"Latvijas statistika ir dramatiska - 2010.gadā Latvijā bērnu namos ievietoti 2007 bērni, no tiem 369 bērni līdz trīs gadu vecumam. Saskaņā ar starptautiskajiem bērnu tiesību standartiem bērnu līdz trīs gadu vecumam ievietošana aprūpes iestādēs ir uzskatāma par bērnu tiesību pārkāpumu, jo aprūpei institucionālā vidē ir negatīva ietekme uz bērna attīstību. Pieredze rāda, ka arī bērni ar attīstības traucējumiem daudz ātrāk attīstās ģimenē, nevis bērnu namā, kur bērnam objektīvu apstākļu dēļ nevar pievērst tik daudz uzmanības," skaidro I.Bišofa.
Šobrīd audžuģimeņu kustība Latvijā nav pietiekami attīstīta, lai varētu nodrošināt visu bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu līdz trīs gadu vecumam ievietošanu ģimenēs - atlīdzība par audžuģimenes pienākumu pildīšanu ir simboliska, tādējādi kavējot ģimeņu iespēju uzņemties rūpes par bērniem līdz trīs gadu vecumam, jo šādu bērnu aprūpei nepieciešams veltīt daudz vairāk laika un nav iespējams iesaistīties algotā darbā.
Šobrīd audžuģimeņu sagatavotībai ir nepieciešams sniegt lielāku atblastu un pievērst vairāk uzmanības apmācībai un izglītībai. Tāpat nepieciešams celt audžuģimeņu sagatavošanas un apmācības līmeni, padarot šīs ģimenes par profesionālām ģimenēm bērnu aprūpes jomā. Pašlaik audžuģimeņu apmācību nodrošina Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija.
Lai motivētu audžuģimenes, jāpaaugstina atlīdzība par audžuģimenes pienākumu pildīšanu, vienlaikus audžuvecākiem paredzot iespēju veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas. Finansējumu audžuģimeņu atlīdzības paaugstināšanai iespējams iegūt no tā finansējuma, kas jau šobrīd tiek piešķirts bērna aprūpei iestādē (vidēji mēnesī 500 latu viena bērna aprūpei).
Lai palielinātu audžuģimeņu lomu bērnu aprūpē, nepieciešams atbalsts un sadarbība ar vairākām ministrijām - Labklājības ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, Finanšu ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, kā arī jāveic grozījumi vairākos normatīvajos aktos.