Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -2 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Atrod Ulmaņa pasi un citus dokumentus; tie apstiprina vēsturnieku pieņēmumus

Saeimas pagrabā mūžībā aizgājušā bijušā parlamenta sekretāra Imanta Daudiša papīros uzieti ar pirmās Latvijas brīvvalsts laika pēdējo prezidentu Kārli Ulmani saistīti dokumenti, t.sk., arī pase, vēsta Latvijas Avīze. Turpat arī atrasti dokumentāri pierādījumi, ka steigā kārtota K. Ulmaņa izbraukšana uz Šveici pirms viņš izsūtīts uz Krieviju.

Pēc visa spriežot, šie dokumenti bija līdzi K. Ulmanim viņa pēdējā braucienā uz Maskavu 1940. gada 22. jūlijā. Starp dokumentiem ir arī 1940. gada 20. jūlijā izdota atļauja izvest no valsts 1000 ASV dolāru, trīs Latvijas Ārlietu ministrijas verbālnotas franču valodā ar lūgumu Lietuvas un Vācijas ārlietu resoriem nelikt šķēršļus dokumenta uzrādītājam šķērsot valsti, bet Šveices valdībai – ļaut K. Ulmanim ieceļot.

Vēl viens dokuments ir padomju okupantu organizētās ''valdības'' galvas – Augusta Kirhenšteina – 1940. gada 22. jūlijā pašrocīgi rakstīts lūgums Latvijas ģenerālkonsulam Šveicē palīdzēt K. Ulmanim ''iekārtoties'' cerētajā mītnes zemē. Iepriekšējā dienā butaforiskā ''Tautas Saeima'' bija deklarējusi, ka ''Latvija ir padomju sociālistiskā republika'', bet K. Ulmanis bija nolicis Valsts prezidenta pilnvaras, nododot tās A. Kirhenšteinam. Pieminētie dokumenti liecina, ka gāztā valsts vadītāja izbraukšana uz Šveici kārtota lielā steigā un pēdējā brīdī.

Kārlis Ulmanis nomira Krasnovodskas cietuma slimnīcā 1942. gada 20. septembrī un apbedīts Krasnovodskas cietuma kapsētā. Mūsdienās šī vieta atrodas Turkmenistānā, Turkmenbašī pilsētā.

Latvijas Valsts arhīva (LVA) direktore Daina Kļaviņa, laipni izrādot dokumentus, kas šā gada sākumā nonākuši arhīvā, norāda, ka nekādu apvērsumu tie nenes, taču agrākos pieņēmumus apstiprina gan. Turklāt bijis ārkārtīgi svarīgi, lai oriģināli beidzot nonāktu drošā vietā.

Pēc visa spriežot, Latvijā tie atgriezušies 1993. gadā, pateicoties agrākā Latvijas Vēstures institūta direktora Induļa Roņa vadītajai AP komisijai. kādā brīdī tie nonākuši starp AP sekretāra un vēlākā Latvijas vēstnieka Krievijā un Lielbritānijā Imanta Daudiša papīriem. Pēc I. Daudiša nāves 2002. gada aprīlī, starp mazāk svarīgām lietām iejukušās vēstures liecības nonestas Saeimas pagrabā un noglabātas seifā, kur uzietas pagājušajā gadā. Diemžēl nez vai kādreiz izdosies noskaidrot, kādēļ I. Daudišs, kas parlamenta sekretāra amatu ieņēma līdz pat 1997. gadam, neatdeva šīs lietas arhīvā un par tām klusēja, secina Latvijas Avīze.

Top komentāri

aigars
a
Tas pierāda,ka krievi Ulmani uzmeta un arī to,ka būdams godīgs cilvēks,viņš ticēja kaut kādam krievu varas taisnīgumam un godīgumam gan pret Latviju gan pašu! Ulmanis cerēja saglābt Latviju, pakļaujoties varmāku režīmam! To pierāda arī lūgums piešķirt viņam pensiju par nostrādatajiem darba gadiem! Rezultāts,tika izsūtīts un drošvien nomira kā suns!
replika
r
Mīts jau ir tas, ka krievu okupanti Ulmanim gatavojās ļaut izbraukt no okupētās Latvijas. Ulmanis, savā naivumā, cerēja, ka krievi ir saglabājuši vismaz nelielu godaprātu, bet viņš alojās.
Zofirams
Z
"Saeimas pagrabā mūžībā aizgājušais bijušais parlamenta sekretārs Imants Daudišs" - izklausās baisi, šo faktu par Imanta Daudiša aiziešanu es nezināju. :)
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

DIENA IEPRIEKŠ RAKSTĪJA


Vēsturnieka atrastais dokuments apliecina, ka K. Ulmaņa iztapība okupantiem gājusi pāri mēram.

Aculieciniece: Ulmani pierunāja; vēsturnieks: pret atmiņām jāizturas piesardzīgi


Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas