Jautājums, kāpēc jādzer tieši Zinību dienā, esot ļoti muļķīgs. Dzerot jau arī citās dienās. Un statistika par to neklusē — piektā daļa skolēnu 13—14 gadu vecumā lieto alkoholu vismaz reizi nedēļā, bet 17—18 gadu vecumā reizi nedēļā alkoholu dzer jau puse skolēnu. (Lai gan šie skaitļi esot samulsinājuši Jāni Birku (sk. Rīgas mēra blogu diena.lv), šķiet, ka realitāte varētu būt pat vēl skarbāka.) Par to neklusē arī kriminālā informācija: kāda 15 gadu veca daugavpiliete 1.septembrī vairs nedzers tāpēc, ka augustā pārdzērās tā, ka savos vēmekļos nosmaka.
Taču 1.septembris atšķirībā no citām dienām, kad tiekot dzerts atsevišķi, esot diena, kad jādzer kopā. Nu tādi skolēnu Jāņi. Vecrīga neesot obligāta — ja mācies "geto rajonā" (Zolitūde, Ziepniekkalns u.c.), vari dzert sava rajona centrā. Ja ir kāds tukšs dzīvoklis, dzer tukšā dzīvoklī.
Tāpēc "Jāņos", ir jārēķinās, ka, lai gan tieši Vecrīga Zinību dienā izskatās īpaši sirreāli, pat tās militāra aplenkšana 1.septembra lietu (ne)kārtību nemainītu. Ja nav spēka pārliecināt skolēnus, ka jāizglābjas pašiem un jāizglābj draugi, ir jāpadodas un Zinību diena jānosauc kaut par Plosta dienu, tādējādi godinot sabiedrības nespēju tikt galā ar bērnu tieksmi pēc alkohola.