Šogad jau redzēti agrākie atlidotāji - lauku cīruļi, ķīvītes, meža zosis un arī pirmā dzērve.
LOB gājputnu atgriešanās programmas koordinators Mārcis Tīrums stāsta, ka šis pavasaris gājputniem jau ir sācies. Valsts dienvidrietumu daļā sniegs vietām jau nokusis, un tas nozīmē, ka pirmajiem gājputniem ir pieejamas gan barošanās, gan atpūtas vietas. Februāra beigās Liepājas apkārtnē manīti pirmie lauku cīruļi, ķīvītes un meža zosis, Ventspils apkārtnē novērota arī pirmā dzērve, kas ir īpaši agrs šīs sugas novērojums pavasarī. 5.martā pirmā ķīvīte redzēta arī pie Rīgas - Katlakalnā.
Biedrība aicina iedzīvotājus novērot gājputnu atgriešanās gaitu un ziņot par to, aizpildot gājputnu reģistrācijas anketu un vasaras sākumā nosūtot to LOB Kalnciema iela 27-18, Rīga, LV-1046. Gājputnu reģistrācijas anketu var aizpildīt arī internetā - jaunajā dabas novērojumu interneta portālā www.dabasdati.lv.
LOB atgādina, ka 2008.gada pavasaris bijis īpaši agrs. Kā ik gadu pirmie ieradās lauku cīruļi, kas novēroti Papē jau 11.februārī. Vairākām putnu sugām pārspēti iepriekšējo gadu atgriešanās rekordi, piemēram, gada putns - melnais stārķis - manīts jau 11.martā Kazdangas apkārtnē, bet Latvijā nacionālais putns - baltā cielava - novērota 9.martā Mērsragā. Vislielāko pārsteigumu pērn sagādājušas dzērves un ķīvītes, kurām vidējais atgriešanās datums bija agrāks kā visus iepriekšējos gadus. Dzērves 2008.gadā Latvijā caurmērā atgriezās jau 13.martā, bet ķīvītes - 14.martā. Parasti dzērves un ķīvītes Latvijā vidēji atgriezās marta beigās. Tāpat salīdzinoši agri vidējie atgriešanās datumi bijuši sugām, kas atlido no Āfrikas - baltajām cielavām un baltajiem stārķiem. Vēlās sugas - bezdelīgas, lakstīgalas, griezes un svīres atgriezās savos ierastajos laikos. Šo sugu atgriešanās datumi gadu no gada svārstās minimāli. Salīdzinoši vairāk ziņojumu nekā iepriekš bija par 2008.gada putnu - melno stārķi.
Lai noskaidrotu faktorus, kas liek gājputniem atgriezties agrāk vai vēlāk, LOB svarīgs ir katrs novērojums, uzsver biedrība. Tādēļ tā aicina iedzīvotājus piedalīties šajā interesantajā un vienkāršajā pētījumā un ziņot par saviem pirmajiem gājputnu novērojumiem.
Anketa pieejama pielikumā labajā pusē.