Pēc tās sniegtās informācijas, budžeta samazinājums paredz gan strukturālas izmaiņas pašā ministrijā, gan tās padotībā esošajās iestādēs, kā arī atalgojuma samazināšanu tieslietu sistēmā strādājošajiem par 20%. TM tiks optimizēta struktūra, likvidējot valsts sekretāra vietnieka amatu, apvienojot struktūrvienības un samazinot nodarbināto skaitu.
Arī pārējās TM padotībā esošajās iestādēs ir plānota gan struktūras optimizācija, gan darbinieku skaita samazināšana. 40% samazinājuma gadījumā plānots pārskatīt iestāžu reģionālo tīklu, slēdzot atsevišķas reģionālās nodaļas tādām iestādēm kā Naturalizācijas pārvalde, Uzņēmumu reģistrs, Valsts probācijas dienests.
Tāpat TM paredzējusi izmaiņas līdzšinējā nozaru politikā, atsakoties no atsevišķu funkciju veikšanas.
Ministrija izvērtējusi iespējamās
strukturālās reformas Ieslodzījuma vietu pārvaldē, taču vienlaikus tā norāda, ka jau pašlaik pārvaldei piešķirtie budžeta līdzekļi
nav pietiekami, lai iestāde varētu veikt tai likumā noteiktās pamatfunkcijas
šā gada pēdējā ceturksnī. Ja valdība lems par
budžeta līdzekļu samazinājumu ieslodzījuma vietām, tad tai vienlaicīgi ir jāpieņem konceptuāls lēmums par atsevišķu
ieslodzījuma vietu slēgšanu un būtisku Cietumu slimnīcās darbības
apjomu samazināšanu, uzsver TM.
Ieslodzīto personu skaits pēdējā pusgada laikā audzis par 10%, un patlaban ieslodzījuma vietās atrodas apmēram 7100 personas. "Cietumu slēgšana un Cietumu slimnīcas darbības samazināšana laikā, kad būtiski pieaug ieslodzīto skaits, nopietni apdraud ieslodzījuma sistēmas normālu un sabiedrībai drošu funkcionēšanu," norāda TM. Tās ieskatā, lai panāktu pakāpenisku ieslodzījuma vietām nepieciešamo līdzekļu samazinājumu, kas atslogotu valsts budžetu, sākot ar 2010.gadu, nepieciešamas būtiskas izmaiņas kriminālsodu politikā, kas paredzētu samazināt to nodarījumu skaitu, par kuriem paredzēts brīvības atņemšanas sods, saīsinātu piespriestā un izciestā brīvības atņemšanas soda ilgumu u.c.
Tāpat TM uzsver, ka samazinājums par 30% un 40% nav īstenojams bez vairāku tiesu slēgšanas. Sadaļā par tiesu budžetu TM arī norāda, ka šogad būtiski pieaudzis tiesā saņemto civillietu skaits, kā rezultātā tiek iekasētas valsts nodevas lielākā apmērā, nekā sākotnēji tika prognozēts. No valsts nodevām iegūtos līdzekļus TM piedāvā novirzīt tiesu saimniecisko izdevumu segšanai un atalgojumu izmaksai tiesnešiem un tiesu darbiniekiem. Ja šādu variantu valdība atbalstītu, pie kopējā budžeta samazinājuma 20% apmērā tiesnešu atalgojums saruktu par 15%, skaidro ministrija.