Juridiskā komisija drīzumā lems par darba grupas izveidošanu nolūkā izvērtēt prezidenta iniciatīvu. Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (Vienotība) izteica vēlējumu šajās diskusijās nepaplašināt jautājumu loku, bet runāt tikai par prezidenta priekšlikumiem. Andrejs Elksniņš (Saskaņas centrs) jau paziņoja, ka viņa pārstāvētā partija kārtējo reizi aktualizēs jautājumu par visas tautas vēlētu prezidentu.
Valsts prezidenta Bērziņa iniciatīva ir sagatavota darba grupā, kurā bija savu jomu eksperti Daina Bāra, Jānis Pleps, Inga Vilka un Valts Kalniņš. Valsts prezidents ierosina mainīt Ministru prezidenta izraudzīšanās kārtību, nosakot, ka Saeima apstiprina nevis visu valdību kā tagad, bet izsaka uzticību tikai Ministru prezidentam. Taču lēmuma pieņemšanai ir nepieciešama 51 balss, nevis vienkāršais vairākums. Pēc tam premjers izraugās ministrus. Neuzticību valdībai Saeima var izteikt tikai tad, ja vienlaikus tiek apstiprināts jaunais Ministru kabinets.
Palielināta ir arī Valsts prezidenta loma ministru izvēlē. Jānis Pleps, piemēram, atgādināja, ka Latvija 2015.gadā kļūs prezidējošā valsts Eiropas Savienībā, un tādā gadījumā valdībā nevarētu būt ministrs, kas labā līmenī nepārvalda svešvalodas. Jau tagad ar prezidentu premjers saskaņo ārlietu un aizsardzības ministru kandidātus.
Plānots palielināt arī parlamentāro sekretāru pilnvaras līdz pienākumam aizvietot ministru viņa prombūtnē, ko tagad dara cits valdības loceklis. Eksperti arī rosina atteikties no normas, kas paredz valdības krišanu gadījumā, ja Saeima nenobalso par budžetu. Viens no iemesliem ir, ka tagad Saeima skata arī vidēja termiņa budžetu nākamajiem trijiem gadiem.
Saeimas deputāti prezidenta iniciatīvā saskatīja vairākus riskus, atgādinot, ka Latvijā ir koalīcijas valdības, kad partijas vienojas par jomu sadali un deleģē savus ministrus, pēc tam uzņemoties atbildību par viņu darbu. Inese Lībiņa – Egnere (Reformu partija) norādīja uz iespēju, ka var būt arī mazākumvaldība un tad nav iespējams nodrošināt 51 balsi, bet tikai vairākumu no klātesošajiem. Arī Einars Cilinskis (Nacionālā apvienība) saredz konstitucionālās krīzes riskus prasībā nodrošināt 51 balsi, kas var būt apgrūtinoši, ja vairākumā ir 51 deputāts, bet vienam neierodoties uz sēdi, lēmumu nevar pieņemt.