Krīzē vēderiņš paēdis
Kristīne Garklāva, LNT raidījuma 900 sekundes vadītāja:
Veselīga ēšana vienmēr bijusi svarīga manas dzīves sastāvdaļa. Cenšos ēst to, kas, manuprāt, ir veselīgs. Bieži vien produktus pērku tirgū, arī mamma no laukiem dod līdzi dažādus gardumus, kas izauguši pašu dārzā. Man uz balkona aug savas garšvielas — timiāns, baziliks.
Jau apmēram desmit gadu esmu veģetāriete, tādēļ uzturā nelietoju gaļu. Šajos gados diezgan daudz interesējos par veģetārajiem ēdieniem, kam pamatā ir dārzeņi, dažādiem salātiem, rīsiem un produktiem, kurus var uzskatīt par veselīgiem. Bet, protams, šad tad nopērku arī šokolādes tāfelīti. Nav tā, ka ēdu tikai veselīgi.
Agrāk piekopt veselīgu dzīvesveidu bija grūtāk, jo veģetāro ēdienu tikpat kā nebija. Piemēram, ieejot ēstuvē, parasti piedāvāja frikadeļu zupu un teica, ka frikadeles var izmakšķerēt ārā. Tagad piedāvātā virtuve ir ļoti plaša, un ir daudz produktu, ar ko gaļu var aizstāt. Es daudz vairāk ēdu riekstus, pupiņas. Manuprāt, īpaši labi gaļas aizstājēji ir tieši valrieksti, jo, tos gatavojot dažādās receptēs, var panākt interesantu garšu, kas daudziem varētu asociēties ar gaļu.
Aina Poiša, ģimenes psihoterapeite:
Esmu pārliecināta — ja tu jūti, ko tev gribas un ko negribas, tad tas priekš tevis ir veselīgi. Tas ir līdzīgi kā bērnam. Bērns ļoti labi regulē, ko vēlas ēst, savukārt pieaugušais parasti ir tas, kurš bērna vietā izdomā, kas viņam būtu jāēd.
Mana veselīgā dzīvesveida recepte — ēdu tad, kad man gribas, un neēdu, kad negribas. Protams, ņemu vērā kaut kādas pamatzināšanas, kurš produkts ar kuru iet kopā, bet cenšos neiespringt ar vārdu savienojumu — veselīga ēšana. Manā dzīvē liekas pašsaprotami, ka sekoju savām vēlmēm un vajadzībām. Ja vienpadsmitos vakarā iegribas šokolādi, tad to arī ēdu. Citreiz varu visu dienu neēst, bet, ja pēc sešiem beidzot sajūtu izsalkumu, kārtīgi paēdu. Būtiskākais ēdot, manuprāt, ir nepalaist garām mirkli, kad jūti — vēderiņš ir paēdis un apmierināts. Svarīgi, lai nebūtu smaguma sajūtas. Es pārāk sevi mīlu, lai mocītos ar diētām, bet skaidrs, ka dārzeņiem ēdienkartē jābūt dominējošiem. Katrai mašīnai ir svarīgi, kādu degvielu tajā lej, tāpēc ir jādomā, ko lejam sevī. Šobrīd ir viegli par sevi parūpēties, jo, atbalstot zemniekus, iespējams nopirkt ekoloģiski tīrus produktus.
Vēsma Kontere McQuillan, interjera arhitekte:
Kopš dzīvoju Norvēģijā, gribot negribot esmu sākusi dzīvot veselīgāk, jo tādas ir ziemeļnieku tradīcijas un dzīvesveids. Lielu uzmanību pievēršu ne tikai fiziskajai veselībai, bet arī garīgajai. Tā ir mana veselīga dzīvesveida recepte. Piekrītu viedoklim, ka liela daļa fizisku saslimšanu rodas kā reakcija uz psiholoģisku pārgurumu vai nesakārtotu emocionālo dzīvi. Būtisks norvēģu askētiskā dzīvesveida cēlonis ir ļoti augstā dzīves dārdzība, tāpēc augsto pārtikas produktu un ēdināšanas pakalpojumu cenu dēļ ēdiens tiek gatavots mājās. Tāpēc pēdējā laikā arī man ir parādījusies interese par ēdiena gatavošanu. Turklāt mani draugi ir no dažnedažādām pasaules valstīm — Japānas, Irānas, Indijas, Zimbabves —, tāpēc mācām cits citam tradicionālas receptes.
Pati uzturā pārsvarā lietoju zivis, liesu gaļu un dārzeņus. Cenšos nelietot maizi. Tā gan ir reakcija uz norvēģu ēšanas paradumiem, jo viņi uzturā lieto daudz maizes. Tikpat kā nelietoju kviešu miltu produktus. Nelabprāt ēdu augļus, reti dzeru augļu sulas, gandrīz nemaz nelietoju piena produktus.Dzeru daudz ūdens, cenšos izdzert vismaz litru dienā.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.