Pētījums atklāj, ka salīdzinoši augstāki piesaistītības rādītāji Latvijas uzņēmumos ir vērojami starp gados jaunākiem darbiniekiem – 17 līdz 35 gadus veciem, kā arī starp darbiniekiem, kuri uzņēmumā ir nostrādājuši trīs līdz piecus gadus, augstākā un vidējā līmeņa vadītājiem, strādājošajiem ar personīgiem ienākumiem virs trīssimt latiem un tiem, kas strādā tirdzniecības nozarē.
Salīdzinoši zemāki piesaistītības rādītāji uzņēmumos vērojami starp vidēja vecuma darbiniekiem no 36 līdz 55 gadiem, kā arī gados vecākiem darbiniekiem, kuru vecums pārsniedz 56 gadus. Tāpat izpētīts, ka zemāki piesaistītības rādītāji ir kvalificētu un nekvalificētu strādnieku vidū, to darbinieku vidū, kuri nostrādājuši vienu līdz divus gadus, starp lauksaimniecībā un mežsaimniecībā strādājošajiem, kā arī tiem darbiniekiem, kuru vidējie ienākumi ir zem 120 latiem.
TNS Latvia personāla pētījumu eksperte Signe Kaņējeva norādīja, ka kritums skaidrojams ar krīzes periodā piedzīvoto darbinieku skaita samazinājumu, algu un bonusu iesaldēšanu, nepilnas darbadienas noteikšanu, piespiedu atvaļinājumu, kas darbiniekos radījuši nedrošības un stabilitātes trūkuma izjūtu.
Laika posmā no 2005. līdz 2009.gadam bija vērojama darbinieku piesaistītības rādītāju pieauguma tendence.
TNS Latvia pētījumu veica no šā gada janvāra līdz februārim, aptaujājot 391darba ņēmēju vecumā no17 līdz 69 gadiem. Aptauja tika veikta tiešo interviju veidā respondentu dzīvesvietā.
TNS Latvia līdz ar TNS uzņēmumiem Lietuvā un Igaunijā veido lielāko tirgus un sociālo pētījumu centru Baltijas valstīs.