Bērīši palīdz cilvēkam atveseļoties
Bez baltiem virsvalkiem
Bilstu, ka man jau pilnīgi pietiek ar gaisotni, kas valda Meždruvās, kur pārdesmit minūšu laikā saņemu labestības un miera devu visai dienai. Tik daudz dzīvu radību apkārt. Pie kājām glaužas arī labradormeitene Soira un Siāmas kaķene Araši! Natālija stāsta, ka daudzās valstīs tieši tā ārstē pacientus, kas nevar kāpt zirgam mugurā. Viņi pavada laiku pļavā kopā ar zirgiem vai dzīvnieku novietnē, baro un glāsta labsirdīgos mīluļus, sarunājas ar viņiem un atgūst pašapziņu un stabilitātes izjūtu..
Reitterapija (no vācu val. reiten — jāt) ir ārstēšanas metode, kurā galvenais dziednieks ir zirgs un viņa ritmiskā soļošana. Ar reitterapijas palīdzību iespējams atjaunot pacienta kustības, trenēt līdzsvaru un koordināciju, mazināt muskuļu sasprindzinājumu. Būtiska nozīme ir zirga siltumam (dzīvnieka ķermeņa temperatūra ir ap 38,5 grādiem). Izjādes notiek priežu mežā vai pļavā. Tas īpaši patīk bērniem. Reitterapeits un palīgi nav tērpušies baltos virsvalkos, tāpēc mazie pacienti izjādi uztver kā rotaļu un izklaidi. Natālija atceras, ka reiz sēdusies zirga mugurā ar septiņus mēnešus veco Sabīni. Meitenīti ieaijāja zirga ritmiskā soļošana, svaigais gaiss un klusums, un pēc laika viņa saldi aizmiga. Natālija smaida: "Tas ir pat labi, jo zirga soļu ritmiskā iedarbība turpinās arī miegā. Ja slimo bērnu vecāki zinātu, cik daudzos gadījumos viņu atvasēm spēj palīdzēt reitterapija!"
Abi labi
Vaicāju — ar ko reitterapijas procesā ponijs atšķiras no zirga? Kad izvēlas vienu, kad — otru? Natālija smej: "Ne ar ko. Ja nodarbība notiek pieaugušam cilvēkam vai ja slimnieks ir bērns, kas nespēj patstāvīgi turēties dzīvnieka mugurā un kuram blakus jāsēž reitterapeitam, tad izjādē dosies zirgs. Ja bērns spēj stabili nosēdēt, tad viņam "piešķirs" poniju, kas arī ir zirgs, tikai skaustā ne augstāks par 148 cm. Jebkurā gadījumā nodarbību vada terapeits un zirgu vada viņa palīgs." Vēl reitterapeite atklāj, ka ne katrs dzīvnieks piemērots reitterapijas nodarbībām. Zirgam jābūt mierīgam, līdzsvarotam, tādam, kas nekož, nesper, kuru nevar nobaidīt pēkšņi trokšņi un kuram ir stipra mugura un prefekta kustību amplitūda. Pacientam uz zirga jājūtas pilnīgi drošam.
Kādas slimības ārstē reitterapija? Natālija skaidro: "Šī metode nav brīnumlīdzeklis, taču laikrakstā nepietiks vietas, lai uzskaitītu visas kaites, kurās var palīdzēt reitterapija. Bērnu cerebrālā trieka, pēcinsulta stāvoklis, autisms, Dauna slimība, sirds un asinsvadu kaites, osteoporoze, artrīts, astma, Pārkinsona slimība, muskuļu distrofijas — tā ir tikai neliela daļa no slimību skaita, kas "padodas" reitterapijai. Parasti rehabilitācijas kurss ir desmit nodarbības, taču smagākos gadījumos būs nepieciešams ilgāks atveseļošanās laiks." Pasmaidu, kad Natālija stāsta, ka ārstnieciskās izjādes palīdz arī stresa, hroniska noguruma, slikta miega un pārslodzes gadījumos. Aha, tātad arī man te kaut kas var noderēt!
Kas nepieciešams cilvēkam, kurš nolēmis lūgt zirga un reitterapeita palīdzību? Natālija saka — tikai ģimenes ārsta norīkojums un diagnozes precīzs apraksts. Pārējo — zirgu vai poniju un nepieciešamo aprīkojumu — ķiveri, vesti, seglus ar īpašiem rokturiem nodrošina Meždruvas. Par nodarbības laiku iepriekš jāvienojas pa tālruni 26527937.
Par 20 min garu ārstniecisku izjādi Meždruvās jāmaksā Ls 6.
***
Reitterapijas nodarbības Latvijā
Kūrorta rehabilitācijas centrā Jaunķemeri, tālr. 29415916, 1 nod. Ls 6.60
Lietišķo sporta veidu centrā Rīgā, Kleistos, tālr. 29552155, 1 nodarbība Ls 4 — 6;
Baldonē, Jātnieku klubā Telfas, tālr.26592409, 1 nodarbība Ls 4;
Liepājas raj., Nīcas pag. Spīdolās (no 1.V – 1.X), tālr. 29222513, 1.nod. Ls 5 – 7
Rēzeknes raj., Ozolmuižas pag. Spundžāni, Untumos, tālr. 26337449, 1 nod. Ls 8
Rēzeknes raj., Ozolaines pag., Bekšos, tālr.29110454, tālr. 29110454. Ls 3.50
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.