Restorānu Fei-fei (tulkojumā - resnais, resnais), kas izvietojies ceļmalas hruščovkā starp dažādiem veikaliem, var sazīmēt uzreiz, arī tā simpātiskā, tumši spilgtā krāsu salikuma un austrumnieciskā stila burtu dēļ. Ieeja, kas uzteicami papildināta ar ratiņkrēslu estakādi, ir no stūra. Pirmajā stāvā ir trīs galdiņi, pagrabā rūmes nedaudz vairāk. Lai arī paliku sēdēt pirmajā stāvā, pagrabs patika vairāk - tā sarkanbrūni krēslainajai telpai piemita romantiskāka atmosfēra nekā pirmajam stāvam, kurā caur logiem ieplūda daudzdzīvokļu māju rajona pelēkā noskaņa. Pagrabā sienas nišā ir miniatūras ķīniešu slaveno terakotas zaldātu kopijas un bildītes. Kaut kičīgi, bet noskaņu rada. Tāpat kā ķīniešu mūzika - tradicionālā estrāde un mūsdienīgs "mandopops" jeb mandarīnu pops ar sieviešu vokālu.
Fei-fei ir mēreni solīds (arī cenās) restorāns, nevis rajona ieskrietuve. Ēdienkartē ir plaša izvēle, taču dominē Eiropā labi pazīstamie Kantonas provinces ēdieni ar vieglām garšvielām, kā sojas mērci, ingveru, lokiem, ķiplokiem, cukuru, sāli, cieti. Galvenokārt ēdieni ir saldskābajā, piparu, ķiploku un austeru mērcē. Ēdienkartē ir atsevišķas cūkgaļas, liellopu gaļas, vistas un pīles gaļas, zivju un dārzeņu sadaļas. Diemžēl ēdieni nav nosaukti tradicionālajos ķīniešu vārdos, iespējams, lai klientam nebūtu jāpūlas ar izrunu, taču tas arī liedz zināmu intrigu. Gribētos, lai dārzeņu sadaļu papildinātu ar tofu ēdieniem.
Pasūtīju tradicionālās dim-sum (ēdienkartē nosauktas par dim-sun) uzkodas, kas ir kraukšķīgā, plānā mīklā iecepti dārzeņi, jūras veltes un gaļa, un ne brīdi nenožēloju. Kopā ar čili mērci šie gardumi burtiski kusa mutē. Savukārt otrajā ēdienā - brokoļi un šampinjoni austeru mērcē - gribējās vairāk brokoļu.
Fei-fei tiek piedāvāti arī suši - maki un nigiri. Tie arī ir restorāna lētākie ēdieni - porcija maksā ap diviem latiem, uzkodas - no viena līdz trim latiem, veģetārie ēdieni - līdz trim latiem, vistas ēdieni un cūkgaļa - ap četriem latiem, liellopu gaļas ēdieni nedaudz dārgāk, zivs - jau ap pieciem sešiem latiem. Dārgākie ir pīles gaļas ēdieni - ap desmit latiem. Par rīsiem un citām piedevām jāmaksā papildus. Saldajā dominē ličī augļu deserti. Diemžēl vēl netiek piedāvātas zupas, un, kā varēja spriest pēc ēdienkartes, nav arī alkohola. Pilnvērtīgam ķīniešu restorānam būtu tikai normāli piedāvāt ķīniešu alu, vīnu vai degvīnu. Ēdienus iespējams nopirkt arī līdznešanai, taču tas netiek reklamēts. Ja es būtu restorāna īpašniece, tad gan reklamētu šo iespēju, turklāt piedāvātu līdzi nesamo ēdienu iespējami lēti un pievilcīgā iepakojumā.7
***
Restorāns Fei-fei
Melnsila iela 23-42, 11-22
interjers 8888
ēdieni 888
atmosfēra 8888
apkalpošana 88888
***
TV Izklaide ēda:
Dim-sum - Ls 3
Sēnes un brokoļi austeru mērcē - Ls 3