Vakar Dziesmu un deju svētku Mākslinieciskās padomes sēdē pieņemts lēmums dejotājiem nākt pretī, nenosakot obligāti, kuras dejas lieluzvedumā dejot. Kā skaidro viens no mākslinieciskajiem vadītājiem horeogrāfs Jānis Purviņš, skatēs, kas notiks pavasarī, dejotāji varēs atrādīt divas izvēles dejas, bet rudenī varēs izdarīt izvēli, kuras dejas izdejot Daugavas stadionā Deju svētku kulminācijā. Tas nozīmē, ka no repertuāra mākslinieciskās koncepcijas autori neatsakās, bet kolektīvi var nedejot tās dejas, pret kurām ir pretenzijas. Jautāts, vai nebūs situācijas, ka kādu deju negribēs dejot neviens, Purviņš sacīja, ka teorētiski šāda iespēja pastāv, bet, visticamāk, tā tas nenotiks un strādāts tiks ar tiem, kas šo repertuāru būs izvēlējušies. Patlaban darbs turpinās ar jau iepriekš izstrādāto plānu – projektā šobrīd iekļautas 28 dejas, no kurām 16 ir jaunradītas tieši šim uzvedumam. Izmaiņas iespējamas tikai pēc pirmajām skatēm, ja būs kādas problēmas, atzīmē Purviņš.
Savā ziņā organizatori piekāpušies arī attiecībā pret Deju svētku muzikālo noformējumu. Nolemts piesaistīt trīs profesionālus mūzikas ekspertus vai iecelt muzikālo vadītāju, kas analizētu izvēlētos deju aranžējumus un sniegtu viedokli par tiem. Konkrēti uzvārdi patlaban gan vēl nav nosaukti.
Vienlaikus līdz galam nav atrisināts jautājums par tērpiem, kuri nepieciešami lieluzveduma pirmajai daļai, kas būs stāsts par XII–XIII gadsimtu Latvijas vēsturē. Iepriekš horeogrāfi bija iecerējuši pirmajās divās daļās izmantot stilizētus arheoloģiskos tērpus, kuru audumu pirktu Ķīnā, bet izdevumi gultos uz pašvaldību vai pašu dejotāju pleciem. Kā pastāstīja Purviņš, šis jautājums tiks risināts ar jau pieejamām tērpu detaļām, kādas ir deju kolektīvu arsenālos, bet, ja būs nepieciešami kādi papildu aksesuāri vai lietas, tās iegādās svētku budžeta ietvaros. Pārējās uzveduma daļas tiks dejotas novadu tautastērpos. Precīzāk gan ieceres neviens komentēt nevarēja, jo risinājums vēl tikai tiek meklēts.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 3.februāra, numurā!
qwerty
Jācer,
ega