Šādās situācijās stresa un emociju ietekmē samazinās spēja koncentrēties, objektīvi analizēt radušos situāciju un daudz biežāk tiek pieļautas kļūdas, kas var atstāt nopietnas sekas uz veiktā darba kvalitāti un emocionālo labsajūtu. Tādēļ darbs loģistikā, būvniecībā, finansēs, ražošanā un citās nozarēs, it īpaši vadošos amatos, nevar tikt veikts efektīvi bez attīstītām stresa noturības prasmēm.
Kas ir stresa noturība?
Par stresa noturību tiek saukta spēja ātri atgūties no neveiksmēm un grūtībām. Šīs spējas demonstrē spēku pārvaldīt emocijas un elastīgi pielāgoties apstākļiem, pārvarot kavējošos šķēršļus un palīdzot efektīvāk orientēties pārmaiņu situācijās.
Stresa noturība ir daudzslāņaina prasme, kuru ietekmē tādas emocionālās inteliģences spējas kā sevis apzināšanās, emociju pārvaldība, optimisms, uztveres veiklība un problēmu risināšanas pieredze.
Kā stresa noturības spējas var palīdzēt karjeras attīstībā?
Attīstīta stresa noturība nav vienkārši pasīvas spējas izturēt lielāku stresa līmeni. Drīzāk tā ir prasme aktīvi iesaistīties problēmas risināšanā un viegli pielāgoties pārmaiņām, saglabājot emocionālu stabilitāti un labsajūtu, kā arī spēju objektīvi izvērtēt un analizēt situāciju.
Darbiniekiem ar labu stresa noturību būs vieglāk tikt galā ar stresu darba vietā, saglabāt darba produktivitāti, uzturēt labu savstarpējo sadarbību darba kolektīva iekšienē un turpināt profesionālu izaugsmi jaunu karjeras mērķu sasniegšanai.
Vai stresa noturību var pilnveidot?
Reakcija uz stresa situācijām ir ļoti individuāla un ir atkarīga gan no cilvēka līdzšinējās pieredzes un rakstura īpašībām, gan situācijas konteksta, taču stresa noturību ilgtermiņā ir iespējams uzlabot.
Rūpes par savu labklājību, atbalsta tīkls no tuviniekiem un domubiedriem, karjeras mērķu nospraušana un lielākas uzmanības veltīšana laika plānošanai vai sevis izaugsmei palīdz daudz labāk pārvarēt negaidītas un nepatīkamas situācijas, jo ļauj koncentrēties uz lietām un aspektiem, kas iedvesmo un neļauj emocionāli pieķerties neveiksmēm. Jo labāk būs attīstīti psiholoģiskie aizsargmehānismi, jo spēcīgāka būs stresa noturība.