Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +5 °C
Viegls lietus
Otrdiena, 26. novembris
Sebastians, Konrāds

Būvniecība - līdere ēnu ekonomikā

Latvijā būvniecība ir nozare, kurā pērn bija visaugstākais ēnu ekonomikas īpatsvars - 48,9%, liecina ikgadējais pētījums par ēnu ekonomiku Baltijas valstīs, kuru izstrādāja Rīgas Ekonomikas augstskola sadarbībā ar SEB banku. Arī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ināra Pētersone apliecina, ka būvniecība sliktā nozīmē ir līderis ēnu ekonomikas ziņā.

Visizplatītākie pārkāpumi būvniecībā, raugoties no VID viedokļa, pēc Pētersones teiktā, ir nelegāla nodarbinātība, neuzskaitītas darba stundas, kā arī fiktīvi darījumi.

Dienas aptaujātie eksperti, lūgti minēt iemeslus tik augstam ēnu ekonomikas īpatsvaram būvniecībā, min neefektīvo publisko iepirkumu sistēmu, kā arī nesakārtotās attiecības starp ģenerāluzņēmējiem un apakšuzņēmējiem. Tā kā lauvas tiesa pasūtījumu būvniecībā nāk tieši no publiskā sektora valsts un pašvaldību iepirkumu veidā, tad tieši tā ir joma, kuras sakārtošanai pievēršama vislielākā uzmanība. Gan valsts institūcijas, gan nozari pārstāvošās organizācijas, gan eksperti ir vienisprātis - ar represijām vien ēnu ekonomikas īpatsvaru nozarē mazināt neizdosies. Svarīgākais ir sakārtot uzņēmējdarbības vidi. Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grīnbergs uzskata, ka būtu jānosaka obligātā kārtā, ka vairums būvkompāniju darījumu notiek tikai elektroniski. Tas samazinātu skaidras naudas apriti, kas tiek izmantota aplokšņu algu maksāšanai.

Vēl viena problēma ir saistīta ar zemākās cenas principa nekritisku piemērošanu publiskajos iepirkumos, norāda sabiedriskās politikas centra Providus būvniecības eksperte Agnese Lešinska. "Ja iepirkumos nedominēs kvalitātes prasības, bet tikai zemākā cena, tad, lai to īstenotu, uzņēmumi taupīs uz nodokļu rēķina. Jāatzīst, ka pašlaik jau var piemērot arī kvalitātes principu un nav obligāti jāvadās pēc zemākās cenas, taču problēma ir tā, ka daudzas pašvaldības to neprot izmantot. Tādēļ svarīgi būtu izglītot valsts iestāžu un pašvaldību iepirkumu speciālistus, kā piemērot kvalitātes prasības un nevadīties tikai pēc zemākās cenas principa," skaidro Lešinska.

Problēma būvniecībā, par kuru īpaši satraucas VID direktore, ir nesakārtotās attiecības starp ģenerāluzņēmēju un apakšuzņēmēju. "Ģenerāluzņēmēji pārsvarā gadījumu nomaksā visus nodokļus, problēmas ir ar apakšuzņēmējiem. Esmu pētījusi līgumus starp ģenerāluzņēmējiem un apakšuzņēmējiem. Jāteic, ka attiecībā pret pēdējiem tie ir skarbi. Līgumos ietvertas milzīgas soda sankcijas par niecīgiem kavējumiem un nobīdēm no grafika. Rezultātā bieži summa, kuru pēc visu soda sankciju piemērošanas samaksā ģenerāluzņēmējs apakšuzņēmējam, ir tik niecīga, ka nepietiek, lai norēķinātos ar darbiniekiem. Tad apakšuzņēmēji spiesti veikt dažādus kreisos darījumus," stāsta Pētersone.

Visu rakstu lasiet trešdienas, 27.maija, avīzē Diena!

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas