Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 4. marts
Alise, Auce, Enija

Andis Sedlenieks

Maska jaunā likme

Dienvidāfrikas izcelsmes ASV multimiljardieris, viens no pasaules bagātākajiem cilvēkiem Īlons Masks jau gadiem atrodas plašsaziņas līdzekļu uzmanības centrā. Taču iepriekš uzmanība miljardierim tika pievērsta panākumu biznesā, viņa inovatīvo ideju un uzburto nākotnes vīziju dēļ, bet tagad šim sarakstam pievienojusies arī politika.

Militāro apvērsumu legalizēšana

Iepriekšējās nedēļas nogalē notikušajā Rietumāfrikas valstu Ekonomiskās kopienas ECOWAS ārkārtas sanāksmē tika pieņemts lēmums nekavējoties atcelt visas pret kopienā šobrīd neskaidrā statusā esošajām Nigēru, Mali un Burkinafaso, kā arī Gvineju noteiktās ekonomiskās sankcijas.

Dienvidkarolīnas balsojums

Pagājušajā sestdienā, 24. februārī, Dienvidkarolīnas pavalstī ASV notika, iespējams, pašas svarīgākās ASV republikāņu priekšvēlēšanas pirms novembrī gaidāmajām valsts prezidenta vēlēšanām.

Resursi ilgam karam

Atšķirībā no pērnā gada sākuma, kad rietumvalstīs pārliecinoši dominēja optimistisks viedoklis par Ukrainas iespējām gūt uzvaru, atvairot Krievijas agresiju, šogad ekspertu un plašsaziņas līdzekļu publikācijas šajā ziņā liecina par gana jūtamu pesimisma devu. Ilgā jeb resursu kara apstākļos, par kādu ir pārtapis konflikts Ukrainā, Krievijai ir zināmas priekšrocības, un Rietumu uzdevums ir tās novērst.

Ķīnas un Indijas piemērs

Bez īpašas starptautiskās ievērības 21. februārī palika ziņa, ka aizvadīta kārtējā Ķīnas un Indijas pierobežā dislocēto abu pušu bruņoto spēku virspavēlnieku tikšanās, kuras rezultātā, kā teikts Indijas Ārlietu ministrijas oficiālajā paziņojumā, ir panākta vienošanās uzturēt dialogu par jautājumiem, kas saistīti ar nedemarķēto (strīdīgo) abu valstu robežu Ladakhas augstkalnes reģionā.

Ēna pār ASEAN nākotni

Gandrīz pirms nedēļas, 14. februārī, Indonēzijā – pasaules ceturtajā daudzskaitlīgākajā valstī un trešajā lielākajā demokrātijā –, tika aizvadīta vispārējo vēlēšanu diena.

Superkausa fenomens

ASV Nevadas pavalstī blakus Lasvegasai esošajā Allegiant Stadium 11. februārī risinājās svarīgākais gada notikums ASV sportā, izklaides, televīzijas un reklāmas industrijās un, pēc daudzu amerikāņu domām, vispār ASV – Superkausa jeb Super Bowl izcīņa amerikāņu futbolā. Kādēļ šī viena amerikāņu futbola spēle raisa tik milzīgu ažiotāžu ASV, kamēr citviet pasaulē interese par to ir tik pieticīga?

Nebeidzamais konflikts Kaukāzā?

Azerbaidžānā šā gada 7. februārī notika valsts prezidenta pirmstermiņa vēlēšanas, par kuru pārliecinošu uzvarētāju, saņemot 92,1% vēlētāju balsu, prognozējami kļuva valstī kopš 2003. gada pie varas esošais Ilhams Alijevs.

Laikam neatbilstīgas prioritātes?

Pirms no 16. līdz 18. februārim paredzētās Minhenes Drošības konferences tās organizatori ir publiskojuši savu ikgadējo reitingu jeb globālo risku sarakstu Munich Security Index 2024.

Vai politisko radikāļu patvērums?

Eiroparlamentārietes Tatjanas Ždanokas izgaismotie sakari ar Krieviju liek uzdot jautājumus arī par citu politisko radikāļu aktivitātēm Eiropas Parlamentā. Vai ir reāla iespēja šādu, pret Eiropu noskaņotu politiķu darbību ierobežot, un kādēļ tas nav darīts līdz šim?

Dramatiskās vēlēšanas

Pakistānā vakar tika aizvadītas valsts Nacionālās sapulces (parlamenta apakšpalātas), kā arī virknes provinču, tostarp Pendžābas un Beludžistānas, vietējo parlamentu vēlēšanas.

Ar neskaidrām perspektīvām

Pagājušās nedēļas beigās ASV bruņotie spēki sāka gaisa triecienus pa mērķiem Irākā un Sīrijā, kurus Savienotajās Valstīs uzskata par saistītiem ar Irānu. Šie triecieni ir atbilde uz vēl pirms nedēļas notikušu kaujinieku raķešu uzbrukumu ASV armijas bāzei Tower 22 Jordānijā (tieši blakus robežai ar Sīriju), kurā gāja bojā trīs, bet tika ievainoti vismaz 34 amerikāņu karavīri.

Politiskais šahs ASV

ASV prezidenta vēlēšanas, kas gaidāmas novembrī, nepārprotami būs šā gada galvenais starptautiskais notikums, jo no tā, kas kļūs par nākamo Baltā nama saimnieku, lielā mērā būs atkarīga arī visas pasaules turpmākā nākotne. Šā iemesla dēļ ASV notiekošajām abu galveno partiju priekšvēlēšanām pievērsta milzu uzmanība, lai gan šoreiz pat pārliecinoša uzvara tajās vēl negarantēs partijas nomināciju fināla cīņai. Kamdēļ tā, un kādi ir iespējamie notikumu attīstības scenāriji?

Nosliekšanās labējā virzienā?

Viena no apvienotās Eiropas vadošajām domnīcām, Eiropas Ārlietu padome (European Council on Foreign Relations, ECFR), nupat publiskoja plašu pētījumu par šā gada jūnijā gaidāmo Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iespējamajiem rezultātiem.

Teksasas robežas jautājums

Nelegālās imigrācijas jautājums ir kļuvis par cēloni konfrontācijai starp Teksasas pavalsti un ASV federālo valdību, kā arī izraisījis sava veida konstitucionālo krīzi atšķirīgo pamatlikuma traktējumu dēļ.

Jauna fronte cīņā pret narkobiznesu

Janvāra sākumā uzmanības centrā negaidīti nonāca Dienvidamerikas valsts Ekvadora. Cīņai ar vairāk nekā 20 narkokarteļiem valstī uz 60 dienām tika oficiāli izsludināts ārkārtas stāvoklis. Notikušais rada virkni jautājumu – gan par to, kā valsts var nonākt līdz šādai situācijai, gan par iespējām uzvarēt karā ar narkobiznesu

Priekšvēlēšanu kaislības ASV

Amerikas Savienotajās Valstīs ir sācies priekšvēlēšanu (ja precīzi, tad kokusu (priekšvēlēšanu paveids) un priekšvēlēšanu) laiks pirms novembrī gaidāmajām prezidenta vēlēšanām. Galveno uzmanību, protams, piesaista republikāņu priekšvēlēšanas, pat neraugoties uz to, ka pārliecinošs šīs partijas vēlētāju favorīts ir eksprezidents Donalds Tramps.

Ne drīzas nākotnes jautājums

Eiropas Savienības (ES) augstākais pārstāvis ārlietās Žozeps Borels šīs nedēļas sākumā paziņoja, ka savienības dalībvalstis ir panākušas vienošanos par militārās operācijas Sarkanajā jūrā uzsākšanu ar mērķi aizsargāt kuģus no Jemenas proirāniskās kustības Ansar Allah (hutiešu jeb husītu) uzbrukumiem.

Austrumu diplomātijas savdabība?

Divu vēsturiski labas attiecības uzturošu t. s. Lielo Tuvo Austrumu valstu – Irānas un Pakistānas – apmainīšanās ar raķešu triecieniem pa vienai otras pierobežu, kā arī tos pavadošie diplomātiskie demarši ir radījuši bažas (vai dažos gadījumos – cerības), ka var sekot tālāka konflikta starp abām šīm reģionālajām lielvarām (no kurām viena, Pakistāna, turklāt ir kodolvalsts) eskalācija.

Spriedzes pagaidu mazināšanās

Pagājušajā sestdienā, 13. janvārī, Taivānā aizvadītās prezidenta (oficiāli – administrācijas vadītāja) un parlamenta vēlēšanas starptautiskās politikas vērotājiem ir likušas atviegloti uzelpot, jo vēlēšanu iznākums liecina – būtiski mainīt esošo situāciju salinieki negrasās.

Izdzīvotāji kataklizmu gaidās

ASV aizvien izplatītāka kļūst izdzīvotāju kustība, kas bieži ar ironisku pieskaņu dēvēta par pasaules gala gaidītājiem. Kā liecina aptaujas un pētījumi, īpaši aktīvi izdzīvotāju skaits pieaug kādu nozīmīgu, satraucošu notikumu ietekmē vai gaidās, un šoreiz par tādu notikumu acīmredzami kļūst gada nogalē paredzētās ASV prezidenta vēlēšanas.

Politika un narkokarteļi

Dienvidamerikas valstī Ekvadorā ir izcēlusies plaša narkokarteļu un ielu bandu rīkota vardarbība un uzbrukumi policijai, kas tiek uzskatīti par noziedznieku atbildi uz nesen par valsts prezidentu kļuvušā Daniela Noboas lēmumu izsludināt valstī ārkārtas stāvokli un pasludināt divus desmitus organizētās noziedzības grupējumu par teroristiskām organizācijām.

Eiropas lokomotīves problēmas

Vācijā nu jau vairākas dienas turpinās vērienīgas lauksaimnieku (un ne tikai) protesta akcijas, kuras ir saņēmušas savā ziņā starptautisku atbalstu – savas akcijas, atbalstot Vācijas kolēģus, rīko arī, piemēram, Francijas un Nīderlandes lauksaimnieki.

Globālās nedrošības gadi

Gan nule aizvadītais, gan arī jaunais, 2024. gads, visticamāk, paliks vēsturē ar globālu nestabilitāti, ģeopolitiskiem konfliktiem un mēģinājumiem mainīt pasaules kārtību. Kuri ir galvenie notikumi un procesi, kas bija uzmanības centrā aizvadītajā gadā un būs aktuāli arī šogad? Un kādi ir iespējamie to attīstības scenāriji?

Solis karšu pārzīmēšanā

Gadu mijā par sava veida ģeopolitisku pārsteigumu parūpējās Āfrikas valsts Etiopija, kura plaša darījuma ietvaros oficiāli atzina Somālilendas, kas ir viena no neatkarību pasludinājušajām, taču starptautiski neatzītajām kaimiņvalsts Somālijas provincēm, neatkarību.

Taivānas sarežģītās vēlēšanas

Taivānā 13. janvārī ir gaidāmas kā prezidenta, tā parlamenta vēlēšanas, par kuru rezultātu, pie kam neatkarīgi no šo vēlēšanu iznākuma, var kļūt ievērojams spriedzes pieaugums ASV un Ķīnas attiecībās.

Jauna dominējošā tendence?

Aizvadītā gada 20. decembrī Francijas parlamenta abas palātas apstiprināja valsts prezidenta Emanuela Makrona virzīto jauno migrācijas ierobežošanas likumu, turklāt pēc tam, kad sākotnēji likums tika noraidīts, tajā tika veiktas gana būtiskas izmaiņas, paredzot nelegālās imigrācijas ierobežošanu galvenokārt ar aizliegumiem un represīvām metodēm.

Protests protesta dēļ?

Serbijas galvaspilsētā Belgradā turpinās opozīcijas rīkotie protesti, cenšoties apstrīdēt nesen notikušo Belgradas skupščinas (domes) vēlēšanu rezultātus