"Ir cilvēki, kuri neskatās Latvijas televīzijas, nelasa Latvijas laikrakstus, bet informāciju gūst no Baltkrievijas plašsaziņas līdzekļiem," atzīst Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis. Par laimi, jauni slimības gadījumi nav atklāti - šobrīd Āfrikas cūku mēris konstatēts 16 mežacūkām un četrām mājas cukām. Mednieki slimības skartajās teritorijās aktīvi izšauj mežacūkas.
Baltkrievijas puse līdz šim nav iesaistījusies profilakses pasākumos. Premjerministre Laimdota Straujuma pirmdien žurnālistiem pauda gatavību sazināties ar šīs valsts valdības vadītāju, ja radīsies tāda nepieciešamība.
Jau ziņots, ka Saeima 3.jūlijā apstiprināja valdības rīkojumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Āfrikas cūku mēra skartajā teritorijā.
Rīkojums paredz no 2.jūlija līdz 1.oktobrim izsludināt ārkārtējo situāciju Daugavpils novada Ambeļu pagastā, Biķernieku pagastā, Demenes pagastā, Dubnas pagastā, Laucesas pagastā, Maļinovas pagastā, Naujenes pagastā, Salienas pagastā, Skrudalienas pagastā, Tabores pagastā, Vecsalienas pagastā, Višķu pagastā, Aglonas novadā, Krāslavas novadā, Dagdas novadā, Zilupes novadā, Rēzeknes novada Kaunatas pagastā, Mākoņkalna pagastā, Pušas pagastā, Ludzas novada Brigu pagastā, Isnaudas pagastā, Istras pagastā, Nirzas pagastā, Ņukšu pagastā, Pildas pagastā, Rundēnu pagastā un Ciblas novadā.
Rīkojums paredz, ka Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir atbildīgs par darbības koordināciju ārkārtējās situācijas laikā. PVD amatpersonām būs tiesības iekļūt privātā īpašumā, lai veiktu visus nepieciešamos mēra apkarošanas pasākumus.
Tāpat PVD noteiks dzīvnieku un to produktu izmantošanas un pārvietošanas kārtību, kā arī transportlīdzekļu kustības ierobežojumus un citus pasākumu Āfrikas cūku mēra ierobežošanai.