"Tie dzīvokļi stāv vai nu tukši, vai par tiem ir gudri "aizmirsts", jebšu tos nelegāli izīrē," skaidro domes deputāts. Šos dzīvokļus pēc būtības namu pārvaldēm vajadzētu nodot pašvaldības dzīvokļu daļai, lai tos var izmantot mājokļa jautājuma risināšanai.
1.janvārī Rīgas pašvaldības dzīvokļu īres rindā gaidīja gandrīz 9 000 cilvēku. Partijas Jaunais laiks biedrs, Dzīvojamo telpu īres komisijas loceklis Valdis Gavars atklāj, ka gribētāju ceļš līdz savam miteklim nemaz nav vienkāršs.
Dzīvokļus piešķir dažādām sociālajām grupām. Piemēram, aptuveni 5 000 ir denacionalizēto namu īrnieki, kuri gaida rindā uz mājvietu. Turpretim aptuveni 1 300 cilvēku gaida finansu kompensāciju par denacionalizētā dzīvokļa pamešanu.
Likums paredz, ka šo kompensāciju maksā pašvaldība un valsts uz pusēm. Naudas izteiksmē viena ģimene saņem 10 000 latu plus 3 000 par katru ģimenes locekli. Tāpat dzīvoklis pienākas politiski represētājām personām, daudzbērnu ģimenēm, bāreņiem un no cietuma iznākušajiem.
Tiesa, V. Gavars nevarēja pateikt, cik daudz ir minēto grupu pārstāvju rindā. Tomēr ir cilvēki, kuri rindā atrodas jau trīsdesmit gadu. Vaicāts, vai viegli tikt pie dzīvokļa, piemēram, bārenim, viņš skaidro: "Bārenim var iedalīt istabiņu kādās kopmītnēs, un pēc tam viņam pusgadu jāstrādā, tas ir, jābūt savai darba vietai, un tikai tad viņš var pretendēt uz dzīvokli. Jebkurā gadījumā paiet vairāki gadi."
"Parasti ir tā, jo tu vairāk ej, uzstāj un bļausties, jo ātrāk dzīvokli dabūsi," saka V. Gavars. Piemēram, viens no kritērijiem dzīvokļa piešķiršanai ir, ja iemītniekam saimnieka mājā nav apkures vai ūdens, tad pienākas pašvaldības miteklis . Bet – arī šeit nepieciešami vairāki Īres valdes lēmumi par namsaimnieka sodīšanu.
J. Gavars atklāj, ka ne vienmēr rindā stāvētāji piekrīt pašvaldības piedāvātajam, piemēram, daudzi atteicās no iespējas dzīvot Baldonē, tāpat ļoti vecie ļaudis mēdz nepieņemt piedāvājumu dzīvot pansionātā. No cietuma iznākušās personas parasti saņem istabu bijušajās kopmītnēs.
Pašlaik pašvaldība piedāvā dzīvokļus Ulbrokā, tur ir 280 mitekļi. Vaicāts, cik dzīvokļu gadā pašvaldība piešķir, V. Gavars atbild, ka 400 – 500, tā vismaz bijis pērn. Rindā ir iespējams pieteikties joprojām.