Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +4 °C
Daļēji saulains
Otrdiena, 7. janvāris
Rota, Juliāns, Zigmārs, Digmārs

Pētījums: Latvijā 70% cilvēku nejūtas droši par savu finansiālo stāvokli

Vairāk nekā divas trešdaļas jeb 71,2% aptaujāto cilvēku nejūtas droši par savu finansiālo stāvokli, trešdien, iepazīstinot ar Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas (LAFPA), biznesa augstskolas Turība un SKDS pētījumu Nauda un cilvēks, sacīja biznesa augstskolas Turība docente Daina Škuškovnika.

Savukārt 28,8% aptaujāto norādīja, ka jūtas droši par savu finansiālo stāvokli.

Tāpat 22,1% respondentu ir pārliecināti, ka pensijā spēs sevi uzturēt, bet 43,3% uzskata, ka pensijas vecumā nepietiks naudas sevis uzturēšanai. Vienlaikus pētījumā secināts, lai nopelnītu vairāk, smagi strādāt gatavi 26,3%.

Pētījuma dati atklāj, ka 62,2% respondentu piekrīt apgalvojumam, ka nauda ir vara, savukārt 79% uzskata, ka nauda dod autonomiju un brīvību, savukārt 26,8% norādīja, ka nauda ir ļaunuma sakne.

Tostarp, vērtējot savu rīcību ar naudu pēdējā pusgadā, vairāk nekā puse jeb 59,2% respondentu atzina, ka rūpīgi plāno savus izdevumus, 49% veido uzkrājumus.

Škuškovnika par naudas novērtējumu sacīja, ka attieksme par naudu ietver emocionālo attieksmi, domas un rīcību. "Domas balstās pamatā uz bērnības pieredzi, tāpēc no tā ir atkarīgs psiholoģiskais finanšu modelis šodien," norādīja pētījuma autore.

Latvijas Universitātes docente Inese Muzikante sacīja, ka subjektīvais vērtējums par finansiālo stāvokli ietekmē laimi, kā mēs tagad dzīvojam. Balstoties uz pētījumā apkopoto, viņa papildināja, ka apmierināti ar savu finansiālo stāvokli ir vairāk nekā 40% aptaujāto.

LAFPA vadītājs Gints Āboltiņš sacīja, ka šis ir bijis laikietilpīgākais projekts, kurš sākts pirms gada. "Jau no 2008.gada krīzes ir finanšu nozares galvenais mērķis ir veicināt finanšu pratības iniciatīvu," norādīja Āboliņš.

Lai pievērstu iedzīvotāju uzmanību finanšu pratības jautājumiem, LAFPA ir uzsākusi izglītojošu kampaņu Es un Mans Bruno. Kampaņas ietvaros interneta vietnē mansbruno.lv iedzīvotāji tiek aicināti noteikt savu finanšu personības tipu – Bruno Vērotājs, Bruno Patmīlis, Bruno Grāmatvedis, Bruno Labdaris vai Bruno Tērētājs. Katram finanšu personības tipam ir izstrādāti atbilstoši ieteikumi finanšu pratības uzlabošanai.

Pētījumu veica LAFP sadarbībā ar biznesa augstskolu Turība un SKDS 2017.gada decembrī, aptaujājot 679 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem ar dažādu ienākumu līmeni un nodarbinātības jomām.

LAFPA apvieno ārpus banku sektora esošus uzņēmumus, kas iedzīvotājiem Latvijā sniedz finanšu pakalpojumus. Asociācijas misija ir veidot uzticamu, atbildīgu un uz ilgtermiņa sadarbību vērstu nozares praksi, ko pozitīvi vērtē patērētāji un tirgu uzraugošās institūcijas, vienlaikus respektējot alternatīvo finanšu pakalpojumu sniegtās iespējas ikviena indivīda un sabiedrības brīvai un nodrošinātai attīstībai.

Top komentāri

oskars
o
saja valsti, ne par ko nevar but dross !!!
Smiekls
S
Toties vidējā alga jau esot 1000 eiro uz papira... He he
Jantariks un Co
J
Es gan jūtos drošs. Mana alga 200 000 un vairāk gadā, kā arī "aizdevumi" no lūšveidīgajiem, kā arī maksa par laika novilkšanu no OIKistiem, ir pilnīgs garants manai drošībai.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas