Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 16. janvāris
Lida, Lidija

Kā taupības pasākumos iesaistīt bērnus

"Krīzes laiks mums dots tādēļ, lai ieraudzītu, cik kolosāli bērni mums ir," saka Mairita (36). Tūdaļ viņa to paskaidro ar kādu notikumu, kas atgadījies pirms nedēļas: Mairitas 13 gadu vecais dēls pie vakariņu galda noklausījies, ka viņa turpmāk grasās ņemt uz darbu līdzi kafiju - iebēršot kādu daļiņu no lielās pakas un turpmāk vairs netērēšot 50 santīmus kafijas tasītei bistro.

"Nākamajā rītā pirms skolas dēls pienāca un teica - mammu, man nemaz nevajag tos trīs latus pusdienām, no savas pusdienu naudas došu 50 santīmus tev!" Sākumā Mairita samulsusi. Tad nopriecājusies: "Pagaidām mums klājas labi, bet dēls redz, ka abi ar tēvu daudz ko ietaupām - vienkārši tāpēc, ka tas krīzes laikā šķiet pareizi. Arī viņš grib piedalīties."

Pretēji tam, kā vecāki varētu domāt - ka pusaudzis uzmetīs lūpu par pamudinājumu taupīt, viņi, tieši otrādi, ļoti labprāt piedalās ģimenes budžeta plānošanā ar savām idejām un ieguldījumu. Vajag tikai iesaistīt! "Kā runāt ar bērnu par naudas taupīšanu? Svarīgākais ir runāt. Nevis vienkārši nostādīt fakta priekšā vai strupi paziņot, bet ļaut uzdot jautājumus, vienoties, diskutēt," iesaka psihoterapeits Ansis Stabiņģis.

Mamma bez darba. Ko nu?

"Te darbojas tas pats princips, kas attiecībās ar valdību, - tai visbiežāk tiek pārmests nevis tas, ko tā dara, bet tas, ka tā nekomunicē ar tautu. Vai arī - ja komunicē, tad ultimāta, draudu, biedēšanas formā," skaidro A.Stabiņģis.

Līgas (42) meitai ir sešpadsmit gadu, 10.klases skolniece pieradusi skaisti ģērbties un uz kino, ballīšu apmeklējumiem īpaši netaupīt. Ģimene ir labi nodrošināta, bet Līga bija viena no tiem valsts ierēdņiem, kurus "noīsināja" janvāra sākumā. "Mums jau gadiem bija shēma: ģimenes lielos tēriņus samaksā vīrs, bet sīkos - es." Sīkajiem tēriņiem tiek pieskaitīta arī kabatas nauda, skaistumkopšana un dažādi pirkumi meitai. "Kad zaudēju darbu, domājām, kā meita tagad reaģēs? No kā prasīs naudu skolas pusdienām, solārijam?" Bijis redzams, ka jauniete par situāciju ir satraukusies. "Viņa, kura nav pieradusi knapināties, neprasīja neko ne man, ne tēvam. Gaidīja, ko paši teiksim un cik dosim."

Ja jaunietis pats strādājis

Tagad Līga saņem bezdarbnieka pabalstu, no kā meitai joprojām tiek kabatas nauda. "Viņa man pajautā: vai tu tiešām vari man iedot?" priecājas Līga. Skola atrodas blakus mājām, un, kopš Līga bezdarbniekos, viņa pati gatavo pusdienas meitai. "Nav nekādas kurnēšanas, ka vairs nevar skriet uz bistro ēst! Jaunieši tagad izklaides pārcēluši no kafejnīcām uz mājām," Līga nosmejas.

A.Stabiņģis iesaka neaizmirst, ka vecākiem pieder vara, viņi ir vienīgie naudas pelnītāji ģimenē un galvenie lēmumu pieņēmēji attiecībā uz naudu. Tomēr psihoterapeits uzsver, ka vecāki daudz vairāk varēs izdarīt, ja bērni sapratīs situāciju. "Tāpēc jāizskaidro tā, lai bērni saprot. Protams, lielākā problēma ir, vai paši pieaugušie saprot šo situāciju? Sekojot publiskām diskusijām, brīžiem rodas priekšstats, ka paši pieaugušie ne visai izprot to, kas notiek ar naudu: kā tā kustas, no kurienes rodas," domā A.Stabiņģis.

Līga stāsta, ka šajā laikā ļoti palīdzējis, ka meita, lai arī materiālo labumu viņai netrūkst, vasarās strādā jau no 14 gadu vecuma. "Viņa zina, cik grūti naudu nopelnīt. Tas liek pavisam citādi paskatīties arī uz vecāku maciņu."

Jāļauj izdzīvot bērnību

"Vēl ir svarīgi - un te atkal var vilkt paralēles ar valdības un tautas attiecībām - galvenais bērniem ir ziņa - lai arī ir grūti, vecākiem ir plāns un pārliecība par nākotni. Pārliecība, ka izvēlētais risinājums ir pareizs un viņi lūdz bērnu atbalstu savām idejām," stāsta A.Stabiņģis. Būs grūti, bet mēs tiksim galā, - šādu ziņu bērni sagaida no vecākiem. Psihoterapeits uzsver, ka vecākiem tomēr jāuzņemas atbildība un nav bērniem jāliek kļūt pieaugušiem pirms laika. "Bērniem varbūt ir jāatsakās no kādas dārgākas spēles/izklaides, bet nav jāatsakās no bērnības principā. Bērniem ir jābūt/jāļauj/jāpalīdz izdzīvot bērnību tā, kā pienākas: ar pētīšanu, spēlēšanos, pasaules iepazīšanu, mēģinājumiem, kļūdām.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Zirnis joko - 15.01.2025.

Sevis pieņemšanas augstākā pakāpe – spēja mierīgi reaģēt, dzirdot savas balss ierakstu.

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko