"Ja šī koalīcija izjuks, nebūs kam pieņemt budžetu. Ir jādara viss, lai domstarpības pārvarētu," viņš uzsvēris. "Valdībai jāpilda savi uzdevumi līdz galam, tādēļ es noraidu jebkādas ultimatīvas prasības."
Pēc Ratasa teiktā, nedēļas nogalē - visticamāk, svētdien, - pēc viņa ierosmes uz apspriedi pulcēsies triju koalīcijas partiju līderi. Koalīcijā līdz ar premjera vadīto Centra partiju ietilpst arī Sociāldemokrātiskā partija un partija Tēvzeme.
Valdības vadītājs uzsvēris, ka apspriedē "netiks runāts par īstermiņa mērķiem" un vienlaikus piebildis, ka nevadīs tādu valdību, kura nebūs rīcībspējīga. "Ja nonāks tik tālu, Rīgikogu vienmēr varēs izteikt neuzticību, bet šobrīd strādāšu, lai saglabātu pašreizējo valdību," viņš norādījis.
Kā ziņots, spriedze valdošajā koalīcijā izveidojusies pēc iepriekšējā dienā notikušās valdības sēdes, kurā sociāldemokrātu ārlietu ministrs Svens Miksers mudināja atbalstīt ANO migrācijas paktu, savukārt tēvzemiešu tieslietu ministrs Urmass Reinsalu un citu šīs partijas ministri pret to iebilda. Konsenss netika panākts, un tas nozīmē, ka Igaunija šim līgumam nepievienosies.
Sociāldemokrātu līderis Jevgeņijs Osinovskis piektdien aicināja Ratasu atbrīvot Reinsalu no amata, pauzdams viedokli, ka valdība "nevar turpināt darbu šādā veidā".
Ārlietu ministrs atlika došanos uz Kanādu, skaidrojot to ar iekšpolitisko spriedzi, un izteicās, ka valdība "beigusi efektīvu darbību" un turpmāk līdz pat martā gaidāmajām vēlēšanām "pieņems tikai formālus lēmumus". Valdības sēdes iznākumu jau kritizējusi arī Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida.
Reinsalu tikmēr paudis pārliecību, ka Igaunijai joprojām ir rīcībspējīga valdība. Viņš piebildis, ka Ratass ceturtdienas sēdi vadījis ļoti prasmīgi un līdzsvaroti, un izteicis cerību, ka premjers arī pašreizējā situācijā pieņems izsvērtu lēmumu, izvērtējot situāciju un konsultējoties ar politiskajām partijām.
Tieslietu ministrs skaidrojis, ka viņa iebildes pret šo līgumu sakņojas partijas Tēvzeme atbalstītajos principos un sēdē viņš izklāstījis Tieslietu ministrijas juridiskos vērtējumus, ar kuriem pamatojis savu aicinājumu neatbalstīt šo līgumu.
"Visām valstīm starptautisko attiecību jomā ir savas intereses. No tām nav jākaunas un jāatsakās," paziņojis Reinsalu.
Pēc viņa teiktā, starptautisko tiesību eksperti atzinuši, ka šim līgumam potenciāli var būt juridiskas sekas, un saskaņā ar šo paktu "valstis uzņemas plašas saistības vismaz politiskā līmenī".
Tiesiski nesaistošais ANO Globālais migrācijas līgums, kura mērķis ir atvērt legālās migrācijas ceļus, lai varētu labāk vadīt arvien pieaugošo migrantu plūsmu, tika pabeigts jūlijā, un decembrī to plānots oficiāli apstiprināt konferencē Marokā.
Līgumu neatbalstīs arī ASV, Austrija, Čehija un Ungārija. Šīm valstīm, iespējams, varētu pievienoties arī Polija un Bulgārija.
bet
Ilona Kulda