Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā -1 °C
Apmācies
Pirmdiena, 28. novembris
Rita, Olita, Vita

Magda Riekstiņa

Valoda starptautiskajā saziņā

Krievijas izraisītais karš Ukrainā radījis situāciju, ka Latvijā un citur pasaulē mazinās krievu valodas popularitāte.

Neiekrist Krievijas lamatās

Iestājoties aukstam laikam, energoresursu cenu kāpumu un ar to saistīto apkures izmaksu pieaugumu izjūt liela daļa mūsu sabiedrības.

Svētki trauksmainā laikā

Latvijas Republikas proklamēšanas 104. gadadienu svinēsim jau rīt. Šajā gadā gan trūkst tā emocionālā pacēluma, kas valdīja pirms četriem gadiem, kad tika svinēta mūsu valsts simtgade.

Riskus rada nelojālie

Pagājušajā nedēļā, reaģējot uz Daugavpils domes priekšsēdētāja Andreja Elksniņa "Latvijas ārpolitiskajām pozīcijām neatbilstošajiem izteikumiem par Krievijas agresiju pret Ukrainu", ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs oficiālā vēstulē A. Elksniņam atgādināja, ka "Latvija kategoriski nosoda Krievijas neattaisnojamo, nelikumīgo un neizprovocēto militāro agresiju pret Ukrainu".

Var emigrēt uz kaimiņvalstīm

Latvijā emigrācijas un reemigrācijas rādītāji ir līdzīgi – no valsts emigrē tikpat daudz cilvēku, cik atgriežas. Šādus Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījumu centra direktores Intas Mieriņas vārdus, kas teikti Latvijas Radio, citē LETA.

Jāstiprina kritiskā domāšana

Dezinformācija interneta laikmetā izplatās visai viltīgi, un, lai neapmaldītos dezinformācijas radītajos labirintos, ļoti svarīga ir kritiskā domāšana, taču tās daļai mūsu sabiedrības pietrūkst.

Aizsardzība arī nelojālajiem

Latvijas sabiedrībā vērojamās, vētrainās diskusijas par naida izpausmēm nesen vēl vairāk saasināja notikumi Daugavpilī, kur tika demontēti padomju okupācijas režīmu slavinošie objekti.

Inflācija maina tirgu

Daudziem mūsu valsts iedzīvotājiem trūkst izpratnes par to, kā jārīkojas, lai novērstu jebkāda veida juridiskos riskus darījumos ar nekustamo īpašumu.

Lai neatpaliktu vēl vairāk

Bažas par to, ka Latvija pēc sabiedrības labklājību raksturojošajiem kritērijiem atpaliek no Baltijas kaimiņvalstīm, pēdējos gados ir izskanējušas bieži. Nesen konferencē Latvijas valsts stratēģija un sociāli politiskais konsensus uz to uzmanību vērsa arī Valsts prezidents Egils Levits un sacīja: "Nedrīkstētu būt tā, ka pēc astoņiem gadiem, 2030. gadā, mēs būsim spiesti atzīt, ka esam vēl tālāk atpalikuši no Baltijas kaimiņiem kā šodien, 2022. gadā."

Naida runa jāierobežo gudri

Pēdējā laikā mūsu sabiedrībā aktualizēts temats par naida runu internetā. Nenoliedzami naida runa var izskanēt arī klātienes sarunās un draudi var tikt izteikti, tai personai, kurai draudi tiek adresēti, klāt neesot. Taču to, ka jau vairākus gadus tieši sociālo tīklu diskusijas bieži balansē uz naida runas robežas, ignorēt nevar.

Balva ar simbolisku nozīmi

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā pagājuši jau astoņi mēneši, un uz šī kara fona visai nozīmīgs ir Eiropas Parlamenta (EP) lēmums 2022. gada Saharova balvu piešķirt "drosmīgajai Ukrainas tautai, ko pārstāv tās prezidents, ievēlētie līderi un pilsoniskā sabiedrība".

Rīga var zaudēt iemītniekus

Energoresursu cenu iespaidīgais lēciens, kas īpaši izjūtams līdz ar apkures sezonas sākumu, daudziem cilvēkiem licis izvērtēt ar mājokli saistīto izdevumu atbilstību ieguvumiem.

Latvijas tēls nedrošā laikā

Temats par to, ka Latvijas tēlam jāveicina ārvalstu investīciju ienākšana un tūristu ierašanās, tiek aktualizēts laiku pa laikam.

