Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Svētdiena, 29. decembris
Solveiga, Ilgona

Paciente, kurai veikta unikālā sirds vārstules nomaiņa, jūtas labi

"Tā ir revolūcija, mums tas ir ļoti labs līmenis," par pirmdien notikušo operāciju saka Andrejs Ērglis, P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra (LKC) vadītājs. LKC invazīvie kardiologi, kardioķirurgi un anesteziologi apvienoja spēkus, lai veiktu Latvijā pirmo perkutānās aortālās vārstules nomaiņu caur iegurņa artēriju. Pasaulē pirmā šāda operācija tika veikta pirms aptuveni četriem gadiem Francijā, Diena uzzināja LKC.

Paciente sirgst ar aortālās vārstules stenozi, kas nozīmē, ka sirds vārstule ir pārkaļķojusies un tā vairs nepilda savas funkcijas, tādēļ pacientam tiek caur asinsvadiem, aortu ievadīta jauna, bioloģiska vārstule, Dienai skaidro A.Ērglis. Šāda saslimšana draud ar sirds mazspēju, jo "sirds cenšas darīt savu darbu, taču ir milzīga pretestība," skaidro kardiologs.

Operācija tika veikta pirmdien 85 gadus vecai pacientei. "Biju šorīt pie viņas, viņa ir priecīga, smaidīga. Tiešām mums pašiem šī operācija ir tāds brīnumiņš," saka A.Ērglis. Operācija ilgusi aptuveni trīs stundas, taču kardiologs prognozē - nākamās notiks jau ātrāk.

"Ja agrāk sirds vārstules tika implantētas tikai ķirurģiskā ceļā, atverot krūšu kurvi un pieslēdzot pacientu mākslīgajai asinsritei, tad šobrīd zinātnieki un ārsti ir radījuši iespēju vārstules implantēt mazinvazīvā ceļā," saka A.Ērglis.

Pirmā sirds vārstuļu implantācijas operācija mazinvazīvā ceļā, veicot nelielu griezumu krūšu kurvja kreisajā pusē, Latvijā tika veika 2009. gada 30. septembrī. Pirmdien veiktā operācija Latvijas mērogā ir unikāla ar to, ka kardioķirurgi un invazīvie kardiologi gājuši vēl vienu soli tālāk, implantējot sirds vārstuli caur iegurņa artēriju. Vārstule tika ievadīta ar īpaša katetra palīdzību un ar īpaša balona palīdzību iestiepta vecās vārstules vietā. Šāda veida operācijas ir ieguvums augsta ķirurģiska riska pacientiem, piemēram, pacientiem gados ar dažādām blakus saslimšanām vai pacientiem ar lielu narkozes risku. Kardioķirurgi un invazīvie kardiologi uzsver, ka vārstuļu nomaiņa turpmāk tiks veikta abējādi – gan ķirurģiskā ceļā, gan mazianvazīvā ceļā, jo katrs gadījums ir individuāls.

Līdz šim riska grupas pacientus pārsvarā ārstēja medikamentozi, taču gada laikā nomirst aptuveni 40%, piecu gadu laikā - 60%, skaidro A.Ērglis. Viņs piebilst - līdz ar jaunapgūto metodi, esot trīs ieguvumi - varam paplašināt to pacientu loku, kuram varam sniegt palīdzību, atgriežam cilvēkiem dzīves kvalitāti, turklāt šādu metožu izmantošana principiāli par Latviju liecinot to, ka operācijas var veikt tepat, nav jābrauc uz ārzemēm.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas