Trešdien LTV1 rīkotajās priekšvēlēšanu debatēs Līvānos Jānis Tutins (SC), Rita Strode (ŠRP/LPP/LC) un Jānis Lāčplēsis (Vienotība) vienbalsīgi pauda atbalstu tautas vēlēta prezidenta institūcijas ieviešanai, lai gan pirms tam Dienas rīkotā priekšvēlēšanu diskusijā viņu partiju pārstāvji izvairījās paust konkrētu pozīciju vai arī šādu iniciatīvu vērtēja negatīvi.
Tā, piemēram, Andris Bērziņš (ŠRP/LPP/LC) Dienai atzina, ka šādam priekšlikumam ir priekšvēlēšanu pieskaņa un pielīdzināja to 1934. gada Kārļa Ulmaņa apvērsumam, kam par piesegu kalpojis tautas vēlēta prezidenta institūts. “Man šķiet, ka, ejot pa šo ceļu, mēs ar ļoti daudz ko riskējam. Mēs riskējam, ka šeit var rasties disbalanss politiskajā sistēmā,” Dienas diskusijā izteicās Vienotības pārstāvis Artis Pabriks. Savukārt SC priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs rosināja šādu diskusiju turpināt pēc Saeimas vēlēšanām.
Šlesera Reforma partijas LPP/LC pārstāvis Ģirts Dripe atzīst, ka partijai kopīga viedokļa nav. “Tie bija personīgi viedokļi, taču vienotas nostājas nav,” skaidroja Dripe, turklāt šobrīd jautājums par tautas vēlētu prezidentu neesot partijas aktualitāte.
“Tas, ka rodas atšķirīgi viedokļi, nav izslēgts,” atzina Vienotības valdes loceklis Kārlis Šadurskis, piebilstot, ka tas ir komplekss jautājums, kur nav viennozīmīgas atbildes. Viņš norādīja, ka vispirms esot jāsakārto likums par prezidenta ievēlēšanu, lai tā nepārvērstos par skaistuma konkursu vai sacensību par naudas maka biezumu. Šadurskis arī atzina, ka runas par tautas vēlētu prezidentu ir viens no tiem jautājumiem, kur Vienotībai vajadzētu noformulēt vienotu nostāju.