Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +11 °C
Apmācies
Piektdiena, 1. novembris
Ikars

Rosina noteikt, ka jābūt publiskotām personām, kurām pieder mediji

Stingrāki likumi, kas prasītu atklāt patiesos mediju īpašniekus, būtu viens no labākajiem risinājumiem, kā nodrošināt preses neatkarību un caurspīdīgumu, atsaucoties uz tiesību pārzinātāju teikto, pirmdien vēsta laikraksts Diena. Latvijas likumi mediju īpašnieku caurspīdīguma jautājumā klusē.

Jurists, Eiropas Kopienu tiesas tiesnesis Egils Levits uzskata, ka būtu svarīgi šos jautājumus atrunāt kādā no likumiem. Pēc viņa domām, būtu nepieciešamas regulācijas, kas veicinātu atklātu un daudzveidīgu presi. Ar likumu, piemēram, noteikt, ka būtu jābūt publiskotām personām, kurām pieder mediji. E.Levits arī uzskata, ka bez īpašnieku caurspīdīguma un monopolu izveides ierobežošanas tāpat būtu jānosaka redakcionālās neatkarības nodrošināšana.

Laikraksts norāda, ka mudinājumus noteikt īpašnieku caurspīdīguma jautājumus likumos savā rekomendācijā savulaik izteikusi Eiropas Padome (EP), tomēr šim dokumentam ir tikai rekomendējošs raksturs, un īpašnieku identitātes atklāšana ir atstāta pašu valstu ziņā. Atsevišķu Eiropas Savienības (ES) valstu konstitūcijā vai citos likumos gan ir atrunāti mediju īpašnieku un monopolu jautājumi. Piemēram, Lietuvas konstitūcijā noteikts aizliegums monopolizēt preses izdevumus, vēsta Diena.

Sabiedriskās politikas centra Providus pētniece Linda Austere pieļauj, ka vēl viena iespēja ir mediju uzrauga izveide.

Diplomāts Ints Siliņš uzskata, ka tieši notikumi ap Dienas iegādi mudina plašāk diskutēt par to, kā īpašnieki var ietekmēt mediju saturu un kā viņu iespējamo spiedienu novērst. Viņš plāno rīkot plašāku konferenci par mediju caurspīdīguma jautājumiem.

Laikraksts norāda, ka vēl pirms Dienas nonākšanas uzmanības lokā raisījušies jautājumi, cik pārredzami ir Latvijas preses izdevumu īpašnieki. Ne reizi vien tie slēpušies aiz vairākiem uzņēmumiem, tāpat papildu neskaidrības raisījis tas, ka akciju sabiedrību īpašnieku izmaiņas nav jāreģistrē Uzņēmumu reģistrā.

Piemēram, oficiāli netiek atklāts, kam pieder pērn avīzi Telegraf nopirkušais uzņēmums News Media Group. Kā viens no īpašniekiem kuluāros minēts Ventspils mēra Aivara Lemberga opozicionārs Oļegs Stepanovs, kas šajā jautājumā no komentāriem atturējies. Aivars Lembergs oficiāli nav apstiprinājis savu saistību ar izdevniecībai Mediju nams piederošajiem izdevumiem, tajā skaitā Neatkarīgo Rīta Avīzi, taču ilgus gadus tās īpašnieks bija a/s Ventspils nafta (VN), kas atrodas Ventspils mēra interešu ietekmē. Patlaban Mediju nama īpašnieks ir Latvijas kuģniecības (LK) meitasuzņēmums, savukārt LK vairākuma akcionārs ir VN. Latvijas Avīzes izdevēja a/s Lauku Avīze daļas pastarpināti pieder a/s Ventbunkers. Šo uzņēmumu kontrolē O.Stepanovs un cits A.Lemberga pretinieks Olafs Berķis.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Ingrīda Circene (JL) atzinusi, ka pagaidām neviens nav nācis ar iniciatīvu likumos paredzēt mediju caurspīdīgumu, bet viņa tādu atbalstītu.

Visu Guntas Slogas rakstu "Likums neļautu slēpties" lasiet pirmdien laikrakstā "Diena".

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas