Galvenais vietējais faktors, kas Latvijā spiež cenas uz leju, ir straujā patēriņa samazināšanās," saka Nordea eksperts Andris Lāriņš. "Visa komunālo pakalpojumu kompleksa cenām būtu jāiet lejā un pamatīgi. Tas pats joprojām attiecas uz pārtiku — pienu, piena izstrādājumiem, graudu izstrādājumiem. Un daudzos gadījumos tām nevajadzētu būt tikai "atlaidēm" 5—15% apmērā, bet cenu kritumam par vairākiem desmitiem procentu," piekrīt Parex Asset Management eksperts Zigurds Vaikulis.
Analītiķi gan brīdina, ka šāda tendence nav tik rožaina, kā izskatās. "Šo procesu pavadīs ekonomiskā lejupslīde, augošs bezdarbs, pirktspējas un labklājības līmeņa samazināšanās, kā rezultātā deflācija vairs nešķiet vēlama parādība," skaidro Latvijas krājbankas eksperte Olga Ertuganova. "Tas tikai pastiprinās recesiju ekonomikā," saka SEB bankas eksperts Dainis Gašpuitis, vienlaikus gan atgādinot daudzu jau iepriekš teikto, ka daudzu preču grupu cenas joprojām ir neadekvātas, gan skatoties pēc pirktspējas krituma, gan salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm.
Swedbank eksperts Dainis Stikuts uzsver, ka pēdējie dati parāda, cik būtiska ietekme uz inflāciju pašlaik ir administratīvām cenām, tādēļ, viņaprāt, pašreizējā ekonomiskajā situācijā ir svarīgi mazināt to efektu — iespējami ātri jāsamazina energoresursu tarifi. "Tas mazinātu ienākumu krituma un bezdarba palielināšanās ietekmi uz mājsaimniecībām, kā arī palīdzētu uzņēmumiem samazināt izmaksas un celt konkurētspēju."
Eksperti šim gadam inflāciju lēš 2—4% līmenī.