Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Otrdiena, 14. janvāris
Roberta, Roberts, Raitis, Raits

Ātrumu naudas sodu palielināšanu saista ar fotoradaru uzstādītāja interesēm

Bez plašas rezonanses sabiedrībā tiek virzīta iecere palielināt naudas sodus par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu, taču ierosinājumu pavada aizdomu ēna, ka sodi tiek palielināti kompānijas Vitronic interesēs, kas uz Latvijas ceļiem plāno uzstādīt 160 fotoradarus, svētdien vēsta LTV raidījums De facto.

Vērienīgo fotoradaru projektu aizdomu ēna pavada jau kopš tā uzsākšanas brīža. Aiz reklāmas stendiem, sniega kaudzēm vai tiltu balstiem aizslēptas ierīces un soda kvītis, kurās fiksēts pārkāpums jau no pirmā pārsniegtā kilometra – tas viss iedzīvotājos radīja aizdomas, ka 160 fotoradaru uzstādīšana uz Latvijas ceļiem būs līdzeklis ne tik daudz satiksmes drošībai, cik privātā fotoradaru ieviesēja kabatas pildīšanai. Lai šīs aizdomas mazinātu, Saeimā nonāca likuma labojumi, kas paredz - turpmāk ātrumu pārsniedzot līdz 10 kilometriem stundā, naudas sodu vairs nepiemēros,  tā vietā iztiekot vien ar brīdinājumu. Kas nozīmē, ka fotoradari pārkāpumus fiksēs tikai tad, ja ātrums pārsniegts par vismaz 11 kilometriem stundā.

Ieceri šonedēļ sāka skatīt Saeimas Juridiskā komisija un turpinās to darīt arī nākamnedēļ, jo līdz ar sākotnējiem likuma labojumiem Valsts policija negaidīti iesniegusi priekšlikumus, kas pēc būtības paredz naudas sodus par ātruma pārsniegšanu padarīt daudz bargākus.  Piemēram, ja sākotnēji likumā plānoja noteikt, ka, vieglajam auto, ārpus apdzīvotām vietām pārsniedzot braukšanas ātrumu  robežās no 11 līdz 20 kilometriem stundā, sods būtu vai nu brīdinājums vai 5 lati, nākamajā pārkāpuma grupā 20, un braucot vēl ātrāk attiecīgi 40 un 60 lati, tad policijas iecere paredz naudas sodus katrā grupā celt par 1o latiem, turklāt brīdinājums kā sods būtu iespējams vien ātrumu pārsniedzot līdz 10 kilometriem stundā. 

"Pēc būtības viņš slēpti palielina atļauto braukšanas ātrumu par plus desmit km stundā, kas, protams, aiz sevis velk nākošo problēmu, ka mūsu valstī palielinās atļautais braukšanas ātrums. Tas nepavisam nav labi, ja mums palielinās vidējais braukšanas ātrums, mēs varam zaudēt cilvēku dzīvības," tā sodu palielināšanu skaidro policijas Prevencijas pārvaldes priekšnieks Edmunds Zivtiņš.

De facto gan vēsta, ka pastāv iespēja, ka sodu celšanai ir cits izskaidrojums un tas saistāms ar fotoradaru uzstādītāju Vitronic interesēm. Proti, Zivtiņš neslēpj, ka aptuveni 90%  gadījumos braukšanas ātrums tiek pārsniegts robežās līdz 10 kilometriem stundā. Ja šādus pārkāpumus fotoradari vairs nefiksēs, visticamākais būtiski samazināsies to uzstādītāju peļņa. Un lai tā nenotiktu, tagad iespējams tiek piedāvāts sodus palielināt. Zivtiņš gan to noliedz: "Mēs nedrīkstam skatīties uz to, kurš tad tur pelnīs, kurš nepelnīs, tāda situācija nedrīkst pieļaut, mums ir svarīgi – ir izglābtas cilvēku dzīvības vai nav izglābtas cilvēku dzīvības, ja galvenais slepkava ir ātrums, pie ātruma neesam ķērušies gandrīz desmit gadus."

Taču sodu palielināšanā Vitronic gan varētu būt pat ļoti ieinteresēts. Līgumā ar policiju noteikts, ka radaru uzstādīšana privātajam partnerim izmaksās vairāk nekā 11 miljonus latu, jau šogad soda naudās valsts bija iecerējusi saņemt nepilnus 5 miljonus latu, bet realitāte paša Vitronic dēļ izrādījusies skaudrāka. Joprojām nav uzstādīts neviens stacionārais fotoradars, vien saskaņoti pirmie projekti. Un par jauno radaru fiksētajiem pārkāpumiem protokolos piespriestas soda naudas 490  tūkstošu latu apmērā. Proti, plānu izpilde gaužām atpaliek.

"Taču 90 procenti autovadītāju pārkāpj zonā līdz plus desmit, un tagad viņus atņems. Kur ta viņiem tiem radariem to naudu atsitīs atpakaļ, cilvēki jau nav dulli, viņi tiešām 90 procenti kļūdās plus mīnus noraustās pedālis par šiem desmit kilometriem stundā, nav jau nekādi noziedznieki," radījumam sacīja auto žurnālists Pauls Timrots, kurš uzskata, ka pašreiz nebūtu īstais brīdis palielināt sodus, jo tas atkal radītu kārtējās aizdomas par fotoradaru uzstādīšanas mērķi.

"Soda neizbēgamība stipri palielina soda efektivitāti, tie brīvi palikušie simti policistu ar mašīnām, nu tad uz priekšu, tad rakstam  šos brīdinājumus, audzinām, stāvam tiešām svarīgāks vietās, izstāstām vadītājam, nozogam viņam pusstundu no dzīves, rakstot protokolu, ideāli, bet nez kāpēc policija sarunās uztver, ka tā brīdinājumu rakstīšana, nu tas tak nav nekāds sods, bet kā tas nav, tas ir ļoti audzinoši," sacīja Timrots.

Nogaidīt ar sodu celšanu iesaka arī Ceļu satiksmes drošības direkcija, jo kā sacīja CSDD Juridiskās daļas priekšnieks Jānis Golubevs: "Par soda palielināšanu būtu jārunā pavērtējot šo te jautājumu vēlāk, uz rudeni, ja sistēma būtu nostrādājusi kādu pusgadu jeb gadu, šobrīd jau ieviešot fotoradarus redzams, ka satiksme jau ir palēninājusies."

Kādus papildus argumentus vilks laukā sodu celšanas atbalstītāji, to uzzināsim jau nākam trešdien, kad Saeimas Juridiskā komisija skatīs piedāvājumus. Tikmēr kā ūdeni mutē ieņēmis ir fotoradaru uzstādītājs Vitronic. Uzņēmuma  padomes loceklis Sergejs Borisovs De facto atteicās komentēt iespējamās izmaiņas soda naudās, sakot, ka "tie taču ir tikai avīžu virsraksti" un par Saeimas iespējamajiem lēmumiem viņš izlikās neinformēts.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas