Lai atvieglotu izšķiršanos par iespēju kādam bērnam piedāvāt iepazīt dzīvi ģimenē, ministrijas mājas lapā ir pieejama informācija par ārpusģimenes aprūpes iestādēs dzīvojošiem bērniem, kuri labprāt pavadītu laiku viesģimenē (http://www.bm.gov.lv/lat/arpusgimenes_aprupe/viesgimene/klusti_par_viesgimeni/). Informācija par šiem bērniem ir apkopota gan pēc viņu dzimšanas gadiem, gan pēc atrašanās vietas Latvijas rajonos.
Latvijā vēl joprojām daudziem bērniem bērnība paiet bērnu namā, taču ikviens bērns grib piedzīvot to, kā tas ir - būt īstā ģimenē. Viesošanās ģimenē bērnam palīdz gūt priekšstatu par ģimenes vērtībām, attiecībām, apgūt sociālās prasmes, kā arī attīstīt dažādas praktiskas iemaņas. Turklāt bērns iegūst apziņu, ka līdzās ir uzticams cilvēks, kas uzklausīs, sapratīs, varēs sniegt padomu un iedrošināt. Tā ir neatsverama pieredze gan pašam bērnam, gan arī viesģimenei.
Viesģimene var būt gan neprecēts cilvēks, gan precēts pāris. Lai kļūtu par viesģimeni, savas dzīvesvietas bāriņtiesā jāiesniedz iesniegums par viesģimenes statusa piešķiršanu. Mēneša laikā bāriņtiesa izvērtē situāciju, kā arī informē par to, kādi dokumenti vēl iesniedzami. Kad viesģimenes statuss piešķirts, jādodas uz bērnunamu, lai kopīgi ar bērnunama darbiniekiem izšķirtos par to, tieši kuram bērnam kļūt par viesģimeni.
Bērnu nams viesģimenei izmaksā pabalstu bērna uzturam, kā arī vajadzības gadījumā sniedz atbalstu un palīdzību radušos problēmu risināšanā. Tāpat viesģimenēm pieejamas arī bezmaksas psihologa konsultācijas.
Atbalsts šiem bērniem ir nepieciešams visa gada garumā, taču vasara var būt tas brīdis, kad gan bērnam, gan topošajai viesģimenei ir visvieglāk spert pirmos soļus uz draudzību un saprašanos.
Ar jautājumiem par viesģimenes statusa iegūšanu un bērna viesošanās kārtību ģimenē var vērsties pie ministrijas Audžuģimeņu un aizbildņu nodaļas speciālistiem: tālr. 67356483, adrese: Rīgā, Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī 14, 3.stāvā; e-pasts: [email protected] informāciju iespējams saņemt arī savas dzīvesvietas bāriņtiesā.