Laika ziņas
Šodien
Migla
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts

Neatbalsta ieceri ES komisāru izvirzīt ar Saeimas balsojumu

Eiropas Savienības (ES) komisāra amata pretendents nav jāapstiprina ar Saeimas balsojumu, otrdien nolēma Saeimas Juridiskā komisija, noraidot deputātu iesniegtos grozījumus Saeimas Kārtības rullī, portālu Diena.lv informēja Saeimas Preses dienests.

Noraidītais Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas deputātu priekšlikums paredzēja ES komisāra amata kandidātu apstiprināt Saeimā ar ne mazāk kā 51 balss vairākumu.

"Nenoliedzot nepieciešamību Saeimā plašāk debatēt par mūsu valsts izvirzītajiem kandidātiem uz komisāra amatu, deputātu vairākums šodien tomēr sliecās neatbalstīt likumprojektu gan juridisko pretrunu dēļ, gan tādēļ, ka tas ir nekvalitatīvi sagatavots," norādījusi Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (Vienotība).

Likumprojekta iesniedzēju vārdā komisijas deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS) skaidroja, ka patlaban ES komisāru izvirza Ministru prezidents un šī procedūra nav skaidra un caurspīdīga. Lielā mērā to nosaka tradīcija, nevis reglamentēta kārtība, viņa uzsvērusi. Likumprojekta autori pieļauj, ka komisāra amata pretendents tādējādi var tikt virzīts šauru interešu grupas politiskajās interesēs.

Komisijas deputāts Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība VL-TB/LNNK) uzsvēra, ka saskaņā ar likumprojektu Saeima ar absolūto parlamenta balsu vairākumu virzītu ES komisāra amata pretendentu, kuru Eiropas Parlaments pēc tam var neapstiprināt. Viņam pievienojās deputāts Andrejs Judins (Vienotība), norādot – faktiski tās būtu Latvijas tautas viedoklis, ko Eiropa noraidītu. Deputāts uzsvēra – nevar būt vienāda procedūra gan valsts augstākās amatpersonas ievēlēšanai, gan ES komisāra pretendenta virzīšanai, ņemot vērā, kas tas ir tikai ieteikums un ES institūcijas šo kandidātu var noraidīt.

Savukārt Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne norādīja uz likumprojekta neatbilstību valsts pamatlikumam, uzsverot – gadījumi, kad Saeimai lēmums jāpieņem ar vismaz 51 balss vairākumu, ir jānosaka Satversmē, bet iesniedzēji ir sagatavojuši tikai grozījumu Saeimas kārtības rullī. Tāpat Čepāne vaicāja, vai Saeimā tādā gadījumā nebūtu nepieciešama diskusija arī par kandidātiem uz amatiem citās ES institūcijās, piemēram, Revīzijas palātā vai Eiropas Savienības Tiesā.

Noraidošu attieksmi pret likumprojektu komisijas sēdē pauda arī uzaicinātie eksperti no Ārlietu ministrijas un Ministru prezidenta biroja.

Savukārt Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš pauda, ka jau patlaban Saeimā dažādos formātos – gan Eiropas lietu komisijā, gan ikgadējās ārpolitikas debatēs – var diskutēt par ES komisāra kandidātiem vai kritērijiem to izvirzīšanai un tam nav nepieciešams grozīt likumu.

Juridiskās komisijas deputāti vienojās vērsties ar vēstuli Eiropas lietu komisijā, izklāstot otrdien komisijas sēdē izskanējušos apsvērumus un aicinot vērtēt iespēju komisijā diskutēt par ES komisāra kandidātiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas