Spiegu tīkls
Hjūstonas pārstāvniecība, kā apgalvoja valsts sekretārs Maiks Pompeo, tika izmantota kā koordinācijas punkts plašam ķīniešu spiegošanas tīklam. Amerikāņi norādījuši, ka konsulāts slēgts, lai "izjauktu operācijas". Federālajā izmeklēšanas birojā ar Ķīnas ekonomisko spiegošanu saistītas vismaz divtūkstoš aktīvu lietu. FIB pagājušajā nedēļā arestēja trīs Ķīnas pilsoņus, kuri savos vīzu pieteikumos nolieguši saistību ar Ķīnas armiju, bet faktiski esot nodarbojušies ar spiegošanu komunistiskās valsts labā. Savukārt pirmdien aizturēta vēl viena zinātniece, kas, iespējams, saistīta ar spiegošanas tīklu. CNN, atsaucoties uz avotiem Tieslietu departamentā, min, ka publiski izskanējušie spiegošanas gadījumi ir tikai "aisberga redzamā daļa".
ASV rīcība, ko Ķīna nodevēja par "nepieredzētu eskalāciju", noveda pie Pekinas atbildes – ķīnieši pavēlēja amerikāņiem 72 stundu laikā pamest telpas Čendu. Lai gan Čendu pārstāvniecībai bija būtiska loma ASV iesaistē Tibetas jautājumā, eksperti The Washington Post gan norādījuši, ka, salīdzinot ar citu konsulātu nozīmību, tā bijusi relatīvi "nesāpīga" prasība. "Pekina nealkst visaptverošu cīņu ar Amerikas Savienotajām Valstīm, bet Ķīnas valdība atbildēs, lai parādītu pasaulei un potenciālajai Džo Baidena administrācijai, ka to nevar iebiedēt un izrīkot," komentējusi politoloģe Džesika Čena Veisa. Citi eksperti kritizē Donalda Trampa administrācijas ārpolitikas "vesera" pieeju. "Ir veidi kā izvērtēt plusus un mīnusus. Attiecībām nav jābūt naidīgām," izdevumam LA Times sacījusi bijusī ASV diplomāte Debora Seligsona. Eksperti gan atzīst, ka Ķīnas uzbrukumi demokrātijai un patentu zagšana no amerikāņu uzņēmumiem ir jāierobežo. Tāpēc Džo Baidena potenciālā uzvara prezidenta vēlēšanās neieviesīs straujas pārmaiņas, jo gan demokrātu, gan republikāņu politiķi atbalsta Ķīnas sodīšanu.
Virkne strīdu
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 28. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!