Valdība otrdien, 30.jūnijā, plāno uzklausīt informatīvo ziņojumu par informatīviem materiāliem sabiedrībai par rīcību ārkārtas gadījumos. Valdības lēmuma protokollēmuma projekts liecina, ka valdība atbalsta Iekšlietu ministrijas (IeM) priekšlikumu informatīvos materiālus par rīcību ārkārtas gadījumos izplatīt ar valsts un pašvaldību institūciju starpniecību.
IeM būtu jānodrošina informatīvo bukletu un plakātu iedzīvotājiem par rīcību ārkārtas gadījumos izgatavošanu un sadalīšanu valsts un pašvaldību institūcijām. Tāpat ministrijai jāsagatavo un Ministru kabinetā jāiesniedz rīkojuma projekts par ne vairāk kā 55 591 eiro piešķiršanu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, lai nodrošinātu bukletu un plakātu izgatavošanu.
Valdības lēmuma projekts arī paredz uzdot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai organizēt informatīvā bukleta iedzīvotājiem par rīcību ārkārtas gadījumos satura un tīkla banera ievietošanu pašvaldību mājaslapās. Savukārt Valsts kancelejai būtu jāorganizē informatīvā bukleta iedzīvotājiem par rīcību ārkārtas gadījumos satura un tīkla banera ievietošana valsts iestāžu mājaslapās.
Jau ziņots, ka IeM sākotnēji bija sagatavojusi iedzīvotājiem paredzētu ieteikumu projektu, kurā bija norādīta informācija, kā rīkoties kara gadījumā. Arī VUGD bija sagatavojis savu bukleta projektu, kurā mazākā apmērā izskaidrota informācija par rīcību ārkārtas situācijā, taču tajā atšķirībā no IeM sagatavotās informācijas nav minēti vārdi "karš" vai "bruņots konflikts".
IeM projekts sagatavots teju uz divām pilnām A4 formāta lapaspusēm. Tajā ietverta informācija par iedzīvotāju brīdināšanu, evakuāciju, ko likt "ārkārtas gadījumu somā", mājokļa un rezervju sagatavošanu, rīcību pirms karadarbības sākšanās, uzvedību kara darbības zonā.
Savukārt VUGD sagatavotais bukleta projekts par rīcību ārkārtas situācijā ir koncentrētāks atšķirībā no IeM sagatavotās informācijas, un tajā nebija minēti vārdi "karš" vai "bruņots konflikts" un no tā izrietošās nianses. Tajā īsi izklāstīta informācija par rīcību ārkārtas situācijā, sagatavošanos ārkārtas situācijai un kā rīkoties, ja izcēlies plašs ugunsgrēks, ķīmiska avārija, plūdi vai vētra.
Pavasarī abus projektus skatīja Saeimas Pieprasījumu komisijā. Deputātu vidū nebija vienprātības, kāda tieši informācija būtu jāiekļauj vienotā bukletā, tāpēc tika informētas attiecīgās institūcijas. Tagad IeM sadarbībā ar Aizsardzības ministriju izvērtēja Saeimas Pieprasījumu komisijas vēstulē norādīto informāciju, un, ņemot vērā, ka jau pirms vairākiem gadiem par rīcību dažādu apdraudējumu gadījumā tika sagatavota informācija bukletu veidā, ko veica VUGD, secināts, ka nepieciešams turpināt sāktās iestrādes un atkārtoti izplatīt jau sagatavotu informatīvo materiālu iedzīvotājiem.
Nesen Lietuvas Aizsardzības ministrija izdeva rokasgrāmatu, kā iedzīvotājiem rīkoties, ja sākas karš.