Tā ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera otrdien minēto, ka no tiesībsargājošajām institūcijām vislielākās problēmas ir Finanšu policijai, šodien komentēja VID.
VID norāda uz statistiku, kas liecina, ka 2010.gada pirmajā pusgadā kriminālvajāšanas sākšanai kopumā nosūtīti 195 kriminālprocesi, no kuriem 123 ir saistībā ar maksātnespējas pieteikuma neiesniegšanu, bet šī gada pirmajā pusgadā kopumā kriminālvajāšanai nosūtītas 85 lietas.
Ieņēmumu dienests atzīmē: ir skaidrs, ka kriminālvajāšanai nosūtītais kopējais kriminālprocesu skaits šī gada pirmajā pusgadā nevar būt tikpat liels kā pērn, jo 2011.gada 1.janvārī tika dekriminalizēts noziedzīgs nodarījums - maksātnespējas pieteikuma neiesniegšana. Vēl pērn bija pienākums šīs maznozīmīgās lietas izmeklēt.
VID atzīst, ka ir pieaudzis kriminālprocesu skaits, kas nodoti kriminālvajāšanas sākšanai par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un krāpšanu. Salīdzinot šī gada pirmo pusgadu ar pērnā gada šo pašu periodu, tie ir 57 kriminālprocesi šogad un 48 pērn. Kriminālvajāšanai nodoto lietu skaits par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu ir saglabājies pērnā gada līmenī.
VID arī norāda, ka kriminālprocesuālās darbības izmeklēšanas laikā, ja lieta sākta par pārkāpumiem, par kuriem atbildība noteikta Krimināllikuma (KL) 218.pantā "Izvairīšanās no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas", KL 177.pantā "Krāpšana" vai KL 195.pantā "Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana", ir daudz sarežģītākas un laikietilpīgākas, nereti ir nepieciešama starptautiska sadarbība ar citām tiesībsargājošajām iestādēm. "Nenoliedzami, arī likumpārkāpēji kļūst rafinētāki," atzīst VID.
"Protams, vienmēr var strādāt vēl efektīvāk un labāk, tādēļ FPP, tāpat kā dienests kopumā, meklē iespējas, kā palielināt efektivitāti un uzlabot rezultātus esošo resursu ietvaros. FPP atzīst, ka darba rezultāti būtu jāuzlabo lietās, kas ir piekritīgas Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrai," rezumē VID.
Jau ziņots, ka ģenerālprokurors žurnālistus informēja, ka no tiesībsargājošajām institūcijām vislielākās problēmas ir Finanšu policijai. Pēc Finanšu ministrijas lūguma veiktajā pārbaudē prokuratūra konstatēja, ka šīs iestādes darbs ar lielajām lietām, kas skar arī naudas atmazgāšanu un kontrabandu, nav efektīvs. Prokuratūra jau jūnijā ir par šo situāciju informējusi Finanšu ministriju, kura ir pieprasījusi papildu informāciju no citām iesaistītajām institūcijām.
Lai gan Finanšu policijas darba statistika demonstrē normālu situāciju, skatoties pēc būtības, institūcijas darbība varētu būt krietni labāka. Kā iespējamos neizdarības cēloņus Kalnmeiers minēja organizatoriskus iemeslus.