Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +7 °C
Skaidrs
Sestdiena, 26. oktobris
Kaiva, Amanda, Amanta

Jurists: iecerētā aizsargjosla ap Saeimu - pretrunā ST spriedumam

Atgriešanās pie tā, ko Satversmes tiesa (ST) pirms trijiem gadiem novērsa — tā īsumā var raksturot situāciju, kas var rasties, ja Ministru kabinetā (MK) atbalstu gūs Aizsardzības ministrijas (AM) izstrādātie noteikumi, kas paredz Saeimas ēku kompleksu atzīt par valsts aizsardzības objektu, ap kuru veidojamas aizsargjoslas. Ap katru ēku tiktu noteikta 25 m aizsargjosla, tātad šajā aizsargjoslā nonāktu visa Jēkaba iela Saeimas priekšā, kas varētu apgrūtināt iedzīvotāju tiesības piketēt parlamenta tuvumā.

2006.gadā ST atcēla Sapulču likuma normu, kas aizliedza pasākumu rīkošanu tuvāk par 50 metriem no valsts institūciju ēkām. "Valstij ir pienākums nodrošināt ne vien to, lai sapulce, pikets vai gājiens notiek, bet arī to, lai vārda un pulcēšanās brīvība ir efektīva, proti, lai rīkotais pasākums sasniedz mērķauditoriju," norādīja tiesa.

Aizsardzības ministrs Imants Lieģis (deleģēts no PS) trešdien bija devies vizītē uz Vašingtonu, tāpēc viņa komentāru Dienai iegūt neizdevās. AM pārstāvis Kaspars Odiņš Dienai apgalvoja, ka ministrijas uzdevums ir sargāt Saeimas drošību, tāpēc šadu grozījumu izstrādāšana esot tikai loģiska. Vaicāts, kāpēc šāds lēmums pieņemts tieši tagad, K.Odiņš to pamatoja ar nesen pieņemtajiem grozījumiem Aizsargjoslu likumā, kas spēkā stājās jūnijā. Viņš gan nespēja nosaukt konkrētās izmaiņas, kas liek AM izstrādāt šādus noteikumus.

Ja valdība akceptēs AM izstrādātos noteikumus un Saeimas ēku kompleksu iekļaus to objektu sarakstā, ap kuriem nosakāma aizsargjosla, pie parlamenta sarīkot sapulci, gājienu vai piketu saskaņā ar pašreizējo regulējumu bez AM saskaņojuma būs aizliegts. MK gan jāizstrādā jauni noteikumi, kas noteiks, ka saskaņojums jāsaņem no objekta valdītāja, kas šajā gadījumā būtu Saeimas kanceleja.

Kā uzskata Latvijas Universitātes cilvēktiesību pasniedzējs Artūrs Kučs, aizliegums bez saskaņošanas ar AM vai Saeimas kanceleju ir pretrunā ar ST spriedumu. "ST spriedumā uzsvēra, ka Satversmei atbilst nevis atļauju, bet paziņošanas sistēma. Aizliegt pasākumu var īpašos gadījumos, turklāt to var pārsūdzēt tiesā, bet šajā gadījumā nav skaidrs, kāda būs procedūra, piemēram, kādos termiņos AM sniegs savu saskaņojumu," uzsver A.Kučs.

Gan A.Kučs, gan Rīgas Juridiskās augstskolas prorektors Mārtiņš Mits atzīst, ka mērķis ierobežojumu noteikšanai ir nopietnu sabiedriskās kārtības pārkāpumu novēršana, kas ir leģitīms un atbalstāms, taču jautājums ir par samērīgumu. "Aizsargjoslas noteikšana pati par sevi nevar novērst nopietnu kaitējumu, kāds, piemēram, tika nodarīts 13.janvārī," teic M.Mits.

Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze (ZZS) Dienai sacīja, ka ar viņu nekas tamlīdzīgs nav saskaņots un viņš par šādu plānu dzirdot pirmo reizi. "Policijai jābūt plānam, kā novērst kādus apdraudējumus, bet vai tāpēc jānosaka aizsargjosla... Nezinu," sacīja G.Daudze.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pasaule patlaban padevusies principam "nauda nesmird"

Par to, kādus secinājumus Rietumiem izdarīt no Volodimira Zelenska piedāvātā miera plāna, kā uztvert ļaunuma parādi, ko pie sevis BRICS valstu samitā sapulcējis Vladimirs Putins, un Čečenijas...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas