Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas
Rīgā +1 °C
Sniega pārslas
Otrdiena, 31. decembris
Silvestrs, Silvis, Kalvis

Visas zemē gulošās senlietas, kas vecākas par XVII gadsimtu, automātiski piederēs valstij

Līdzīgus gadījumus kā šoruden, kad kāds amatierarheologs jeb mantracis atradis, iespējams, tūkstošiem latu vērtu senu vērtslietu depozītu un pārdevis to ārzemju privātkolekcionāram, Latvijas muzejus kārtējo reizi atstājot ar garu degunu, varētu novērst Saeimas neilgi pirms Ziemassvētkiem galīgajā lasījumā apstiprinātās izmaiņas likumā Par Kultūras pieminekļu aizsardzību. Kad tās stāsies spēkā, visas zemē gulošās senlietas, kas vecākas par XVII gadsimtu, automātiski piederēs valstij un to atradējiem par tirgošanos nāksies atbildēt likuma priekšā.

2012. gada oktobrī viens no aktīvākajiem Latvijas amatierarheologiem esot atradis apjomīgu sudraba stienīšu un senu monētu depozītu, ko piedāvājis iegādāties Latvijas muzejiem par 40 000 eiro, liecina Dienas rīcībā esošā neoficiālā informācija. Tomēr neviens muzejs prasīto summu maksāt neesot varējis atļauties, tādēļ atradums ātri vien nonācis kāda igauņu privātkolekcionāra īpašumā.

Ar pašu depozīta atradēju Dienai sazināties neizdevās, bet, kad ar viņu runājām šoruden, kad veicām pētījumu par «melnās arheoloģijas» izplatību Latvijā, galvenais arguments, ar ko viņš centās attaisnot mantraču tirdzniecību ar senlietām, bija tieši tāds – muzeji atpirkt atrastās senlietas nespēj. Arī attiecībā uz šo gadījumu diskusijās internetā viņš savu rīcību centies pamatot ar to, ka muzeji piedāvājuši atradumu atpirkt par «smieklīgu» summu. «Depozīts tika pārdots Latvijā, kas tālāk ar to notika, man vienalga,» viņš rakstījis.

Līdz šim Latvijas likumdošanā attiecībā uz senlietām pastāvēja «pelēkā zona» – oficiāli atzītos kultūras pieminekļos ar arheoloģiju drīkstēja nodarboties tikai attiecīgo atļauju saņēmēji. Uz citur atrastām senlietām pārsvarā tika attiecināts ierastais Civillikuma formulējums, ka atrastā manta pieder zemes īpašniekam un atradējam. Jaunais formulējums, ka jebkura senlieta, kas vecāka par XVII gadsimtu, pieder valstij, nozīmēs to, ka, uzejot senlietu, atradējam uzreiz par to jāziņo akreditētam muzejam.

Tas nozīmēs, ka jebkuru nedeklarētu monētu vai citu senlietu, kura izlikta pārdošanā, varēs konfiscēt bez liekas auklēšanās, tas novērsīs mantraču iespējas izsaimniekot Latvijas kultūras mantojumu, nebaidoties no likumsargiem.
«Nedomāju, ka tagad viss krasi un uzreiz mainīsies, bet pamazām situācija varētu uzlaboties. Jau pirms Ziemassvētkiem saņēmu dažus zvanus no cilvēkiem, kas interesējās par deklarēšanu, turklāt izmaiņas varēs kalpot arī kā jauns instruments Valsts robežsardzei un policijai, apkarojot senlietu pārdošanu uz ārzemēm un internetā,» skaidro VKPAI Arheoloģijas daļas vadītāja Sandra Zirne.

Ideja, ko atbalstīja paši amatierarheologi, ka šī vaļasprieka piekopēji būtu jālicencē, nav guvusi atbalstu, jo VKPAI ieskatā būtu pārāk grūti realizējama. 

Top komentāri

Krist2ps
K
Un, kā, lūdzu, ar atlīdzību, ja esmu arī kaut ko atradis? :)
hahahāā
h
Ko tā bezzobainā Pieminekļu inspekcija spēs nokontrolēt?! Vietējos inspektorus nolikvidēja, saņēma vēl klāt savus radus un draugus Rīgas kantorī, kuri no Rīgas ārā nekust, un visam pa virsu pieņēma nolikumu, ka tikai trīs gados vienu reizi jāapseko arheologijas pieminekļi!!! Pa trīs gadiem to pieminekli var norakt visu līdz māliem un aiztransportēt uz ārzemēm ar visām smiltīm...VKPAI ar tādu vadību viss sagādā lielas grūtības.
fakenheims
f
a ja man kada moneta nak mantojuma no senciem vai kads man ir atdavinajis kolekciju kas ir veidota vel pirms otra kara,tad ko man bus japrasa atlauja kaut kadiem valsts arheologiem kam es vinu varesu pardot?vistirakais cilvekutiesibu parkapums es domaju ka vini ar so stulbo likumu ieberzisies kartejo reizi.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas