Finansiālā situācija šajā gadā var pasliktināties, uzskata daļa mūsu sabiedrības. Labklājības kritumu prognozē 32% iedzīvotāju aptaujā, ko veikusi kompānija Kantar sadarbībā ar TV3, un 16% respondentu aptaujā, ko īstenojusi banka Luminor kopā ar pētījumu centru SKDS.
Nesen mūsu sabiedrības uzmanības lokā nonāca vēsts, ka
sociālās saziņas platformu
Facebook un Instagram māteskompānija Meta ASV pārtrauks faktu pārbaudīšanas
programmu. Par to vēstīja aģentūra LETA,
atsaucoties uz Meta līderi Marku Zakerbergu.
Nesen viena no Latvijā, Lietuvā un Igaunijā labi zināmajām bankām izplatīja informāciju, ka 82% Baltijas valstu iedzīvotāju neveic pietiekamus uzkrājumus vecumdienām. Banka arī norādīja, ka liela daļa sabiedrības savlaicīgi nedomā par pensiju, t. i., par finansiālo situāciju pēc darba gaitu beigām
Nesenajos Ziemassvētkos un ap gadumiju daudziem sanāca aprunāties ar cilvēkiem ārpus ikdienā ierastās vides un ielūkoties dažādos, kā mūsdienās mēdz sacīt, burbuļos.
Eiropas Parlamenta Prezidijs pirms vairākiem gadiem iedibināja Dafnes Karuanas Galicijas vārdā nosauktu balvu žurnālistikā. Viņas vārdā ir nodēvēta arī viena no mediju telpām Eiropas Parlamentā Strasbūrā. Maltiešu pētnieciskā žurnāliste Dafne Karuana Galicija aizgāja bojā 2017. gadā, eksplodējot viņas automašīnā ievietotam spridzeklim. Tas notika kopumā mierīgajā un drošajā Eiropas Savienības dalībvalstī Maltā. Žurnālistes nāve tiek saistīta ar viņas profesionālo darbību.
Cilvēku izvēli aizvien vairāk ietekmē viņu personīgās vērtības, un tas izpaužas pat tādās ikdienišķās situācijās kā preču un pakalpojumu iegāde. 80% patērētāju cenšas izvēlēties tās preces un pakalpojumus, ko piedāvā zīmoli, kuri atbalsta viņiem tuvas vērtības. Daudzi arī pauž kritiku, ja zīmolu vērtības ir pretrunā ar viņu uzskatiem. To secinājusi pētījumu kompānija Kantar. No Kantar sniegtās informācijas arī izriet, ka tendencei – cilvēki meklē savām vērtībām atbilstošu zīmolu – ir globāls raksturs un tā neattiecas specifiski uz Latviju.
Ideja par to, ka Latvijā lielveikaliem svētdienās jābūt slēgtiem, tiek apspriesta laiku pa laikam. Plašas diskusijas par to bija jau vairāk nekā pirms desmit gadiem, taču allaž tika secināts vien tas, ka vienprātības nav. Turklāt neiztika arī bez savstarpējiem pārmetumiem par centieniem ierobežot konkurenci, jo savas intereses ir iepirkšanās centriem, savas – mazajiem veikaliņiem un tirgiem, vēl savas – preču ražotājiem, un šīm interesēm pa vidu ir mazumtirdzniecībā strādājošie, kā arī, protams, pircēji.
Latvijā šā gada pirmajos deviņos mēnešos dzimušo bērnu skaits nav sasniedzis pat desmit tūkstošus – šī Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) novembrī publiskotā ziņa radusi atbalsi tajā vidē, kurā populāri ir saukļi: "Viss slikti!" un "Šī ir neizdevusies valsts!"
Emocionālu reakciju mūsu sabiedrībā nesen izraisīja ziņa par to, ka
brāļu Kaudzīšu romāns Mērnieku
laiki tiks adaptēts vieglajā valodā.
Ideja par Mērnieku laiku pārveidi
vieglajā valodā jeb "restaurāciju"
nāk no Rakstniecības un mūzikas muzeja,
atsaucoties uz Vieglās valodas aģentūru,
skaidro LETA.
Sabiedrības labklājība ir tēma, par kuru tiek runāts gan mūsu valsts svētkos, gan ikdienā. Bieži tiek spriests, kā labklājības aspektā Latvija izskatās uz abu pārējo Baltijas valstu fona un uz kopējā Eiropas Savienības (ES) līmeņa.
Ekonomikas ministrija vakar, 5. novembrī, informēja par vairākiem priekšlikumiem pārtikas cenu samazināšanai. Viens no priekšlikumiem ir uzcenojuma griestu noteikšana ikdienas pārtikas preču grozam. "Priekšlikuma būtība ir ierobežot mazumtirgotāju rīcības brīvību attiecībā uz izvēlēto cenu veidošanas politiku," skaidro ministrija. Ir arī vēl vairāki citi priekšlikumi.
Oktobra nogalē Rīgā notika pikets, kurā tika prasīta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšana līdz 12% sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem un tika akcentētas viesmīlības nozarē sasāpējušas problēmas. Jāatgādina, ka PVN pamatlikme ir 21%. (Detalizētu informāciju var atrast Valsts ieņēmumu dienesta interneta vietnē.)
Novembris mūsu valstī asociējas ar patriotiskiem svētkiem.
11. novembris ir Latvijas
brīvības cīnītāju piemiņas
diena – Lāčplēša diena –, bet
18. novembris ir Latvijas
Republikas proklamēšanas diena.