Lielai daļai Latvijas cilvēku piemīt dažādi sliktie ēšanas paradumi, piemēram, katrs otrais atzīst, ka dažkārt ēd pirms gulētiešanas, 87% mēdz uzkost, skatoties TV, savukārt vairāk nekā trešdaļa jeb 36% atzīst, ka pārāk daudz uzturā lieto saldumus. Tāpat izplatīta parādība ir arī pārēšanās un papildu sāls pievienošana ēdienam, tā piemīt 30% aptaujāto. Tomēr satraucošākais ir tas, ka puse jeb 51% Latvijas iedzīvotāju ikdienā nelieto sabalansētu uzturu un ēd to, kas kārojas. Turklāt vairāk nekā trešdaļa jeb 36% ēd neveselīgu ēdienu.
Rīgas Stradiņa universitātes studiju programmas Uzturs vadītāja Lolita Neimane Dienai gan atzīmēja, ka ne vienmēr cilvēki prot novērtēt, kas ir sabalansēts, daudzveidīgs uzturs. Cilvēks varbūt nemaz neēd tik labi vai slikti, kā viņš domā. Kā piemēru viņa min faktu, ka nereti 1. kursa studenti nespēj konkrēti atbildēt uz jautājumu, kas tad ir veselīgs uzturs. Jā, zina, ka uzturam jābūt sabalansētam, bet, cik, piemēram, daudz dienā jāapēd svaigu dārzeņu un augļu, nevar pateikt neviens. Savukārt, ja pieņem, ka šiem 48% iedzīvotāju zināšanas par to, kas ir veselīgs uzturs, ir tiešām labas, tad rezultāts ne pavisam nav apmierinošs.
Par veselīgu uzturu un dzīvesveidu stingri iestājas veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS). Arī viņa 50 gadu plānā, ar kuru tiks panāks, ka Latvijā dzīvo veselākie cilvēki pasaulē, vairāki mērķi izvirzīti tieši saistībā ar uzturu. Piemēram, mērķis līdz 2056. gadam ir samazināt cukura un to saturošo produktu lietošanu par 75%, savukārt svaigi dārzeņi un ogas ik dienas uzturā būtu jālieto pilnīgi visiem.
Visu rakstu lasiet otrdienas, 31.marta, avīzē Diena!