Japānas un Ķīnas starpā jau labu laiku nerimst strīdi par neapdzīvoto salu piederību.
29 robežpārkāpumu dēļ, kas notikuši kopš 5.augusta, Japāna Ķīnai pa diplomātiskiem kanāliem izteikusi 32 protestus.
Šo pārkāpumu dēļ Japānas Ārlietu ministrijas Āzijas un Klusā okeāna reģiona jautājumu sekretārs Kendzi Kanasugi telefoniski sazinājies ar Ķīnas vēstniecības vadītāju Guo Jaņu, teikts ministrijas paziņojumā.
"Neraugoties uz Japānas atkārtoti izteiktajiem stingrajiem protestiem, Ķīnas puse turpinājusi spert vienpusējus soļus, kas raisa bažas, jo ir absolūti nepieņemami," Kanasugi sacījis Guo.
Kanasugi robežpārkāpumus raksturojis kā "Japānas suverenitātes pārkāpumu" un "nepieņemamus".
Kuģi salu piekrastes ūdeņus pametuši pēc tam, kad Japānas krasta apsardze tiem izteikusi brīdinājumu.
Ķīnas kuģu iebraukšana Japānas teritoriālajos ūdeņos notikusi arī agrāk, tomēr Ķīnas aktivitāte strauji palielinājusies šajā mēnesī. Vietējie mediji norāda, ka tas skaidrojams ar augstu Ķīnas līderu ikgadējo tikšanos jūrmalas kūrortā uz austrumiem no Pekinas.
Senkaku arhipelāgs, kuru ķīnieši dēvē par Djaoju salām, atrodas 400 kilometru attālumā no Japānai piederošās Okinavas salas galvaspilsētas Nahas un 200 kilometru attālumā no Taivānas.
Tokijas un Pekinas domstarpības saasinājās 2012.gada septembrī, kad Japānas valdība nacionalizēja Senkaku salas, kas iepriekš piederēja privātiem īpašniekiem. Tokija norāda, ka tā vienkārši bijusi administratīva īpašumtiesību maiņa un Pekinas pretenzijām uz šo arhipelāgu nav nekāda vēsturiska pamatojuma.
Atbilstoši Pekinas versijai šīs salas ķīnieši atklājuši jau 14.gadsimtā, bet Japāna tās ieguvusi 1885.gadā noslēgtā "netaisnīgā" Šimonoseki līguma rezultātā.
Pēc Otrā pasaules kara Japāna zaudēja visas teritorijas, ko tā bija ieguvusi kopš 19.gadsimta beigām, un Senkaku salas nokļuva ASV jurisdikcijā.
1972.gadā ASV atdeva salas Japānai, bet Ķīna šo lēmumu atteicās atzīt.