Laika ziņas
Šodien
Migla
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Ogres rajona lauku cilvēki sarakstos meklē savējos

Ogres novadā, kas ir viens no lielākajiem jaunajiem novadiem iedzīvotāju skaita ziņā – aptuveni 40 000, vēlētāju aktivitāte ir samērā liela, līdz pulksten 16 bija nobalsojuši gandrīz 40% balsstiesīgo, kas ir vairāk nekā vidēji valstī, kur šajā brīdī rādītājs bija tikai 30%.

Vēlētāju motivācija, kas ietekmējusi viņu izvēli, topošā Ogres novada pagastos un pašā Ogrē atšķiras. Jau pēc mēneša Ogres pilsēta apvienosies ar astoņiem pagastiem. Laukos cilvēki sarakstos meklē savējos, jo vēlas, lai jaunajā domē būtu vismaz viens viņu pagasta pārstāvis. Tomēr izvēlēties esot grūti, jo pazīstamie deputātu kandidāti izkaisīti pa dažādiem sarakstiem. Vilma un Maiga Zariņas no Madlienas skatījušās, kur vairāk skolotāju, jo uzskata, ka domē jāstrādā izglītotiem un inteliģentiem cilvēkiem. Savukārt Milija no Ķeipenes nolēmusi, ka jābalso par jauniem un darbīgiem cilvēkiem: „Par tagadējo pagastveci nebalsoju, jo, ja jau viņš ar lielu pierunāšanu piekritis kandidēt, tad arī jaunajā domē būs stumjams un bīdāms. Skolas direktoram tepat daudz darba, viņš lai skolā arī paliek. Mans izvēlētais kandidāts ir darbīgs, uzņēmīgs un arī elastīgs lēmumu pieņemšanā, nav principiāls, jo valdībā jau tā nevar – kā ar pieri sienā,” Milijas apņemšanās ir skaidra. Viņa vēl iegriežas pagasta bodē, jo vai tad nu par velti sešus kilometrus uz centru braukusi. Atvadoties viņa uzsauc, ka par ceļiem un transportu jaunajai domei gan vajadzētu stingri padomāt, jo uz Rīgu no Ķeipene aizbraukt daudz vienkāršāk nekā pie meitas uz Suntažiem, kas tagad dzīvos tajā pašā novadā, kur Milija.

Jautāta par balsu pirkšanu laukos, Milija un viņas draudzene Rita nosmej, ka varēja jau kādus banānus padalīt kā Zīgerista laikos, un viņas nebrīnītos, ka cilvēkiem šajos lielķezas laikos arī stieptos roka pēc tiem 5 vai 10 latiem, ja tikai kāds piedāvātu.

Savukārt Gunāru uz vēlēšanu iecirkni Lēdmanē atvedušas bailes, ka viņa vietā varētu nobalsot kāds cits: „Es nemaz negribēju nākt balsot, bet tad sāku domāt – šogad pasē zīmogus nespiež, tikai jāparakstās sarakstos. Tas taču tik vienkārši – iemest urnā aploksni arī par mani un parakstīties, es taču pēc tam nevarēšu pierādīt, ka pats nebalsoju. Tāpēc nācu, tikai neesmu vēl izlēmis, par ko vēlēt. Paņemšu lapiņas un izpētīšu.” Gunārs atzīst, ka noteikti arī meklēs pazīstamus cilvēkus no sava pagasta.

Sava pagasta cilvēki jaunajā domē ir galvenais lauku cilvēku izvēli ietekmējošais faktors, kas arī veicinājis vēlētāju aktivitāti. Madlienas pagasta vēlēšanu iecirkņa priekšniece Mudīte Bagajeva saka: „Rindas pie balsošanas kabīnēm neveidojas, bet iecirknī visu laiku ir cilvēki. Lielākā daļa jau skaidri zina, par ko balsos, bet daļa vēl ilgi pēta lapiņas un domā. Ir arī tādi, kuri balso tikai par pašvaldību, par Eiropas Parlamenta vēlēšanām, nosaka, ka nevienu nepazīstot, tāpēc nebalsošot. Tomēr vismaz pāris pēc tam atgriežas un saka, ka pārdomājuši, nobalso arī par Eiropas Parlamenta deputātiem.”

Atšķirībā no svinīgās gaisotnes, kas valda lauku vēlēšanu iecirkņos, pilsētā šī atmosfēra ir pat nedaudz saspringta, jo te vairāk cilvēku, brīžiem pie kabīnēm veidojas rindas, vēlēšanu gaitai seko gan valsts un pašvaldības policija, gan arī novērotāji. Te cilvēku izvēli lielākoties ietekmējuši pilsētā paveiktie darbi. Irīna saka: „Izlasīju visas programmas un sapratu, ka reti kuram solījumam var ticēt, tāpēc izvēlējos tos cilvēkus, kuri reāli kaut ko pilsētas labā paveikuši, tos, kurus pazīstu un cienu, par svešiem balsot nevēlos, jo nezinu, ko no viņiem var sagaidīt.” Savukārt Gunta izvēli grūtāku padarījuši pēdējā laikā Ogrē izskanējušie skandāli, kuros bijuši iesaistīti sarakstu līderi. „Ogrē grūti atrast kādu deputātu, kuram nebūtu bijusi kāda šmuce, tāpēc sāku pētīt tos sarakstus, kuru līderi domē līdz šim nav strādājuši. Ievēlēs domē jaunus cilvēkus, varbūt mazāk plēsīsies,” saka Guntis.

Aijas un Kaspara pacilāto noskaņojumu vēlēšanas savā ģimenē pārvērts par maziem svētkiem sabojāja kāds starpgadījums vēlēšanu iecirknī. Viņi, kā ierasts ieradušies iecirknī Ogres kultūras centrā, taču izrādījās, ka viņiem jādodas uz citu iecirkni, kur reģistrēti. Izrādās, jaunie cilvēki nav saņēmuši Centrālās vēlēšanu komisijas sūtīto vēstuli ar informāciju, uz kuru iecirkni jādodas. Bet pašiem nav ienācis prātā, ka šoreiz sistēma varētu būt mainīti un jādodas kur citur, nevis uz to iecirkni, kur gājušie iepriekš. Vēlēšanu iecirkņa sekretāre apliecina, ka tādu cilvēku ir ļoti daudz un liela daļa no viņiem uz to reaģē diezgan asi – pagriežas un iet mājās nevis dodas uz īsto iecirkni.


Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas