Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +3 °C
Viegls lietus
Pirmdiena, 30. decembris
Daniela, Dāniels, Dāvids, Dāvis

Ķīna pūlas izveidot drošus uzkrājumus

Lai arī globālajā tirdzniecībā joprojām dominē ASV dolārs, kura tirgus daļa 2013.gada oktobrī bija 81,08%, Ķīnas juaņa pērnā gada rudenī apsteidza eiro, kļūstot par otru izplatītāko valūtu starptautiskajā tirdzniecībā - juaņas tirgus daļa sasniedza 8,66%, bet eiro tirgus daļa bija tikai 6,64%. Par to paziņoja Vispasaules Starpbanku finanšu telekomunikāciju sabiedrība.

Juaņas izmantošanas pieaugums uzskatāmi demonstrē Pekinas uzņemto kursu uz savas nacionālās valūtas pārvēršanu par pasaules rezerves valūtu.Iemesli šādai rīcībai ir ļoti nopietni - pēdējos vairāk nekā desmit gados ASV, kļūstot par Ķīnā ražoto preču galveno tirgu, ir nesamērīgi palielinājušas patēriņu un ārējā parāda līmeni, it īpaši no Ķīnas aizņemto līdzekļu daudzumu. Ir vērts atcerēties, ka XXI gadsimta pirmajā pusē Ķīnas galvenais darbības lauks bija uz eksportu orientētas ekonomikas veidošana, radot rūpniecisko bāzi un infrastruktūru. Acīm redzamo panākumu rezultāti bija ne tikai Ķīnas kļūšana par pasaules fabriku, kurā tiek ražots viss, ko vien iespējams transportēt, un iespaidīgs ASV tirdzniecības deficīts attiecībā pret Ķīnu, bet arī fakts, ka Ķīna sāka pārdot savu produkciju apmaiņā pret ASV Valsts kases un korporatīvajām parādzīmēm, kas nozīmē - ASV sāka patērēt uz parāda.Kā norāda Krievijas izdevums Vedomosti, Ķīnas īstenotā ASV kreditēšanas politika lielā mērā ir līdzvainojama arī globālās ekonomiskās krīzes izraisīšanā. Ar kredītiem tika atbalstīts gan zems juaņas kurss, gan maksātspējīgs pieprasījums ASV. Tajā pašā laikā tieši ķīniešu naudas pārpilnība noveda pie hipotekāro kredītu krīzes ASV un rezultātā pie visas pasaules ekonomiskās krīzes (ASV bankās pieplūda Ķīnas kapitāls, kas sekmēja dažādas spekulācijas, it īpaši ar nekustamo īpašumu, krasi samazinājās reālā ražošana ASV un lavīnveidīgi auga parādu apjoms). Pati Ķīna tikmēr pievērsās iekšējā patēriņa attīstīšanai, kā arī izveidoja iespaidīgus uzkrājumus, kuru ievērojamu daļu veido ASV valdības parādsaistības. Tas valstij ļāva veiksmīgi pārdzīvot globālo krīzi.Lai arī abas lielvalstis kļuvušas viena par otras ķīlniecēm - Ķīna nevar iziet no ASV parāda, jo pat nelielas daļas parādsaistību pārdošana var izraisīt tirgus sabrukumu, savukārt ASV nepieciešams patstāvīgs aizņemto līdzekļu pieplūdums, lai tās spētu sagaidīt ekonomiskās izaugsmes periodu -, Ķīna atrodas grūtākā situācijā, jo tai nepieciešams gan atbrīvot līdzekļus pašai savu plānu īstenošanai, gan rast atbildi uz jautājumu, kur glabāt uzkrājumus. Jāpiebilst, ka nedz zelts, nedz izejvielas vai fondu tirgi nav risinājums to ierobežotā apjoma dēļ.Visu rakstu lasiet laikrakstā Diena trešdien, 22.janvārī!

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Miris bijušais ASV prezidents Džimijs Kārters

100 gadu vecumā miris bijušais ASV prezidents un Nobela Miera prēmijas laureāts Džimijs Kārters, kurš vadīja valsti no 1977. līdz 1981.gadam, paziņoja viņa bezpeļņas fonds.

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits