Zīmīgi, ka arī šā nodokļu režīma iniciatores – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) – valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš norāda, ka korekcijas MUN režīmā ir vajadzīgas, vienlaikus gan uzsverot, ka noteikti ir nepieciešams vienkāršs nodokļu režīms ar zemāku likmi pavisiem maziem uzņēmumiem līdz PVN maksātāju slieksnim.
Savukārt daudz pieminētās ēnu ekonomikas kontekstā Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme uzsver: likvidējot MUN, ēnu ekonomika mazināsies, jo uzņēmumiem zudīs motivācija slēpt daļu ienākumu, līdz ar to saruks nedeklarēto ieņēmumu īpatsvars.
Krīzes laika risinājums
Jāatgādina, ka uz MUN neefektivitāti jau pirms vairākiem gadiem savā ziņojumā par Latvijas nodokļu sistēmu norādīja Pasaules Bankas eksperti. Uz MUN konkurenci kropļojošo ietekmi ir norādījušas arī vairākas nozaru asociācijas, piemēram, kokrūpnieki un apsardzes uzņēmumi. Tāpat tiem uzņēmumiem, kas strādā tradicionālajā nodokļu režīmā, vienmēr sāpīgs ir bijis jautājums par MUN dalību publiskajos iepirkumos, kur tie spējuši piedāvāt zemāku cenu, jo strādā alternatīvā nodokļu režīmā. Par to savu satraukumu paudusi, piemēram, Latvijas
Reklāmas asociācija.
Pašlaik saskaņā ar Finanšu ministrijas datiem ir reģistrēti 34 514 MUN maksātāji, kas nodarbina 72 760 darbiniekus. Latvijas Banka uzsver, ka MUN rezultātā valstij nodokļu ieņēmumos iet secen 140–220 miljoni eiro. Katrs desmitais strādājošais ir nodarbināts MUN, taču nodrošina tikai 2% no sociālajām iemaksām.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 14. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Norvēģis
Pēc MUN atcēla fiksēto IIN
solon