Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 16. janvāris
Lida, Lidija

Ievilkt vecmāmiņu draugos!

"Mēs ar Hari snorkelējam Ēģiptē!" vēsta paraksts zem kādas krāšņas ceļojuma fotogrāfijas draugiem.lv, ko Alma (54) nesen ievietojusi savā fotogalerijā. Haris (12) ir viņas mazdēls. Atpūtas ceļojums uz Ēģipti kopā ar dēla ģimeni Almai bijis tik lielisks piedzīvojums, ka viņa par to var stāstīt no vienas vietas. "Jaunie (domā savu dēlu un viņa sievu) paši savā numurā, mēs ar Hari - atsevišķā - twin," Alma stāsta, savdabīgi izrunājot vārdu angļu valodā.

"Angļu valodu man vēl Haris nav iemācījis, bet simtprocentīgi iemācīs!" Alma sirsnīgi smejas. Vecmāmiņas un mazdēla attiecībās nav ne vēsts no paaudžu domstarpībām - kas pieklājas un kas ne. Alma dodas uz mazdēla hokeja mačiem, abi sērfo internetā.

Pagājušajā nedēļā notikušajā Latvijas Universitātes Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātes zinātniskajā konferencē tika pieteikta tēma Psiholoģiskās pedagoģijas principi vecvecāku īpatnību analīzē, ko patlaban pēta profesore Ārija Karpova. Vai stereotipi par vecvecākiem kā "pareizajiem veco laiku cilvēkiem", kuriem svešas mūsdienīgas tendences, atbilst patiesībai vai ir muļķīgs jaunās paaudzes aizspriedums?

Jaunās paaudzes sistēmā

"Mamma vienmēr bijusi asprātīgs un radošs cilvēks. Ar gadiem tas nekur nepazūd," saka Almas dēls. Viņaprāt, ir komiski, ka sabiedrībā gados vēl gluži jauni, spēka un lielisku ideju pilni cilvēki, kuriem tikko pāri piecdesmit gadiem vai ap sešdesmit, tiek ielikti kastītē "veco laiku cilvēks, kurš nesaprot jaunos!".

Psiholoģijas doktore Lūcija Rutka atzīst, ka pasaulē ir diezgan maz pētījumu par gados vecāku cilvēku psiholoģiju un attiecībām ar jauno paaudzi. Vienu šādu pētījumu patlaban izstrādā Latvijā. Ko pētniece profesore Ā.Karpova saka par mazbērnu un vecvecāku modernajām attiecībām, kas tiek izspēlētas, piemēram, kontaktējoties internetā? "Ja tādā veidā kopā kaut ko iemācās, ir labi," uzskata pētniece. Vienkārši tāpat vien piedalīties pusaudžu aktivitātēs internetā pieaugušajiem diez vai vajadzētu, viņa domā. Vienmēr ir jābūt kādam, kaut ārēji neafišētam, tomēr mērķim, ko ar savu līdzdalību bērnu dzīvē pieaugušais grib parādīt un iemācīt.

"Ir brīnišķīgi, ja bērnam ir gan vecāki, gan arī vecvecāki, jo tās ir jaunu attiecību iespējas," saka Lūcija Rutka. Radinieki katrs ar savām interesēm, dzīves pieredzi un vērtību izpratni bērnam rada emocionālo elastību. Dažkārt mēs - trīsdesmit, četrdesmit gadu paaudze - klusībā pukojamies uz saviem vecākiem par viņu aizspriedumiem, bet mūsu bērniem vecvecāki ir lielisks piemērs, kas iemāca, ka cilvēki ir dažādi. Mīlot vecvecākus, bērni meklē veidu, kā saprasties ar viņiem.

Tas liek toleranti paraudzīties uz sabiedrību plašāk - bērns ierauga, ka ne tikai ģimenē, bet visapkārt sabiedrībā cilvēki ir dažādi! Iespējams, mēs nevaram viņu viedoklim vienmēr piekrist. Taču vienmēr, ja vien vēlamies, varam atrast veidu, kā saprasties ar cilvēkiem, kuri ir atšķirīgi. Piemēram, uz vecvecāku pārmetumu, ka tagad jaunā paaudze nelasa grāmatas, var atbildēt nevis ar "tu neesi moderna, vecmāmiņ!", bet uzskatāmi parādīt, cik plaši informācijas resursi atrodami internetā. Vecvecāki to ne tikai sapratīs, bet ieinteresēsies paši!

Labo ziņu niša brīva!

Vecāki bieži vien ir pārņemti ar darbu un griežas kā vilciņš, lai paspētu visu, kas plānots. Ikdienā viņi paspēj ar bērniem pārrunāt, kā gājis skolā, un atrisināt problēmas, segt bērna vajadzības. Toties nereti nepaspēj izrunāties no sirds par labo, kas bērna dzīvē noticis. Šī niša joprojām ir brīva, un to var aizpildīt vecvecāki, kuriem brīva laika ir vairāk, uzskata psihologi. "Apspriest visos sīkumos labi izdevušos mācību uzdevumu, treniņu vai kādu notikumu ar draugiem - tas ir tik patīkami," saka L.Rutka. Katru mazbērnu zvanu un tikšanos ar viņiem vecvecāki ļoti gaida. Iekšējo pretrunu un meklējumu plosītajam pusaudzim ir ļoti svarīgi apzināties, ka ir kāds, kurš vienmēr teiks: "Cik labi, ka tu piezvanīji - es tā gaidīju! Nu, kā tev iet?" Agrā bērnībā figūra numur 1 bērna dzīvē ir mamma, pēcāk ir ļoti svarīgi, lai apkārt būtu vairāk tādas figūru numur 1. "Gan vecāki, gan vecvecāki - katrs savā veidā pusaudža dzīvē ir vissvarīgākais, jo parāda dzīvi no citas puses."

Pasaules informatīvajai telpai strauji mainoties, ir jāmainās arī vecvecākiem. Viņi mazbērniem būs interesanti tādā mērā, kādā mainīsies, dzīvos līdzi aktualitātēm. "Noskatīties filmu, paspēlēt datorspēli, kas mazbērnu ļoti interesē, - tas ir svarīgi," uzsver L.Rutka. Vecākā un jaunākā paaudze var apmainīties ar zināšanām. Mācīties vienam no otra un dzīvot abām pusēm ir interesanti!

Pieaugušajiem ģimenē gan jāatceras, ka svarīgi ir vienoties par pamatvērtībām un principiem. Ja vecāki saka vienu, bet vecvecāki - pilnīgi pretējo, bērns iemācīsies lavierēšanu un divkosību.

Kopš brauciena uz Ēģipti, kur Almas lūgumus viesnīcas personālam angliski vienmēr izteica mazdēls, viņa apņēmusies iemācīties angļu valodu. "Es jau labprāt viņai mācīšu, tikai kas vārdiņus atprasīs? Man nav tik daudz laika - treniņi," stāsta 12 gadu vecais Haris. Viņi puspajokam vienojas "angļu valodas afērā" iesaistīt arī mammu un tēti.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Zirnis joko - 15.01.2025.

Sevis pieņemšanas augstākā pakāpe – spēja mierīgi reaģēt, dzirdot savas balss ierakstu.

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko