Kā norāda sēņu speciāliste Diāna Meiere, “kara milnene ir asku sēne, kas parazitē uz kukaiņu, parasti lielo tauriņu, kūniņām. Ja mēs paņemtu nost sūnas un paskatītos, kas zem tām slēpjas, tad ieraudzītu kolonizēto kūniņu. Šīs sēnes radinieci – citu Cordyceps sugu – izmanto Ķīnas medicīnā kā ļoti vērtīgu līdzekli dažādu slimību ārstēšanai.”
Kara milnene izplatīta Eiropā, Ziemeļamerikā un Āzijā. Tā sastopama mežos – mitrās vietās sūnās vai nedzīvajā zemsedzē. Sēnes micēlijs inficē dzīvu kukaini un paralizē to, saglabājot kukaiņa dzīvības funkcijas tikai tik ilgi, lai varētu izaudzēt sēnes ķermeni – vienu vai vairākas, 2-8 cm garas un apmēram 0,5 cm platas stromas. Tās kalpo kā sporu fabrika, kas palīdz sugai izplatīties.
Visas kara milnenes radinieces – Cordyceps ģints sēnes – ir kukaiņu parazīti. Piemēram, tropiskajos lietusmežos sastopamā Cordyceps lloydii inficē skudras un izdala tajā ķīmiskas vielas, kas liek skudrām uzrāpties augstu koku galotnē un cieši piestiprināties pie lapām. Tad sēne izaug no skudras galvas vai ķermeņa, lai vējā izkaisītu savas sporas.
Ziņo par novērojumiem dabā portālā Dabasdati.lv.
FOTO: Novērota neparasta parazītsēne - kara milnene
Septembrī, sēņu mēnesī, dabas novērojumu portālā Dabasdati.lv saņemts ziņojums par Zentenes pagastā novēroto kara milneni Cordyceps militaris – Latvijā visai reti sastopamu neliela auguma sēni, kas atgādina koši oranžas vālītes un izceļas ar neparastu dzīvesveidu.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.