Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +11 °C
Daļēji saulains
Trešdiena, 23. oktobris
Daina, Dainida, Dainis

Dzimumattiecībās ar pusaudzēm stājušies vīrieši reti saņem pelnīto sodu

Dēliņam tikai četri mēneši, bet svars jau deviņi kilogrami, stāsta Dina (vārds mainīts), un viņas balsī, runājot par savu mazuli, skan lepnums un prieks, tik dabisks un raksturīgs visām mammām. Dinas dzidrā balss gan skan bērnišķīgi kā mazai meitenei.

Sastopot Dinu ar viņas dēliņu uz ielas, apkārtējie nodomātu, ka gādīga vecākā māsa pieskata brālīti, jo Dinai ir tikai 14 gadu. Par mammu viņa kļuva 13 gados. Patlaban Dina mazuļa kopšanu apvieno ar mācībām skolā. «Es mācos mājmācībā. Reizi mēnesī apmeklēju skolu, kur man uzdod uzdevumus, pastāsta, kas jāiemācās, un es sagatavojos pārbaudes darbiem,» stāsta Dina. Viņai ir arī hobijs - gleznošana.

Psiholoģisku palīdzību un pajumti jaunā māmiņa atradusi sociālās palīdzības iestādē, kur arī tagad kopā ar dēliņu dzīvo. Pēc iestādes nosacījumiem viņa var tajā uzturēties, līdz mazulis sasniedz sešu mēnešu vecumu. «Es palikšu līdz mācību gada beigām, pēc tam braukšu pie saviem radiniekiem, ģimenes,» izklāsta Dina. Sociālās palīdzības iestādes darbinieki Dinu raksturo kā «noslēgtu, klusu meiteni, kura atraisās, kad jau pierod pie cilvēkiem». Laiku pa laikam viņa braucot ciemos pie vecmāmiņas. Palīdzēt Dinai un viņas bērnam pēc došanās prom no pašreizējās mājvietas apņēmusies meitenes radiniece. Dina saka, mazuļi viņai patīk, bet nākamos bērnus viņa pagaidām neplāno, jo «vispirms jāizaudzina šis dēls, tad jau redzēs». Par sava dēliņa tēvu Dina nestāsta, tikai pasaka, ka par bērnu viņš neinteresējas. No sociālās palīdzības iestādes darbinieku teiktā saprotams, ka mazuļa tēvs nav daudz vecāks par pašu Dinu, arī nepilngadīgs puisis, bet bērns, visticamāk, pieteicies abu pusaudžu neapdomības un nezināšanas dēļ.

13-14 gadu veca meitene vēl pati ir bērns, viņa pat grūtniecības laika sākumā var neaptvert to, ka viņā radusies jauna dzīvība, norāda ginekoloģe Margarita Puķīte. Situācijas, ka grūtniecība iestājas 16 gadu vecumu nesasniegušām meitenēm, bijušas, ir un, visticamāk, arī būs, saka ārste un piebilst, ka šādu gadījumu gan nav daudz.

Sabiedrībai būtu jāvēršas ar lielāku nosodījumu pret pilngadīgiem vīriešiem, kas iesaistījušies dzimumattiecībās ar 16 gadu vecumu nesasniegušām meitenēm, uzskata bērnu tiesību aizsardzības eksperti un atgādina, ka atbildība par to paredzēta Krimināllikumā, saskaņā ar 161. pantu ļaujot pat piemērot brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem. «Diemžēl ne vienmēr pieaugušie vīrieši, kuri stājušies seksuālās attiecībās ar pusaudzēm, saņem pelnīto sodu,» uzskata Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Millere un piebilst, «no bērnu tiesību aizsardzības viedokļa mūs ļoti uztrauc nepilngadīgo grūtniecības gadījumi, jo meitene 13, 14, 15 gadu vecumā vēl nespēj situāciju novērtēt adekvāti, pat ja alkohola reibumā viņa izturas seksuāli izaicinoši, tad arī neapzinās iespējamās sekas, un diemžēl ir pieaugušie, kas to izmanto.»

Misijas Pakāpieni, kas sniedz atbalstu nepilngadīgām māmiņām, vadītājs Viljams Šulcs saka: parasti pusaudžu vecuma māmiņām dzimušo bērnu tēvi neizrāda interesi par bērnu, nepalīdz materiāli, tāpēc «vērsties policijā var būt ceļš, kā panākt uzturlīdzekļu piedziņu», jo bez tiesas atbalsta to grūti izdarīt.

Lai vainīgais tiktu saukts pie Krimināllikumā paredzētās atbildības, pusaudžu grūtniecības nedrīkstētu palikt ārpus policijas redzesloka, uzskata bērnu tiesību aizsardzības speciālisti un atgādina, ka ikviena iedzīvotāja pienākums ir ziņot policijai, bāriņtiesai vai citai bērna tiesību aizsardzības institūcijai par bērnu tiesību pārkāpumu. Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere uzsver: «Veselības aprūpes, pedagoģiskie, sociālās sfēras darbinieki, kam kļuvis zināms par bērna tiesību pārkāpšanu, ja par to nav ziņojuši minētajām institūcijām, paši saucami pie atbildības. Tas nozīmē, ka arī mediķiem uzlikts obligāts pienākums ziņot par 16 gadu vecumu nesasniegušu grūtnieci.»

Diena jau rakstīja, sabiedrības uzmanību tam, ka par nepilngadīgām grūtniecēm mediķiem būtu jāziņo policijai, pievērsa nesenais gadījums, kad Rīgas Austrumu slimnīcas mediķi vērsās policijā pēc tam, kad slimnīcā bija ieradusies 14 gadu veca meitene, kurai grūtniecība, iespējams, iestājusies, jo viņu izvarojis miesīgais tēvs. «Protams, mēs policijā nezinām, vai visi mediķi mums paziņo par katru 13, 14, 15 gadu veco grūtnieci, it īpaši, ja runa nav par vardarbību, bet nevaram arī sūdzēties, ka mediķi prasību informēt ignorētu, saka Valsts policijas pārstāve Sintija Virse.

Ja ārsta kabinetā ierodas nepilngadīga grūtniece, mediķim gan vispirms jāsazinās ar meitenes vecākiem, uzskata ginekoloģe Margarita Puķīte un piebilst: «Vai vērsties policijā, jāizlemj vecākiem.» Arī organizācijas Papardes zieds vadītāja Iveta Ķelle domā, ja 16 gadu vecumu nesasniegušai meitenei iestājusies grūtniecība brīvprātīgu attiecību rezultātā, tā vispirms ir viņas vecāku atbildība, un vecākiem arī situācija jārisina. Par pacienti - 16 gadu vecumu nesasniegušu grūtnieci - ārstam noteikti jāziņo bāriņtiesai, tās pienākums ir sazināties ar ģimeni un, ja nepieciešams, arī ziņot par notikušo policijā, pauž Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas pārstāve Ieva Baidekalna. «Ja meitene stāsta, ka piedzīvojusi vardarbību un grūtniecība iestājusies izvarošanas rezultātā, tad policija jāinformē nekavējoties, bet, ja tuvība bijusi brīvprātīga, situācija jāizvērtē,» saka I. Baidekalna.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas