Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +6 °C
Apmācies
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts

Ar jaunas apkalpes nosūtīšanu Ķīna pabeidz savas kosmosa stacijas izveidi

Ķīnas kosmosa stacijā Tiaņgun trešdien ieradās trīs taikonauti (astronauti), kuri pirmo reizi veiks tur uzturošās apkalpes nomaiņu. Kosmosa kuģī Šeņdžou-15 no kosmodroma Gobi tuksnesī Ķīnas ziemeļrietumos otrdien nosūtītā misija ir pēdējā no 11 misijām, kuru laikā tika sakomplektēta otra pašlaik ap Zemi riņķojoša pastāvīgi apdzīvota kosmosa stacija. ASV Nacionālās Aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) pārraudzītās Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) izmantošana Ķīnai tika liegta 2011. gadā.

BBC vēsta, ka Ķīnas kosmosa staciju plānots izmantot vismaz desmitgadi, veicot eksperimentus bezsvara stāvoklī.

Paredzams, ka jaunā apkalpe nedēļu stacijā uzturēsies kopā ar trim taikonautiem, kas tur ieradās jūnijā. Nedēļas laikā plānots gan jauno apkalpi iepazīstināt ar stacijas darbību, gan izmēģināt stacijas piemērotību sešu taikonautu apkalpes izmitināšanai.

Nomainītā apkalpe atgriezīsies uz Zemes nākamā mēneša sākumā. 

Ķīnas Pilotējamo kosmosa lidojumu aģentūra paziņojusi, ka jaunās apkalpes uzdevums būs instalēt iekārtas un aprīkojumu kosmosa stacijā, kā arī tās ārpusē. Apkalpei būs jāveic trīs vai četri izgājieni atklātā kosmosā. Paredzams, ka pilnīga kosmosa stacijas aprīkošana tiks pabeigta līdz gada beigām. Savukārt jaunā apkalpe tajā uzturēsies aptuveni pusgadu.

Spacenews.com vēsta, ka Tiaņgun pašlaik sastāv no pamatmoduļa, kas tika nogādāts kosmosā 2021. gadā, un diviem laboratoriju moduļiem, kas tika pievienoti pērn. Stacija riņķo ap mūsu planētu zemajā Zemes orbītā 386–393 kilometru augstumā. Stacijai ir pievienots arī kravas kosmosa kuģis Tiaņdžou-5, ar kuru novembrī tika nogādāts viss jaunajai stacijas apkalpei nepieciešamais. Un līdz decembra sākumam stacijai būs pievienots arī kosmosa kuģis Šeņdžou-15, kas decembra sākumā nogādās uz Zemi stacijas līdzšinējo apkalpi.

Līdz ar jaunās apkalpes ierašanos stacijā sāks veikt zinātniskos eksperimentus, tā izpildot Ķīnas deviņdesmitajos gados pasludinātos plānus attīstīt cilvēku lidojumu kosmosā spējas un uzbūvēt savu kosmosa staciju.

Visticamāk, Tiaņgun kļūs par vienīgo apdzīvoto kosmosa staciju pēc tam, kad darbu pārtrauks SKS.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits