Tā kā mēs pagaidām vēl nezinām, vai spēsim izturēt visu pārējo, sāksim ar patīkamāko Ķīnas kultūrā - tās virtuvi. Irbulīšiem materiāla mums pietiks arī tad, ja visi par pirksta resnumu lielāki koki tiks izcirsti, rīsu vietā ēdīsim rīsa graudam atbilstoša lieluma kartupelīšus, kurus izaudzēsim, kad mēģināsim atjaunot lauksaimniecību nekustamo īpašumu buma laikā bezjēdzīgiem projektiem upurētajās zemēs, bet iztikt bez sāls mūs jau sen aicina dietologi. Nu, un ēst visādus tārpiņus un citus brīnumus dzīve pati piespiedīs, tātad, lielās līnijās ņemot, vismaz pa gastronomijas līniju papildināt ķīniešu rindas esam jau gatavi. Ja lielā Ķīna trīssimt gadus bija atkarīga no Eiropas kolonizatoriem, mēs esam gatavi to darīt attiecīgi ilgāk.
Turklāt Ķīnas virtuve ir pietiekami garšīga, lai pirmie soļi nebūtu grūti. Starp citu, pirmie soļi nemaz nav jāsper, jo ķīniešu restorāni Rīgā nav nekāds jaunums, tie darbojas jau ilgi un ir labi iecienīti. Par to jāpateicas arī Zi Tao Čenam, vairāku šo restorānu saimniekam. Tagad viņa Shangri-La Brīvības ielā pie Teikas un Honkongai Stabu un K.Valdemāra ielas stūrī pievienojies trešais - Old Shanghai turpat K.Valdemāra ielā, tikai četrus kvartālus tālāk, pretī Dzemdību nama teritorijas stūrim. Šajā Rīgas "klusā piecentra" stūrī kafejnīca jau ir bijusi, bet ne no tām populārajām. Ķīnietim šeit ir lielas cerības kļūt populārākam, ja vien ekonomiskā situācija ēdienu cenas nepadarīs neaizsniedzamas lielākajai daļai potenciālo baudītāju - lētāks par citiem ķīniešu restorāniem jaunais "vecais šanhajietis" nav.
Toties tas ir savādāks interjera ziņā. Atšķirībā no ķīniešu restorāniem tradicionālā sarkanuma un krēslainības Old Shanghai ieturēts gaišos toņos, sarkano krāsu izmantojot tikai atsevišķos dekoratīvos akcentos, ķīniešu lukturu zīmējumos uz sienām. Šos lukturīšus papildina arī hieroglifi, - pajautājiet viesmīlei, kur rakstīts "Latvija". Ēdienkarte un virtuve mazliet līdzīga citiem minētajiem restorāniem (ļoti garšīgs ir gurķu salātu "malkas krāvums"), taču ir kāda būtiska atšķirība: Vecajā Šanhajā iespējams bez iepriekšējas pasūtināšanas baudīt Pekinas pīli, jo tās te tiek gatavotas ik pārdienas. Zi stāsta, ka senāk Ķīnā no Pekinas pīles griezta tikai āda un plāna gaļas kārtiņa, tikai pēdējā laikā šķēles ir biezākas, ar kauliņu. Biezas vai plānas, bet jāsaka atklāti: lai gan pīles nav mans iecienītākais ēdiens, te nogaršotā Pekinas pīle, gan kraukšķīgā ādiņa, gan gaļa, izrādījās fantastiska! 7
***
Restorāns Old Shangai
K.Valdemāra 123
Atvērts no 12.00 līdz 23.00
interjers 8888
ēdieni 8888
atmosfēra 88888
apkalpošana 88888
***
Diena ēda:
Pikantā cāļa zupa mājas gaumē ar bambusiem Ls 2,50
Svaigu gurķu salāti Šanhajas gaumē Ls 2
Cūkgaļas fileja Gong bao asajā mērcē ar riekstiem Ls 7,80
Rīsi ar olu Ls 1,50