Mājaslapā www.dp.gov.lv publicētie ieteikumi nav saistīti ar paaugstinātiem terorisma draudiem, bet domāti sabiedrības informēšanai un izpratnes veidošanai. Šie ieteikumi tapuši, ņemot vērā terorisma tendenču analīzi, tostarp izvērtējot nesen Parīzē notikušos teroraktus, aģentūrai LETA skaidroja DP, atgādinot, ka terorisma draudu līmenis Latvijā patlaban ir zems.
Nekādu speciālu bukletu izgatavošana un izplatīšana nav plānota. Ja terorisma draudi paaugstināsies, tad tiks izvērtēta nepieciešamība veikt papildu informatīvos pasākumus, norādīja DP.
Latvijā terorisma draudu līmeņi tiek apzīmēti ar krāsu kodiem. Zilais kods nozīmē zemu līmeni, dzeltens - paaugstinātu, oranžs - augstu, bet sarkans - īpaši augstu. Pamatojoties uz DP priekšnieka ieteikumu, iekšlietu ministrs pieņem lēmumu par terorisma draudu līmeņa izsludināšanu. Pēc DP sniegtās informācijas saņemšanas Iekšlietu ministrija izplata preses paziņojumu plašsaziņas līdzekļiem un informē sabiedrību par izsludināto terorisma draudu līmeni.
Pie zema terorisma draudu līmeņa DP iedzīvotājiem rekomendē ievērot ikdienas vispārējās drošības prasības un pievērst uzmanību personām, kuras veic aizdomīgas fotografēšanas un filmēšanas aktivitātes kritiskās infrastruktūras un cilvēku masveida pulcēšanās objektos vai to tiešā tuvumā, kā arī sabiedriskajā transportā. Tāpat jāpievērš uzmanība bez uzraudzības atstātiem priekšmetiem minētajos objektos, kā arī sabiedriskajā transportā.
Kritiskā infrastruktūra ir objekti, kuri ir būtiski svarīgu sabiedrības funkciju īstenošanai, piemēram, Saeimas ēku komplekss, Ministru kabinets, lielo uzņēmumu infrastruktūra.
Iedzīvotājiem pie šāda draudu līmeņa uzmanība jāpievērš aizdomīgām personām, kuras izrāda pastiprinātu interesi par kritiskās infrastruktūras un cilvēku masveida pulcēšanās objektos īstenotajiem drošības pasākumiem.
Rekomendācijas, kas jāievēro, iestājoties paaugstinātam terorisma draudu līmenim, ir daudz detalizētākas. Šādā gadījumā pastiprināti jāpievērš uzmanība aizdomīgām personām, kuru ārējais izskats - laikapstākļiem nepiemērots apģērbs, centieni maskēt vizuālo identitāti - vai uzvedība - pastiprināta nervozitāte, bezmērķīga uzturēšanās kritiskās infrastruktūras un cilvēku pulcēšanās objektos - rada aizdomas par personas interesi īstenot teroristiska rakstura darbības.
Tāpat pastiprināti jāpievērš uzmanība aizdomīgām personām, kuras uzturas kritiskās infrastruktūras un cilvēku masveida pulcēšanās objektos, kā arī sabiedriskajā transportā. Arī pie šāda draudu līmeņa iedzīvotājiem rekomendēts pastiprināti pievērst uzmanību bez uzraudzības atstātiem priekšmetiem.
Pie kritiskās infrastruktūras objektiem un cilvēku pulcēšanās vietām iedzīvotājiem ieteikts pievērst uzmanību aizdomīgiem transportlīdzekļiem, piemēram, vizuāli redzams, ka transportlīdzeklī atrodas liela krava un no tā izgaro specifiska smaka.
Pie augsta terorisma draudu līmeņa jāievēro visu iepriekšējo draudu līmeņa rekomendācijas, taču jāņem vērā vēl citas nianses, proti, ieteicams neapmeklēt kritiskās infrastruktūras un cilvēku pulcēšanās objektus, sabiedriskās iestādes, kā arī ieteicams neizmantot sabiedrisko transportu. Iestājoties šādam draudu līmenim, jānēsā līdzi personu apliecinoši dokumenti un cilvēkiem jābūt gataviem pārbaudēm, kā arī ilgākām drošības pārbaudēm lidostās, autoostās un dzelzceļa stacijās.
Tāpat jābūt gataviem, ka var tikt pastiprināta vai atjaunota robežkontrole.
Iestājoties īpaši augstam terorisma draudu līmenim, jāievēro gan visi minētie ieteikumi, gan arī papildus ieteikts bez vajadzības nepamest savu dzīvesvietu. Izņēmuma gadījumos, pametot dzīvesvietu, jāņem līdzi personu apliecinoši dokumenti, uzlādēts mobilais tālrunis, kā arī par saviem plāniem un atrašanās vietu jāinformē tuvinieki.
Arī pie šāda draudu līmeņa valstī tiktu atjaunota robežkontrole un tiks ieviesti stingri drošības pasākumi lidostās, autoostās un dzelzceļa stacijās.
Pie īpaši augsta terorisma draudu līmeņa bez īpašas vajadzības ieteicams neapmeklēt kritiskās infrastruktūras un cilvēku masveida pulcēšanās objektus, sabiedriskās iestādes un neizmantot sabiedrisko transportu. Jābūt gataviem, ka vairāki kritiskās infrastruktūras un cilvēku masveida pulcēšanās objekti, kā arī sabiedriskās iestādes varētu tikt slēgtas.
DP arī sagatavojusi rekomendācijas par to, kā rīkoties terorakta gadījumā. Šādā gadījumā DP iesaka pievērst uzmanību avārijas izejām un telpām, kurās iespējams patverties, kā arī turēties tālāk no logiem. Tāpat jāpievērš uzmanība apkārt notiekošajam, jo ir iespējami vairāki atkārtoti sprādzieni vai uzbrukumi.
DP norāda, ka pamest terorakta vietu vislielākās iespējas ir tieši pirmajās minūtēs, tāpēc noteikti nevajag censties meklēt savas mantas. Ja nav iespējams aizbēgt, tad ir jānoslēpjas, jāizslēdz tālruņa skaņa un jāziņo atbildīgajām iestādēm par savu atrašanās vietu. Savukārt, ja redzams, ka cilvēks līdzās ir šoka stāvoklī un nebēg, DP iesaka palīdzēt viņam izglābties.
Gadījumā, ja cilvēks kļuvis par ķīlnieku un terorists draud ar ieroci ir jāpilda visas viņa prasības. DP rosina censties iegaumēt, ko teroristi runā un kā viņi izskatās, taču tas jādara nemanāmi. "Taupiet spēkus, neveiciet straujas kustības, nepiesaistiet sev lieku uzmanību," rekomendē DP.
Pēc nokļūšanas drošā vietā DP iesaka pieteikties liecību sniegšanai.
DP sagatavotās rekomendācijas nav vienīgais materiāls, kas paredzēts iedzīvotājiem saistībā ar ārkārtas gadījumiem. LETA jau ziņoja, ka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests janvārī plāno valsts un pašvaldību iestādēs nogādāt bukletus un plakātus ar informāciju par rīcību ārkārtas gadījumos.