Lai būtu uzņēmēju paaudze

Latvijā daudz tiek runāts par nepieciešamību uzlabot skolā apgūstamo mācību saturu un pilnveidot mācību metodes. Kopumā izglītības jomā figurē daudz savstarpēju pārmetumu, un pa vidu visām pieaugušo domstarpībām ir skolēni, no kuriem tiek gaidīts, ka nākotnē viņi būs tie, kuri ar savu darbu ne tikai nodrošinās labklājību paši sev, bet arī padarīs mūsu valsti turīgāku. Taču nereti tiek piemirsts, ka vajadzētu diskutēt arī par to, vai izglītības sistēma gatavo darba ņēmējus vai ir vērsta uz darba devēju, t. i., uzņēmēju, sagatavošanu

Taupība visos līmeņos

Energoresursu cenu iespaidīgā augšupeja un neziņa par to, kā situācija attīstīsies gaidāmajā ziemā, jau ir radījusi spēcīgu stresu mūsu sabiedrībā un daudziem iedzīvotājiem likusi izjust bažas par savu labklājību.

Minimālajai algai būs jāaug

Minimālajai algai visā Eiropas Savienībā (ES) jābūt tādai, kas "ļauj darba ņēmējiem dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi". To šoruden ir paziņojis Eiropas Parlaments (EP), kas septembrī pieņēma Direktīvas priekšlikumu par adekvātu minimālo atalgojumu ES. Iecerēts, ka dalībvalstīm direktīvas prasības būs jāizpilda divu gadu laikā.

Dotā uzticība būs jāattaisno

Vēlētāji ir devuši iespēju Jaunajai Vienotībai (JV) palikt pie varas, bet no tiem politiskajiem spēkiem, kuri 13. Saeimas laikā nav bijuši valdošajā koalīcijā, priekšroku devuši pragmatiskajiem – Zaļo un zemnieku savienībai un Apvienotajam sarakstam (AS), nevis klaigātājiem populistiem. Jāpiebilst arī – vēlēšanu rezultāti spilgti atklāj to, ka savs elektorāts gan latviešu, gan krievvalodīgo vēlētāju vidū ir tiem politiķiem, kuri akcentē nacionālo tematiku, jo 14. Saeimā pārstāvēta būs gan Nacionālā apvienība, gan Stabilitātei!.

Salas, kas aicina atgriezties

Azoru salām piemīt spēcīga, gluži maģiska pievilcība, kas tajās atgriezties mudina gan ārvalstu tūristus, gan pasaulē aizklīdušos azoriešus. Turklāt šīs Atlantijas okeāna apskalotās, Portugālei piederošās salas Covid-19 krīzi spējušas izturēt, nezaudējot pašcieņu.

Vai atbalsts ļaus pārziemot?

Dažas dienas pirms Saeimas vēlēšanām valdība nolēma, ka elektroenerģijas juridiskajiem lietotājiem, to vidū uzņēmumiem, valsts kompensēs elektroenerģijas izmaksu pieaugumu 50% apmērā virs elektroenerģijas cenas 160 eiro par megavatstundu.

Vairāk ārvalstu tūristu, mazāk vietējo viesu

Nupat aizvadītajā vasarā Baltijas valstīs nepastāvēja tādi ar Covid-19 pandēmiju saistīti epidemioloģiskie ierobežojumi, kas traucētu ceļošanai. Daudzi iedzīvotāji šo situāciju izmantoja, lai apceļotu Baltijas kaimiņzemes.

Iespēja balsot jāizmanto

Saeimas vēlēšanu datums – 1. oktobris – ir jau pēc dažām dienām. Ja 1. oktobrī nav iespējams doties balsot, tad jau iepriekš – 29. un 30. septembrī – var ieiet vēlēšanu iecirknī un nodot balsi glabāšanā. (Plašāka informācija par to atrodama Centrālās vēlēšanu komisijas interneta vietnē.)

Politiķiem jārunā atklāti

Pagājušajā nedēļā Latvijā reģistrēti 8368 jauni Covid-19 gadījumi, un salīdzinājumā ar nedēļu iepriekš jaunatklāto gadījumu skaits pieaudzis par 48,8%, turklāt par 23% palielinājies pacientu skaits stacionāros, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Par naida izpausmēm jāatbild

Interneta vide bieži tiek dēvēta par džungļiem, kuru civilizēšanai nepieciešamais normatīvais regulējums un tiesu prakse vēl tikai veidojas.

Krievijas tūristus nevajag

Latvija kopā ar Lietuvu, Igauniju un Poliju 8. septembrī informēja par vienošanos ierobežot Krievijas pilsoņu, kuriem ir Eiropas Savienības (ES) vīzas, ieceļošanu Šengenas zonā tūrisma, kultūras, sporta vai uzņēmējdarbības nolūkos.

Eksports vēl turas labi

Aizvadītajā vasarā Diena vairākkārt novēroja, ka gan Lietuvā, gan Igaunijā daudzu veikalu plauktos redzami dažādi Latvijas pārtikas produkti un arī citas, mūsu valstī ražotās preces.