Valmierietis Jānis Jurjāns divos gados kopš atgriešanās no darba ārzemēs nav jutis, ka valsts patiešām gaidītu savējos atgriežamies. Viņam vairākkārt bijusi doma vēlreiz braukt projām no Latvijas. Atturējis tikai īpašums - dzimtas mājas. Tieši vectēva māja bija viens no motīviem, kāpēc Jurjāns atgriezās, jo tām vajadzēja saimnieku. Kad piedzima dēls Mārtiņš, vecāki vēlējās, lai viņš aug savā valstī, kas bija otrs iemesls. Tagad cilvēki aizbraucot ne tikai kredītsaistību dēļ, daļai ir svarīgi sev nodrošināt vecumdienas, nostrādājot svešumā līdz pensijai. Nepieciešamais valsts atbalsts, viņaprāt, būtu izsakāms vienā teikumā - darba vietas ar konkurētspējīgu atalgojumu un visu nodokļu nomaksu.
"Es centos pats visu izdarīt. Neesmu lasījis Reemigrācijas plānu, bet domāju, ka cilvēki var paļauties tikai paši uz sevi. Neviens taču netic tam, ko valdība stāsta," Dienai sacīja Jurjāns.
Diena lūdza vairākām ministrijām raksturot, ko tās Reemigrācijas plāna ietvaros var piedāvāt cilvēkiem, kuri vēlas atgriezties. Šī informācija bija pārāk vispārināta, diezgan attālināta no konkrēta cilvēka un nebija viegli uztverama. Piemēram, Labklājības ministrija dažādos avots piedāvā ziņas par darba tirgus iespējām. Nodarbinātības valsts aģentūra interneta vietnē sniedz informāciju par vakancēm Latvijā, kā arī atbild uz ārvalstīs dzīvojošo valstspiederīgo jautājumiem, sniedz cilvēkiem konsultācijas.
Visu rakstu lasiet ceturtdienas, 22.maija, laikrakstā Diena!