Laika ziņas
Šodien
Migla

Milzu asteroīda vērošanā iesaistīts arī Baldones Šmita teleskops

Trešdien garām Zemei lidojošā asteroīda vērošanas projektā iesaistīts arī Baldones Šmita teleskops, trešdien vēstīja raidījums LNT Ziņas.

Kā stāsta Latvijas Universitātes Astronomijas institūta direktors, Baldones observatorijas vadītājs Ilgmārs Eglītis, šis teleskops ir tieši šādu asteroīdu novērošanai ļoti labi pielāgots, jo tam ir liels redzeslauks, kas ir vajadzīgs šo jauno objektu meklēšanai.

Asteroīda diametrs ir ap 650 metriem, tomēr atklātā kosmosā šo var uzskatīt par nelielu objektu, ko sarežģīti fiksēt pat ar radaru palīdzību. Mazāki asteroīdi uz Zemes nokrīt reizi piecos gados, taču lielu daļu no tiem nemaz nepamana, jo tie nokrīt neapdzīvotos reģionos. Šis asteroīds Zemei lido garām 1,8 miljonu kilometru attālumā, un tas ir nepilnas piecas reizes tālāk nekā no Zemes atrodas Mēness.

Astronomu uzdevums visā pasaulē ir izpētīt šo objektu parametrus, lai precīzi modelētu to kustību.

“Cik ilgi apmēram šie asteroīdi jāvēro, lai viņiem būtu precīzas orbītas? Tie ir trīs līdz pieci gadi. Un pašlaik ir jau izdarīti tie radaru mērījumi. Tie precizē orbītu pilnīgi precīzi. Kaut gan pietiek arī ar optiskiem novērojumiem, lai šos asteroīdus vairs nepazaudētu un jebkurā mirklī varētu atrast debesīs,” sacīja Eglītis.

Ar Baldones Šmita teleskopa palīdzību pāris gadu laikā atklāti jau 40 jauni asteroīdi, tostarp nozīmīgākais 2008.gadā atklātais asteroīds, kam dots nosaukums Saule.

Iespējamība, ka kāds no atklātajiem asteroīdiem saskarsies ar zemi tuvākajās desmitgadēs, ir niecīga, taču bīstamību rada līdz šim neatklātie un tāpēc neprognozējamie asteroīdi. Kopumā mūsu Saules sistēmā ir ap 66 000 asteroīdu, no kuriem apzināti tikai 25%.

"Ja šis asteroīds ietriektos Zemē, tad rastos lielas problēmas aviācijai uz visas zemeslodes, jo tas putekļu un pelnu līmenis atmosfērā būtu ļoti augsts un faktiski lidojumiem vajadzētu pielikt punktu uz vairākām desmitgadēm," sprieda Eglītis.

Nākamā sastapšanās ar lielu asteroīdu gaidāma 2029.gada 13.aprīlī, kad Zemei pietuvosies asteroīds Apofiss ar 325 metru diametru. Tas palidos mums garām tikai 31 300 kilometru attālumā un būs novērojams pat ar neapbruņotu aci.
 

Top komentāri

Redziet!
R
Uz zemes krīt tikai mazie asteroīdi, un tikai neapdzīvotās vietās, bet no cilvēkiem NEVIENS pat paldies Dievam par to nepasaka. Kur tad nu paliek ELEMENTĀRĀ pieklājība, kas katrā ceļmalē mētājas, un CIEŅA, kas bezmaz par meitu mājas zīmolu kļuvusi? Ja nu vienīgi kādas ķengas vai zaimi, bet tas arī viss. Ne par velti Svētie Raksti saka - ''Nav neviena, kas meklē Dievu, IT NEVIENA!'' (-vārds-)
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas