Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +8 °C
Apmācies
Sestdiena, 13. aprīlis
Egils, Egīls, Nauris

Daugava applūdina Jēkabpils novadu

Krustpils pagasta teritorijā no Zeļķu dzelzceļa tilta uz Jēkabpils pusi viss ūdenī.

Līdz ar pavasarīgu laikapstākļu iestāšanos un ledus kušanu un vienlaikus sablīvēšanos vairākās Latvijas upēs sācis celties ūdens līmenis, kritiskākā situācija arī šogad vērojama Jēkabpils pusē.

Krustpils pagastā no Zeļķu dzelzceļa tilta uz Jēkabpils pusi viss ir ūdenī, un ūdens līmenis ceturtdienas rītā turpināja celties, vakar videoierakstā paudis Jēkabpils pašvaldības priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP), informē LETA.

Smagāka situācija ir Daugavas labajā krastā, Krustpils pagasta teritorijā, informē pašvaldības vadītājs. Tur visas pļavas un ceļi, kas ir no Zeļķu tilta uz augšu, uz Jēkabpils pusi, nav piebraucami, tur viss ir ūdenī. Ūdens līmenis turpina celties. Tur mājas ir atslēgtas no elektrības, dažās vietās elektrība tiek nodrošināta ar ģeneratoru. Dažām mājsaimniecībām tiek palīdzēts ar mājdzīvnieku pārvietošanu. Pašlaik notiek kādas ģimenes evakuācija, kura vakar nevēlējās evakuēties, bet šodien viedokli ir mainījusi, klāstīja R. Ragainis.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā LETA apliecināja, ka dienests saņēmis informāciju no Jēkabpils novada pašvaldības, ka Krustpils pagastā no mājsaimniecības nepieciešams evakuēt divus cilvēkus. Nokļūstot līdz applūdušajai teritorijai, ugunsdzēsēji konstatēja, ka starp piebraucamo ceļu un dzīvojamo māju ir applūdusi pļava un ceļš apmēram viena kilometra garumā. Glābēji ar laivu nokļuva līdz ēkai un cilvēkus nogādāja drošībā.

Visas upes pārplūdušas

Sakas salas lejasgalā arī ir lielas ūdens masas, bet tās nav straujas un pašlaik nenodara lielu postu ne mājsaimniecībām, ne pašvaldībai.

Liela problēma ir Salas pusē, Daugavas kreisajā krastā, Sakā, kas ir ļoti stipri izgājusi no krastiem. Pelītes upe ir pārplūdusi, Dienvidsusēja ir pārplūdusi, šobrīd arī Rudzaite ir pārplūdusi. Tās mājsaimniecības, kas atrodas aiz dambja tai pusē, visas ir atgrieztas no ceļa. Līdz ar to tuvākajā laikā būs nepieciešama kāda evakuācija, stāstīja R. Ragainis.

Ceļa Jēkabpils–Sala labajā pusē, kur iedzīvotāji bija ieraduši iet pēc ūdens uz avotu, ir diezgan pamatīgs izskalojums, kas varētu apdraudēt arī elektrības piegādi.

No rīta tika sasaukti visu Jēkabpils novada pagastu pārvaldnieki un saimnieciskie vadītāji, un viņiem vēlreiz tika uzdots sakārtot visu mājsaimniecību sarakstus. R. Ragainis aicināja novada iedzīvotājus atbildēt uz telefona zvaniem, pat ja zvanītāja numurs ir nepazīstams, kā arī noskaidrot, vai zvanu no pašvaldības nav saņēmis kāds cits no ģimenes.

Daugavā pie Zeļķu dzelzceļa tilta, kas atrodas starp Jēkabpili un Pļaviņām, ūdens līmenis agrā ceturtdienas rītā sasniedzis 9,53 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) dati. Kopš trešdienas vakara ūdens pakāpies aptuveni pusmetru augstāk, bet pēdējās dienās tas kopumā cēlies par pieciem metriem. Pirms nedēļas – 22. februārī – ūdens līmenis šajā novērojumu stacijā bija 4,41 metrs.

Pagājušā gada janvārī, kad lieli plūdi skāra Jēkabpili, maksimālais ūdens līmenis pie Zeļķu tilta bija 8,66 metri. Plūdu rekords šajā vietā reģistrēts 2010. gadā naktī no 29. uz 30. martu, kad ūdens līmenis īslaicīgi pakāpās līdz 9,65 metriem virs novērojumu stacijas nulles punkta.

Pļaviņās un Jēkabpilī ūdens līmenis Daugavā nakts laikā nedaudz pazeminājies. Augšpus Jēkabpils plūdu draudu nav, ūdens līmenis ir stabils, tuvākajās dienās gaidāma tā pakāpeniska paaugstināšanās. Augšpus Daugavpils ūdens līmenis likteņupē ceļas, bet, salīdzinot ar citu gadu paliem, tas nav augsts.

Daugavas posmā no Jēkabpils līdz Zeļķiem LVĢMC trešdienas vakarā izsludināja sarkano plūdu brīdinājumu.

Ietekmē arī elektroapgādi

Savukārt AS Sadales tīkls drošības nolūkos uz laiku atslēdzis elektroapgādi 46 uzņēmuma klientiem plūdu skartajās teritorijās Jēkabpils novada Salas un Krustpils pagastā. Tāpat atslēgta elektroapgāde astoņiem klientiem Olaines novadā.

Uzņēmumā norāda, ka atbildīgie darbinieki seko līdzi situācijai un strādā pastiprinātā darba režīmā, visu diennakti kontrolējot situāciju un izvērtējot elektroapgādes atslēgšanas nepieciešamību plūdu skartajās teritorijās, kā arī elektrības atjaunošanas iespējas vietās, kur ūdens līmenis ir krities.

Sadales tīkls iespēju robežās nodrošina elektroenerģijas piegādi klientiem plūdu skartajās teritorijās, tostarp izmantojot arī ģeneratorus, tos nogādājot ar traktortehniku.

"Jāņem vērā, ka ģeneratorus var izmantot tikai situācijās, ja pati ēka vēl nav plūdu skarta. Gadījumos, ja mājoklī jau ir ieplūdis ūdens vai ūdens līmenis strauji ceļas, tad drošības apsvērumu dēļ obligāti ir jāatslēdz elektrības padeve," norādīja uzņēmumā.

Vakar sarežģīta situācija sadales infrastruktūrā bija izveidojusies pie kraujas malā esoša elektrības balsta Salas pagastā. Lai pēc iespējas mazāk klientiem tiktu pārtraukta elektrības padeve, Sadales tīkls preventīvi veicis pārslēgumus sistēmā gadījumā, ja situācija pasliktinātos.

Vienlaikus uzņēmuma pārstāvji arī atgādina: ja aculiecinieki pamana applūdušas transformatoru apakšstacijas, sadalnes, izskalotus balstus vai to konstrukcijas, kabeļus – nedrīkst tuvoties šai teritorijai, bet par bīstamo situāciju uzreiz jāziņo operatīvajiem dienestiem, zvanot uz 112 vai Sadales tīklam uz diennakts bojājumu pieteikšanas tālruni 8404.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas