  • Finanšu mērķu noteikšana. Jānosaka gan īstermiņa, gan ilgtermiņa finanšu mērķi. Tomēr neaizraujieties – nevajadzētu noteikt vairāk par 3-5 mērķiem!

Kā izvairīties no parādiem?


Reālistisks budžeta plāns

Lai budžets darbotos, tam, protams, jābūt reālistiskam. Budžetā jāiekļauj gan ikdienas izdevumi, gan neparedzēti gadījumi, kā arī izdevumi jāplāno saskaņā ar regulāro ienākumu apjomu. Par to, kāda ir reālā finanšu situācija, iespējams spriest aptuveni pēc 3-4 budžeta plānošanas mēnešiem.

Parādu sloga mazināšana

Kā jau minējām, Ja Jums ir kāds parāds, piemēram, aizdevums, tad Jūsu budžeta galvenā prioritāte ir atmaksāt kredītu pēc iespējas ātrāk. Lai varētu veiksmīgi atmaksāt parādu, izvēlieties konkrētu atmaksas taktiku, piemēram, sākumā atmaksājot mazākos parādus vai vienojoties par labākiem atmaksas nosacījumiem.

Izvairīšanās no impulsīviem pirkumiem

Vai zinājāt, ka lielāko daļu izdevumu visbiežāk rada tieši impulsīvi pirkumi? Tie var būt par iemeslu, kad netiek pienācīgi novērtētas finanšu iespējas, tādējādi cilvēks pārtērējas un vēlāk nepārdomāti aizņemas, lai segtu svarīgus tēriņus. Lai izvairītos no impulsīviem pirkumiem, pirms došanās uz veikalu izveidojiet iepirkumu sarakstu, savukārt lielākus pirkumus apdomājiet vismaz 2-3 stundas!

Ātro kredītu loma personīgo finanšu plānošanā

Personīgo finanšu plānošana nenozīmē, ka kategoriski nedrīkst aizņemties – pārdomāti un gudri izmantots aizdevums var būt efektīvs rīks, kā sasniegt finanšu mērķus.

Kad ātrais kredīts var būt noderīgs?

Ātrais kredīts ir īstermiņa aizdevums, kas var palīdzēt segt neparedzētus izdevumus vai ārkārtas gadījumus, piemēram, lai apmaksātu regulāros rēķinus, veiktu auto vai sadzīves tehnikas remontu, apmeklētu ārstu vai iegādātos medikamentus u.c.

Kā atbildīgi izmantot ātros kredītus?

Ātrie kredīti internetā ir pieejami ik uz soļa, taču, lai tie sniegtu priekšrocības, nevis radītu pamatīgu finanšu slogu, tie jāizmanto tikai īslaicīgiem risinājumiem, sākumā ļoti rūpīgi izvērtējot savas iespējas. Lai arī cik steidzami būtu nepieciešamas papildu finanses, salīdziniet dažādus piedāvājumus (pievērsiet uzmanību tādiem faktoriem kā kredīta summa, atmaksas termiņš, ikmēneša maksājums, procentu likmes un papildu izmaksas); aizņemieties tikai tik, cik ir nepieciešams, lai segtu radušos izdevumus; noskaidrojiet, kāda ir kopējā atmaksājamā summa un mēneša maksājums, lai uzreiz izveidotu konkrētu aizdevuma atmaksas plānu!

Kā veidot finanšu rezerves, lai izvairītos no parādiem?

Lai izvairītos no parādiem, ikvienam finansiāli neatkarīgam cilvēkam vajadzētu veidot finanšu rezerves atkarībā no savām iespējām. Lai izveidotu finanšu rezerves, regulāri atvēliet noteiktu daļu ienākumu ārkārtas situācijām. Sāciet kaut ar 20 EUR algas dienā! Finanšu rezerves varat veidot gan krājkasē, gan, piemēram, speciāli izveidotā krājkontā.

Ceļš uz finansiālo stabilitāti

Lai izvairītos no parādiem, ir nepieciešams izveidot reālistisku budžeta plānu, samazināt esošo parādu slogu (ja tādi ir), veidot uzkrājumu, noteikt finanšu mērķus, kā arī pēc iespējas izvairīties no impulsīviem pirkumiem. Ja tomēr kādu iemeslu dēļ radusies vajadzība aizņemties, dariet to atbildīgi – aizpildīt pieteikuma formu un parakstīt līgumu, lai saņemtu naudas aizdevumu, iespējams dažu minūšu laikā, taču nepārdomāts aizdevums var radīt negatīvas ilgtermiņa sekas. Ieskatieties Sefinance.lv, kur pieejami risinājumi dažādām situācijām un vajadzībām!

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!


Aktuāli

Vai ir vērts ieguldīt sintētiskajā 5W30 motoreļļā?

Motoreļļa ir viena no svarīgākajām automobiļa dzinēja sastāvdaļām – tā darbojas kā dzinēja “asinis”, nodrošinot eļļošanu, aizsardzību un dzesēšanu kustīgajām detaļām. Starp daudziem tirgū pieejamaj...

Reklāmraksti

Vairāk Reklāmraksti